خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۷۹۴۲۶۵

آمار کشته‌شدگان مسافران نوروزی

آمار کشته‌شدگان مسافران نوروزی

رئیس پلیس راهور فراجا آمار کشته‌شدگان سفرهای نوروزی را در طول هفت سال و در طول اجرای طرح نوروزی پلیس راهور و دیگر دستگاه‌های امدادی و خدماتی اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، پلیس راهور فراجا تعداد افراد کشته شده در سفرهای نوروزی را اعلام کرد.مجموع افراد کشته شده از سال 96 تا 1402 به 6403 کشته رسیده است.

طبق اعلام رئیس پلیس راهور فراجا، از ۲۴ اسفند تا ۱۳ فروردین، ۸۲۱ نفر در جاده‌های کشور جان خود را از دست داده‌اند، یعنی به طور متوسط روزانه حدود ۴۵ نفر در این تصادفات کشته شده‌اند. همچنین بیشترین آمار تصادفات منجر به فوت در روز ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ ثبت شدند.

جانشین رئیس پلیس راهور فراجا از ثبت ۵۱۳ میلیون تردد و مرگ ۸۷۱ تن در صحنه تصادفات رانندگی از زمان آغاز طرح نوروزی تا پایان ۱۴ فروردین ماه خبر داد.

سردار سید تیمور حسینی به تشریح آمارهایی از وضعیت تردد و تصادفات رانندگی در طول اجرای طرح نوروزی پلیس راهور و دیگر دستگاه‌های امدادی و خدماتی در سال ۱۴۰۲ اشاره کرده و گفت:‌ همانطور که از قبل نیز اعلام شده بود، طرح نوروزی سال ۱۴۰۲ پلیس راهور از ۲۴ اسفند ماه آغاز شد و تا ۱۵ فروردین ماه ادامه پیدا کرد. در این طرح دستگاه‌های چون جمعیت هلال احمر، راهداری، اورژانس، امدادخودروها، آتش‌نشانی و … نیز مشارکت داشتند و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، بر پایه افزایش سفرها و ترددهای نوروزی در سال جاری صورت پذیرفت.

جانشین فرماندهی پلیس راهور فرجا در ادامه با بیان اینکه جلسات هماهنگی برای اجرای طرح‌های نوروزی با حضور نمایندگان دیگر دستگاه‌ها از چندین ماه قبل از نوروز ۱۴۰۲ آغاز شد، گفت: در این طرح دلایل وقوع تصادفات در دوره‌های قبل و محل وقوع آنها مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و از این رو تاکید شد تا تمرکز بیشتری بر محدوده ۳۰ کیلومتری شهرها بر مبنای اینکه در این محدوده‌ها بیشترین تصادفات رخ داده را داشته باشیم، در همین راستا با مشارکت دیگر دستگاه‌ها مقرهایی مناسب برای استراحت و آموزش و اطلاع‌رسانی به مسافران در محدوده ورودی شهرها را ایجاد کردیم.

آمار کشته شدگان در سفرهای نوروزی

حسینی به تشریح آمارهای به دست آمده از ابتدای طرح تا پایان روز چهاردهم فروردین ماه ۱۴۰۲ پرداخت و گفت:‌ تا ساعت ۲۴ روز چهاردهم فروردین مجموعا ۵۱۳ میلیون تردد بین شهری در جاده‌های کشور انجام شده است که این آماری توسط سامانه‌های ترددشمار به ثبت رسیده است و قابل توجه است که در هفت سال اخیر در نوروز تعداد کشته ها به 6403 نفر رسیده است.

جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا با بیان اینکه متاسفانه از زمان اجرای طرح تا پایان روز چهاردهم فروردین ماه ۸۷۱ نفر در صحنه تصادفات در شهرها و جاده‌ها جان خود را از دست دادند، گفت:‌ ۲۸ درصد از این افراد زیر ۱۸ سال، سه درصد عابرین پیاده، ۱۰ درصد موتورسواران و ۳۳ درصد رانندگان وسایل نقلیه بوده اند.

وی تعداد کل تصادفات اعم از جرحی، فوتی و خسارتی را ۸۵ هزار و ۴۶۹ فقره اعلام کرده و افزود: مقایسه آمار تصادفات با میزان ترددهای انجام شده حاکی از آن است که تنها دو صدم درصد از کل ترددهای کشور منجر به تصادف شده که این موضوع کاهش چشمگیری در مقایسه با سال‌های قبل داشته است، لازم به ذکر است عمده این تصادفات نیز خسارتی بوده است.

سردار حسینی درباره بیشترین و کمترین تصادفات فوتی رخ داده در معابر درون شهری گفت: تهران بزرگ دارای بیشترین جانباخته درون شهری با ۲۱ نفرکشته در صحنه تصادفات در ایام اجرای طرح نوروزی است اما در استان‌های خراسان شمالی، سمنان، مرکزی، همدان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه بویر احمد، شرق استان تهران، قزوین و کردستان نیز هیچ تصادف منجر به فوتی در معابر درون شهری گزارش نشده است.

دلایل وقوع تصادفات رانندگی در طرح نوروزی ۱۴۰۲

وی با بیان اینکه ۱۶۱۸ مورد از تصادفات منجر به واژگونی شده است، گفت:‌ یکی از مهم‌ترین دلایل واژگونی وسایل نقلیه خستگی و خواب و آلودگی راننده است. همچنین در این مدت شاهد ۱۵ تصادف با بیش از سه کشته بودیم.

جانشین فرماندهی پلیس راهور فراجا درباره علت وقوع تصادفات نیز اظهارکرد:‌ سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، تجاوز به چپ، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی از جمله مهم‌ترین دلایل وقوع تصادفات رانندگی در ایام نوروز ۱۴۰۲ بود. همچنین ۵۹ درصد کل تصادفات در راه‌های اصلی ، ۱۱ درصد مربوط به راه‌های فرعی ، دو درصد مربوط به راه‌های روستایی و هفت درصد نیز مربوط به بزرگراه‌ها بوده است.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.