کد مطلب: ۵۸۴۵۲۷

در شش ماه اول سال چقدر خودرو تولید شد؟

در شش ماه اول سال چقدر خودرو تولید شد؟

تولید خودرو در شش ماه امسال رشد قابل توجهی نداشت و خودروسازان درجا زدند، به طوری که تولید خورو در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها ۳٫۹ درصد رشد کرد و به ۴۸۵ هزار و ۲۶۰ دستگاه رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز ، طی نیمه اول امسال تولید انواع خودرو در کشور رشد ۳٫۹ درصدی را در مقایسه با تولید ۶ ماه اول سال گذشته تجربه کرد، به طوری که تولید خودرو در این مدت از ۴۶۷ هزار و ۸۷ دستگاه در نیمه اول سال گذشته، به ۴۸۵ هزار و ۲۶۰ دستگاه طی نیمه اول امسال رسید.

همچنین در ۶ ماهه اول امسال ۴۴۶ هزار و ۲۷۶ دستگاه سواری در کشور تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵٫۲ درصد رشد داشته است.

در نیمه اول امسال تولید ون به ۱۹۷ دستگاه رسید که رشد ۷۱٫۳ درصدی را در مقایسه با نیمه اول سال قبل داشته، اما تولید وانت ۳۳ هزار و ۸۷۳ دستگاه بود که نسبت به نیمه اول سال قبل ۱۴٫۳ درصد افت داشته است.

در مورد تولید مینی‌بوس و میدل‌باس طی نیمه اول امسال نیز باید به رشد ۴٫۹ درصدی اشاره کنیم در عین حال، تولید اتوبوس در این مدت ۱۳٫۱ درصد کاهش یافت ولی تولید کامیونت، کامیون و کشنده با افزایش ۸۲٫۹ درصدی همراه بوده است.

1

در مورد وضعیت تولید انواع خودرو طی شهریور امسال نیز باید به رشد ۱۵ درصدی نسبت به شهریور سال قبل اشاره کنیم، به طوری که در این ماه ۹۹ هزار و ۵۶۸ دستگاه انواع خودرو در کشور به تولید رسیده است.

در عین حال، تولید سواری نیز در شهریور امسال ۹۲ هزار و ۳۲۰ دستگاه بوده که نسبت به شهریور سال قبل ۱۸٫۶ درصد رشد داشته است.

رشد ۰٫۷ درصدی تولید ایران‌خودرو

طی نیمه اول امسال تولید انواع خودرو توسط گروه صنعتی ایران‌خودرو ۲۴۱ هزار و ۳۹۳ دستگاه بود که در مقایسه با نیمه اول سال قبل ۰٫۷ درصد رشد داشته است.

طی ۶ ماهه اول امسال ۲۳۹ هزار و ۱۳۸ دستگاه سواری توسط ایران‌خودرو تولید شده که نسبت به نیمه اول سال قبل ۱٫۴ درصد رشد داشته است.

2

در شهریور امسال نیز ۵۳ هزار دستگاه انواع خودرو توسط ایران‌خودرو تولید شده که نسبت به شهریور سال قبل ۱۰٫۶ درصد رشد داشته است.

تولید سواری ایران خودرو نیز در شهریور امسال ۵۲ هزار و ۴۶۱ دستگاه بوده که نسبت به شهریور سال قبل ۱۰٫۲ درصد رشد داشته است.

تولید سایپا ۴ درصد رشد یافت

بررسی آمارهای تولید خودرو طی ۶ ماهه اول امسال نشان می‌دهد، تولید انواع خودرو توسط گروه سایپا با رشد ۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۱۱ هزار و ۳۱۵ دستگاه رسیده است.

در این مدت، تولید سواری توسط سایپا نیز ۱۸۴ هزار و ۱۰۷ دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۶٫۶ درصدی را تجربه کرده است.

3

تولید انواع خودرو توسط سایپا در شهریور امسال نیز ۳۸ هزار و ۵۸۹ دستگاه بوده که نسبت به شهریور سال قبل ۱۰٫۳ درصد افزایش داشته است.

طی شهریور امسال ۳۴ هزار و ۲۹۸ دستگاه سواری توسط سایپا تولید شده که در مقایسه با شهریور ۹۹ رشد ۲۰٫۱ درصدی را داشته است.

برنامه تولید ۶ ماهه محقق نشد

بررسی مهمترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۴۰۰ حاکی از برنامه‌ریزی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت است. همچنین در زمینه اتوبوس، مینی‌بوس و ون نیز برای تولید ۸ هزار و ۹۶۸ دستگاه از این خودروها برنامه‌ریزی شده است.

به این ترتیب به طور متوسط در هر ماه باید بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شود و طی نیمه اول امسال باید حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید می‌شد که این اتفاق نیفتاده و این موضوع انتقاد برخی برندگان قرعه کشی شرکت‌های خودروساز را نسبت به تاخیر در تحویل خودروی خود به همراه داشته است.

طبق برنامه فاطمی امین، وزیر صمت نیز قرار است تولید خودرو در کشور تا سال ۱۴۰۴ به ۳ میلیون دستگاه برسد و یک میلیون دستگاه آن نیز صادر شود که تحقق این هدف نیازمند رشد گام به گام تولید خودرو در کشور است.

منبع: فارس

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.