کد مطلب: ۸۷۳۱۹۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

واکنش‌ها به نتایج آزمون استخدامی آموزگاری/ داوطلبان شانس خود را در تکمیل ظرفیت امتحان کنند

واکنش‌ها به نتایج آزمون استخدامی آموزگاری/ داوطلبان شانس خود را در تکمیل ظرفیت امتحان کنند

پس از اعتراضات داوطلبان آزمون استخدامی آموزگاری به نتایج این آزمون، محمد وحیدی نماینده مجلس گفت که این وزارتخانه و سازمان امور استخدامی باید خطای انسانی صورت گرفته را جبران کنند. حالا علی فرهادی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع گفته داوطلبانی که حداقل نمره را کسب کرده‌اند در تکمیل ظرفیت ثبت‌نام کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، پس از حواشی بسیار درباره آزمون استخدامی آموزش و پرورش و نارضایتی داوطلبان از نتایج آزمون، حالا معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع گفته که داوطلبان در تکمیل ظرفیت آزمون، ثبت‌نام کنند.

آنطور که پیش از این حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده مجلس گفت آموزش و پرورش با کمبود 300 هزار معلم مواجه است. در همین حال معاون وزیر آموزش و پرورش گفته که بخشی از این کمبودها با آزمون استخدامی رفع می‌شود. در حالی‌که این آزمون حتی گوشه کوچکی از کمبود معلم در کشور را هم جبران نمی‌کند.

از سوی دیگر برخی از داوطلبان با اعتراض به نتایج این آزمون، این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا با وجود کمبود شدید معلم، ظرفیت جذب آزمون بیشتر نشده است؟ البته که می‌توان یکی از دلایل آن را کمبود بودجه دانست. چراکه همین حالا هم پس از سال‌ها حواشی رتبه‌بندی معلمان، وضعیت برخی از آنها به دلیل همین کسری بودجه در بند اما و اگر است.

پنجشنبه 30 شهریورماه، اسامی نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد. آزمونی که ظرفیت پذیرش آن حدود 28 هزار نفر اعلام شد. اما پس از اعلام نتایج، بسیاری از داوطلبان به نتایج آن اعتراض کردند. کسانی که می‌گویند باوجود کسب نمره لازم در آزمون، در لیست قبولی پذیرفته‌شدگان نامی از آنها نبود.

خطای انسانی در نتایج آزمون استخدامی آموزگاری

با ادامه اعتراضات داوطلبان آزمون استخدامی آموزش و پرورش، محمد وحیدی، نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس نیز از خطای انسانی در محاسبه نتایج این آزمون خبر داد. (ایسنا)

وحیدی گفته بود که اعتراضات داوطلبان به دو موضوع است؛ یکی محاسبه نمره حداقلی و دیگر اینکه 60 درصد ارزیابی نتایج این آزمون به کانون‌های ارزیابی که مجموعه‌های انسانی هستند، سپرده شده است.

نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت سازمان امور استخدامی و وزارت آموزش و پرورش باید خطای انسانی که رخ داده و دلخوری بسیاری که ایجاد شده را جبران کنند.

تکمیل ظرفیت آزمون استخدامی آموزش و پرورش

پس از چند روز علی فرهادی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع گفته که آموزش و پرورش 10 هزار و 780 نفر در مرحله تکمیل ظرفیت، آموزگار می‌پذیرد. به گفته او دفترچه تکمیل ظرفیت استخدام آموزگاری در هفته دوم مهر 1401 منتشر می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع گفت افرادی که در مرحله آزمون پذیرفته شده‌اند، اما در مصاحبه تخصصی امتیاز لازم را نیاورده‌اند، می‌توانند شهر دیگری را در استان خود انتخاب کنند.

نکته دیگر در جریان این آزمون استخدامی ظرفیت پذیرش است. در همین مورد سجاد صدیقی، مدیر پروژه‌های استخدامی وزارت آموزش و پرورش گفت که در آزمون استخدامی آموزگاری قرار بود 28 هزار نفر جذب شوند، اما بیش از 11 هزار و 300 ظرفیت خالی مانده است. (ایرنا)

داوطلبان برای ثبت نام تکمیل ظرفیت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش سه روز فرصت دارند. گفته شده که نتایج مرحله تکمیل ظرفیت نیز کمتر از یک هفته پس از پایان ثبت‌نام داوطلبان اعلام می‌شود.

هیچکس پاسخگو نیست

تجارت‌نیوز در گزارشی که هفته گذشته منتشر شد به نارضایتی داوطلبان از نتایج این آزمون پرداخت. بنا بر این گزارش، برخی از داوطلبان می‌گویند حداقل نمره لازم برای آزمون استخدامی و حتی بالاتر از آن را کسب کرده‌اند، اما در باز هم قبول نشده‌اند.

برخی دیگر از داوطلبان هم می‌گویند که برخوردهای سلیقه‌ای در کانون‌های ارزیابی صورت گرفته و افرادی که در این کانون‌ها بودند، شانس قبولی را از آنها گرفته‌اند. در ادامه برخی از نظرات مخاطبان تجارت‌نیوز را در این مورد می‌خوانید.

«من ۶۵۷ شدم و همون روز همه گفتند صد درصد قبولی، اما نمیدونم چی شد و چیکار کردند.»

«با ده سال سابقه تدریس در غیرانتفاعی با این امتیاز مردودم کردن، واقعا این بی‌انصافی و بی‌عدالتی نیست؟»

«در کانون ارزیابی که ما بودیم، هیچ‌کدوم از داوطلبان قبول نشدند، چه با نمره کتبی بالا چه با نمره کتبی پایین!»

«همه‌مون همین وضعیت هستیم. با ۲۰۰ نمره بالاتر از ۴۷۰ مردود شدیم و هیچکس پاسخگو نیست. کسی قبول شده که حتی ۴۷۰ کسب نکرده.»

«متاسفانه با ارزیابی سلیقه‌ای حق بسیاری از داوطلبان ضایع شد. باید به جای برگزاری آزمون مجدد از همین داوطلبان کارنامه سبز استفاده کنند که ۶ ماه از زندگی خود را صرف این امتحان کردن.»

«منم با سابقه تدریس هفت سال و نمره نهایی بالا که 593 بودم رد شدم. با وجود مشکلات بسیار زیاد و متاهل و دارای دو فرزند و شاغل بودن، توانستم این نمره عالی را با تلاش بسیار به‌دست آورم، اما متأسفانه رد شدم و از این اتفاق شوک زده هستم.»

در ادامه هم یکی از مخاطبان نیز نوشته است که کسب نمره حداقلی شرط کافی برای قبولی نیست: «اون حد نصاب ۴۷۰ معنیش این نیست که شما ۴۷۱ بگیری قبولی. اون شرط لازمه اما کافی نیست. فرضا ده نفر تو یه شهر بالاتر از ۴۷۰ شدن ولی ظرفیت پذیرش برای اون شهر ۶ نفره. بنابراین ۴ نفر که نمره پایین‌تر کسب کردن حتی با اینکه حد نصاب رو کسب کردن مردود شدن.»

کمبود معلم و به کارگیری بازنشستگان

نکته دیگری که برخی از مخاطبان به آن اشاره دارند، کمبود معلم در مدارس است. سال گذشته حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده مجلس گفت: «آموزش و پرورش 300 هزار کمبود معلم دارد.» راهکار آموزش و پرورش برای رفع کمبود معلم در سال تحصیلی جدی به کارگرفتن بازنشستگان و اضافه کار کردن معلمان است.

محمدمهدی کاظمی، معاون متوسطه آموزش و پرورش تیرماه سال جاری با اشاره به اینکه کمبود معلم برای مهر 1402 با اضافه تدریس معلمان و استفاده از معلمان بازنشسته جبران می‌شود، گفت: سال گذشته با وجود تمام این مشکلات تعداد کلاس‌های درس 50 نفری را کاهش دادیم و آنها را به 40 نفر رساندیم. برای امسال هم به دنبال کسب مجوز تدریس تمام وقت نیروهای بازنشسته در دوره ابتدایی هستیم که این مجوز برای سال گذشته هم صادر شد. (تسنیم)

برخی از نظرات مخاطبان تجارت‌نیوز را در این مورد می‌خوانید.

«منم جز افرادی‌ام که با امتیاز ۵۸۰ مردود نهایی شدم. با این همه کمبود معلم نمیدونیم چرا جذب نشدیم. برا مدرسه پسر من یه هفته است یه معلم نبوده سر کلاس بیاد.»

«چرا با این کمبود شدید نیرو و این همه نیرویی که از حدنصاب بیشتر شدن و می‌توانند آموزش و پرورش را از چالش نجات دهند،کاری نمی‌کنید؟»

موسی‌الرضا کفاش، معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش نیز با اشاره به کمبود معلم در مدارس گفت که برای رفع کمبود احتمالی در این مورد از ظرفیت بازنشستگان تا سقف 24 ساعت اضافه می‌شود. شاغلان هم هم در صورت تمایل می‌توانند ساعت بیشتری کار کنند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • آموزگار بخت برگشته

  سلام در مصاحبه ها واقعا حق مردم ضایع شد یه عده به ناحق نمره بالا گرفتن و یه عده دستشان از همه جا کوتاه شد

  • یوسف بزرکار

   قبول دارم

 • ناشناس

  رشته نامرتبط نباید قبول بشوند

 • ناشناس

  سلام من دو ساله کارنامه سبزم امسال با نمره528قبول نهایی نشدم ولی فردی درمشهد امسال اقا با نمره 450 معلم شده که به صورت دوشیفته درس میده وحتی روزی به خودم گفت درس الگوها را به دانش آموز اشتباه تدریس کردم چه کنم
  وبا استیکر گریه که خدا من هیچ تجربه ندارم چه کنم
  وجدا از ان هر کس به من میگه رد شدی میگم اره میگه مگه پارتی نداری پارتی پیدا کن
  متاسفانه اینم از سیستم آموزشی ما😔
  ولی من دنبال پارتی نیستم چون یعنی ضایع کردن حق دیگران
  ولی نمیدونم با این وجود آخرش نتایج زحمات و یک عمر درس خواندنم را خواهم دید یا نه

 • ناشناس

  با سلام لطفا از کل کارنامه سبزها در تکمیل ظر فیت استفاده کنید

 • ناشناس

  یه کابینه ی تحصیل کرده بیارین رو کار
  ماده ی ۲۸ بود یا طومار حزن و اندوه
  ۶۰ درصد مصاحبه دست ارزیاب که خودش طرح درس نوشتن را بلد نبود
  حق را به حق دار بدهید تفسیر المیزان علامه طباطبایی گویای این سند است تا حق شهروندی رعایت نشود رحمتی در کار نیست ..

 • ایرانی

  آقایونی که در آزمون استخدامی آ.پ رشته آموزگاری شرکت کردن و در اعلام نتیجه نهایی بالاتر از حد نصاب ۴۷۰ رو آوردن ولی قبول نشدن . اگر اعتراضی نسبت به سخنان دکتر علی فرهادی در برنامه پرسشگر مبنی بر حذف نوع جنسیت در تکمیل ظرفیت آزمون ۱۴۰۲ دارید هرچه سریعتر با این وزارت خانه تماس گرفته و مراتب اعتراض خود را نسبت به این تصمیم اعلام کنید .

  • امید

   سلام عرض ادب .خود جناب وزیر فرمودن نمیزارم حق کسی ضایع بشه . لغو جنسیت که حق اقایان بوده وباید از اقایان استفاده بشه رو حق خود میدانیم

 • یه نفر...

  سوال…
  اونایی که تو کارنامه شون امتیاز بومی گرفتن اگه تو تکمیل ظرفیت شرکت کنن، امتیاز بومی شون برای انتخاب یه شهر دیگه از استانشون، از دست میره؟

  • میرزای مازندرانی از قم

   حالا که قرار بر این هست که از شهرهای اطراف انتخاب کنند به نظر می رسد که عادلانه رفتار شود و امتیازی که از او سلب شده برگرداننده شود.

 • ناشناس

  اگر قرا هست کارنامه سبز استخدام شود در حق کسانی که سالهای گدشته این عنوان را کسب کردند ظلم بزرگی روا میدارید چیز جدیدی نیست هر ساله شاهد این ارمون و اعتراضات بعد ان هستیم درسال نود و نه چند هفته کارنامه سبزها اعتراض کردند حالا عنوان تکمیل ظرفیت از کجا پیدا شده باید در این دنیا و ان دنیا جوابگو باشید شمایی که هر دقیقه با ساز یکی میرقصید

 • ناشناس

  با تشکر از خبرگزاری محترم برای پیگیری وضعیت امتیاز اوردگان اموزگاری اگه براتون مقدوره این پیگیری را هم انجام بدین که ظرفیت پذیرش شهرها را زیاد کنند اخه چطور کسی که خانه وزندگی وکار شوهرش شهر دیگر است و بچه هم دارد با این هزینه های سر سام اور مسکن برود شهر دیگری انتخاب کنه مگه خدا رو خوش میاد انصاف هم خوب چیزیه اگه خانواده خودتون بود هم چنین سرنوشتی برارش رقم میزدین این ظلم اشکار در حق جوانان تحصیل کرده است لطفا حتما پیگیر این مو ضوع باشید با تشکر شای یک مجرد بتونه تن به چنین خواسته نا معقول بده ولی متاهل براش مقدور نیست این یعنی حق الناس

 • علی

  ارزیابی سلیقه ای است وملاک ومعیار قرار نباید بگیرد و خواهشاً تو دبیری برای همه ارزیابی رو تا جاییکه امکان دارد یکسان امتیاز بدهید وملاک رو نمره مکتسبه کتبی قرار بدهید

پیشنهاد سردبیر