کد مطلب: ۷۶۰۳۳۷

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

ChatGPT به اپرا می‌رسد/ احتمال شکست گوگل در دنیای هوش مصنوعی

ChatGPT به اپرا می‌رسد/ احتمال شکست گوگل در دنیای هوش مصنوعی

پس از اینکه مایکروسافت و گوگل فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی خود را راه‌اندازی کردند، اپرا شروع به کار کرده و قصد دارد هوش مصنوعی را در مرورگرهای آنلاین و برنامه‌های محتوای خود بگنجاند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، شرکت مادر موتور جستجوگر اپرا یعنی Kunlun Tech هفته گذشته اعلام کرد که قصد دارد هوش مصنوعی ChatGPT را با مرورگر وب Niche Opera و دیگر محصولات خود ادغام کند.

اپرا همچنین ویژگی جدیدی را برای نوار کناری مرورگر خود ارائه کرده است. ابزار «کوتاه کردن متن» که توسط ChatGPT هدایت می‌شود، ممکن است برای تولید خلاصه صفحات وب و انتشارات استفاده شود. این وبلاگ همچنین شامل یک ویدئوی نمایشی مختصر است که نشان می‌دهد چگونه ChatGPT در مرورگر گنجانده می‌شود. با این حال، این ویژگی جدید هنوز برای همه کاربران در دسترس قرار نگرفته است.

این خبر در حالی منتشر شد که مایکروسافت و گوگل این هفته اعلام کردند که قصد دارند فناوری چت بات هوش مصنوعی را در موتورهای جستجوی خود به کار گیرند. ChatGPT که توسط OpenAI تحت حمایت مایکروسافت توسعه یافته است، از زمان انتشار آن در اواخر نوامبر محبوبیت بسیاری در میان کاربران اینترنت پیدا کرده است.

هوش مصنوعی ChatGPT که انقلابی را در دنیای فناوری ایجاد کرده، یک فناوری پردازش زبان طبیعی است که می‌تواند مطالب، گرافیک و حتی کد‌های برنامه‌نویسی را در صورت درخواست کاربر از طریق چت‌های ربات تولید کند.

افزایش سهام اپرا به‌دنبال استفاده از هوش مصنوعی

کمپانی اپرا (Opera) مستقر در نروژ است که یک مرورگر تخصصی برای بازی را اداره می‌کند. این شرکت در سه ماه آخر سال ۲۰۲۲، به طور متوسط 321 میلیون کاربر فعال ماهانه داشته است.

براساس اعلام اپرا کسب و کار مرورگرهای بازی آن به افزایش درآمد در سه ماهه سوم کمک کرده است و با رشد 28 درصدی نسبت به سال قبل به 85.3 میلیون دلار رسیده است.

شرکت مادر Kunlun Tech در پکن مستقر است و در بورس اوراق بهادار شنژن پذیرفته شده است. در ماه دسامبر، این شرکت اعلام کرد که کار خود را در مجموعه‌ای از محتوای تولید شده با هوش مصنوعی، مانند موسیقی و تصاویر، متن‌باز ادامه خواهد داد.

سهام Kunlun Tech تا کنون بیش از 40 درصد رشد کرده است. سهام اپرا که در فهرست نزدک قرار دارد، در آن دوره زمانی کمی بیش از 10 درصد افزایش یافته است.

بر اساس داده‌های Statcounter در ماه ژانویه، مرورگر کروم گوگل با 65.4 درصد، بیشترین سهم بازار را در سراسر جهان دارد، در حالی که مرورگر اج مایکروسافت 4.5 درصد سهم را دارد.

داده‌ها نشان می‌دهد که Opera با 2.4 درصد سهم در رتبه ششم بازار مرورگرهای جهانی قرار دارد.

رقابت در مرورگرها با هوش مصنوعی ChatGPT

پس از محبوبیت هوش مصنوعی ChatGPT و ادغام آن با مرورگر bing مایکروسافت بسیاری از شرکت‌ها سعی دارند تا محصولات خود را با این چت بات ادغام کنند یا محصولات جدیدی که مشابه ChatGPT هستند را راه‌اندازی کند.

غول فناوری چینی بایدو این هفته اعلام کرد که احتمالاً آزمایش داخلی چت بات هوش مصنوعی خود را در ماه مارس، قبل از عرضه عمومی محصول، تکمیل خواهد کرد.

همچنین، علی بابا در حال کار روی یک رقیب ChatGPT است، اما تاریخ عرضه آن را فاش نکرده است.

با وجود این اما با راه‌اندازی ChatGPT توسط OpenAI، زنگ خطر برای گوگل به صدا درآمده است. حتی با اینکه گوگل هوش مصنوعی Bard را برای رقابت با چت بات ChatGPT معرفی کرد، اما نتواست جایگاه از دست رفته خود را به‌دست آورد. چرا که هوش مصنوعی Bard در نخستین دموی خود به یک سوال کاربر پاسخ اشتباه داد و همین موضوع باعث کاهش ۱۴۰ میلیارد دلاری سهام گوگل شد.

حالا باید دید که با گذشت زمان آیا گوگل می‌تواند ثابت کند که هنوز حرف اول را در ارائه هوش مصنوعی می‌زند یا عمر این غول فناوری در زمینه جستجو کاهش تمام شده است و باید جای خود را به ChatGPT محبوب در اپرا بدهد؟

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز