فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۲۸۲۶۴۰

امیدواری فرانسه برای تحویل ۸ فروند هواپیما به ایران

امیدواری فرانسه برای تحویل 8 فروند هواپیما به ایران

وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه روز سه‌شنبه ضمن ابراز امیدواری نسبت به تحویل هشت فروند هواپیمای «ای‌تی‌آر» به ایران، تاکید کرد به دنبال چراغ سبز واشنگتن در این‌باره هستیم.

وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه روز سه‌شنبه ضمن ابراز امیدواری نسبت به تحویل هشت فروند هواپیمای « ای‌تی‌آر » به ایران، تاکید کرد به دنبال چراغ سبز واشنگتن در این‌باره هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز ، از شبکه تلویزیونی فرانس 24؛ برونو لومر گفت: «هفته‌ها است که من مشغول مذاکره با همتای آمریکایی‌ام استیون منوچین هستم و امید دارم در مورد برخی مسائل مربوط به بنگاه‌های تجاری فرانسوی از سوی طرف آمریکایی گشایشی حاصل شود». منظور من از این شرکت‌های فرانسوی به ویژه هواپیماهای حمل‌ونقل منطقه‌ای (ATR) است که هشت فروند است و قرار بوده تا پیش از ششم اوت (15 مرداد) به ایران تحویل داده شود.

داوید وارگاس سخنگوی شرکت هواپیماسازی ای‌تی‌آر سال گذشته پس از سقوط هواپیمای قدیمی این شرکت در حوالی یاسوج، در گفتگو با یورونیوز گفته بود که شرکت ایران‌ایر در سال 2016 میلادی، 20 فروند از هواپیماهای نسل جدید‌ ای‌تی‌آر را خریداری کرده که 8 فروند آن تاکنون به این شرکت تحویل داده شده است.

چندی پیش نیز کریستین شرر مدیر اجرایی شرکت ای‌تی‌آر در این‌باره گفت: پس از توافق برجام در سال 2015 و رفع تحریم‌های تجاری علیه ایران، شرکت ای‌تی‌آر توافق‌نامه فروش 20 فروند هواپیما را با تهران منعقد کرد، اما اکنون با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌ها نمی‌توان هواپیماها را تحویل داد.

وی افزود: باید برای این تعداد فروند هواپیما مشتری‌های دیگری پیدا کنیم، اما این موضوع اصلا کار آسانی نیست.

مدیر اجرایی این شرکت هواپیماسازی افزود: قرار بود 12 فروند را اواخر سال جاری میلادی به ایران تحویل دهیم. در مجموع ما برای سال 2018 قرارداد ساخت و تحویل 80فروند هواپیما را منعقد کرده ایم و سهم ایران رقم بزرگی است. البته این کشور تمایل خود را برای تحویل گرفتن هواپیماها اعلام کرده است، اما از آنجا که شرکت‌های بزرگ ایرباس و لئوناردو سهام‌دار عمده ما هستند، نمی‌توانیم موقعیت شرکت خود را به خطر اندازیم.

در پی خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق بین‌المللی هسته‌ای 2015، برخی شرکت‌های اروپایی، اعلام کرده‌اند از بازار ایران خارج خواهند شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا بارها شرکت‌های اروپایی همکار طرف‌های ایرانی را به اعمال فشار و پرداخت جریمه تهدید کرده و کشورهای غربی نیز تلاش می‌کنند از سد این اقدام ها عبور کنند.

رهبران اتحادیه اروپا و کشورهای مهم عضو این اتحادیه طی هفته‌های گذشته بارها بر وفاداری خود به اجرای برجام اصرار ورزیده و اعلام کرده‌اند به هرقیمتی توافق هسته‌ای با ایران را زنده نگاه خواهند داشت.

اروپایی‌ها از اینکه می بینند آمریکا برای آنها تعیین می‌کند در مراودات اقتصادی چگونه رفتار کنند، احساس خوبی ندارند و مقابله با تهدیدها و تحریم‌های واشنگتن را سنگ محکی برای شناسایی عیار استقلال و حاکمیت اقتصادی خود می‌دانند.

در تازه‌ترین واکنش‌ها به تهدیدهای آمریکا علیه اروپا، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه پیشنهاد داده تا هزینه احتمالی تحریم‌های ثانویه اقتصادی آمریکا علیه ایران که گریبان‌گیر شرکت‌های اروپایی می‌شود، از سوی اتحادیه اروپا تامین شود.

شرکت هواپیماسازی ای‌تی‌آر، به طور مشترک توسط شرکت فرانسوی ایرباس و شرکت ایتالیایی «لئوناردو فین‌مکانیکا» اداره می‌شود. این هواپیما یکی از پیشرفته‌ترین هواپیماهای توربو ملخ‌دار در جهان است که برای جابجایی کمتر از 90 مسافر طراحی شده است.

منبع: ایرنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.