کد مطلب: ۴۵۷۱۳۱

عقب‌گرد بورس‌های آمریکایی و آسیایی

عقب‌گرد بورس‌های آمریکایی و آسیایی

در وال‌استریت، بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند.

برخلاف بورس‌های اروپایی، بیشتر شاخص‌ها در آمریکا و آسیا ریزشی بودند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، به نقل از آسوشیتدپرس، پس از مدت‌ها تنش و جدال لفظی در دیدار مایک پمپیو، وزیر خارجه آمریکا با مقامات چینی در هاوایی بر سر کاهش تنش‌ها توافق هایی حاصل شده است. از سوی دیگر نیز آمریکا اعلام کرد فعلا از تصمیمش برای تحریم ارایه تجهیزات به شرکت هواوی در توسعه نسل پنجم اینترنت عقب نشسته است. این دو اتفاق باعث کاهش نگرانی معامله گران از شروع یک جنگ تجاری دیگر بین دو اقتصاد نخست جهان آن هم در شرایطی که رشد اقتصادی در بدترین وضعیت نیم قرن اخیر خود قرار دارد، شده است.

روند ابتلا به کرونا در برخی از کشورها همزمان با بازگشایی کسب‌وکارها مجددا حالت صعودی به خود گرفته و همین مساله زنگ خطر بازگشت موج کرونا در جهان را تقویت کرده است. با این حال به نظر می رسد هزینه قرنطینه برای اقتصاد کشورها آنچنان سنگین بوده است که خیلی از آن ها ترجیح می دهند به هر قیمتی شده فعالیت‌های اقتصادی را ادامه دهند.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته است حتی در صورت بروز موج دوم همه گیری، دولت قصدی برای اعمال یک قرنطینه سراسری دیگر ندارد و فعالیت کسب‌وکارها ادامه خواهد یافت و دولت از آنها حمایت می‌کند. در فرانسه نیز امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور گفته است چاره ای جز بازگشایی اقتصاد وجود ندارد و مردم باید نحوه زندگی با کرونا را بیاموزند.

دولت ترامپ به دنبال جلب موافقت کنگره و سنا برای ارایه یک بسته عظیم سرمایه گذاری یک تریلیون دلاری در زیرساخت های اقتصادی آمریکا است که در صورت اجرایی شدن می‌تواند نقش موثری در تقویت رشد اقتصادی این کشور داشته باشد. جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا نیز در نامه ای به اعضای کنگره این کشور گفته است بازگشت میزان فعالیت‌های اقتصادی به سطوح قبل از بحران دست کم دو سال زمان خواهد برد و نباید در پایان دادن به رویکردهای حمایتی عجله کرد.

تاکنون بیش از هشت میلیون و ۴۰۷ هزار و ۳۶۴ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۴۵۱ هزار و ۴۳۹ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۱۹ هزار و ۹۴۱ نفر، برزیل با ۴۶ هزار و ۶۶۵ نفر، انگلیس با ۴۲ هزار و ۱۳۵ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۴۴۸ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۵۷۵ نفر بوده است.

اگرچه بانک‌های مرکزی بزرگ در سراسر جهان به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه می‌دهند، اما نسبت به توانایی بانک ها برای تداوم رویکرد حمایتی کنونی یا نگه داشتن نرخ بهره در سطوح منفی تردیدهایی وجود دارد. نرخ بهره اکنون در آمریکا ۰.۲۵ درصد و در منطقه یورو، سوئیس و ژاپن منفی است.

دفتر توسعه و تجارت سازمان ملل نیز در گزارشی با اشاره به شیوع کرونا و محدودیت های ایجاد شده در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در سطح جهان پیش‌بینی کرده است برای نخستین بار از سال ۲۰۰۵ میزان سرمایه‌گذاری خارجی در جهان به زیر یک تریلیون دلار کاهش پیدا کند. این رقم در سال ۲۰۱۹ معادل ۱.۵۴ تریلیون دلار اندازه‌گیری شده است.

جیمز مک گلو، تحلیل‌گر بازار در موسسه آرگناو گفت: اگر شاهد بروز موج دوم کرونا باشیم، سرمایه‌گذاران خیلی مایوس خواهند شد. ما هنوز مشکل کرونا را حل نکرده‌ایم و چه بخواهیم و چه نخواهیم هنوز شدت همه گیری کرونا یک عامل بسیار کلیدی و تعیین کننده برای اقتصاد جهانی خواهد بود.

بورس آمریکا

در وال‌استریت، بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۱۱۹.۶۱ واحد بسته شد.

شاخص «اس‌اندپی ۵۰۰» با ۰.۳۶ درصد ریزش تا سطح ۳۱۱۳.۴۹ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۱۵ درصد افزایش در سطح ۹۹۱۰.۵۳ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

مساله برگزیت کماکان در صدر توجه معامله گران اروپایی قرار دارد. کابینه انگلیس اعلام کرده است قصدی برای تمدید دوران گذار فعلی ندارد و مصمم است هر چه سریع‌تر به جمع‌بندی بر سر شکل روابط آینده خود با اتحادیه اروپا برسد. هم چنین گاردین گزارش کرده است بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس قرار است گفت‌وگویی ویدیوئی با سران برخی از کشورهای اروپایی برای شکستن بن بست مذاکرات برگزیت داشته باشد.

این وضعیت تنها محدود به انگلیس نیست. گزارش جدید بانک مرکزی فرانسه از وضعیت اقتصاد این کشور بیانگر آن است که بازگشت فعالیت‌ها به سطوح پیش از بحران دست کم دو سال به طول خواهد انجامید. طبق برآورد صورت گرفته توسط این بانک اقتصاد فرانسه پیش از آنکه در سال‌ آینده به رشد ۶.۹ درصدی دست یابد، امسال ۱۰.۳ درصد کوچک خواهد شد که در صورت تحقق حتی از عملکرد اقتصاد این کشور در سال های جنگ جهانی دوم نیز بدتر خواهد بود.

گوین گیدز، کارشناس بازار سرمایه در موسسه "ریموند جیمز" گفت: بسیاری از معامله گران به این نتیجه رسیده‌اند که باید خود را برای یک دوره بازیابی اقتصادی طولانی مدت آماده کنند. در صورتی که بازارها مثل سابق بخواهند به هر خبر واکنش احساسی نشان دهند، شاهد ادامه روند نوسانات شدید به مانند هفته های اخیر خواهیم بود.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۲۵۳.۲۵ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۵۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۳۸۲.۱۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با جهش ۰.۸۸ درصدی در سطح ۴۹۹۵.۹۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۲۲ درصد پایین رفت و به ۷۴۷۸.۷۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

عملکرد اقتصادهای آسیایی هنوز تا زمان قبل از شیوع کرونا فاصله زیادی دارد. طبق اعلام دولت ژاپن، صادرات این کشور در ماه می حدود ۲۸ درصد و واردات آن ۷.۱ درصد کاهش یافته که این وضعیت دست کم در طول یک دهه اخیر بی سابقه بوده است.

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۴۵ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۳۵۵.۴۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ ۰.۲۵ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۳۷.۱۰ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۴۹ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۰۳۴.۰۳ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس‌اند‌پی اس‌اندایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۹۲ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۹۳۶.۵۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۱۹ درصد کاهش به ۳۷.۵۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۷۴ درصدی به ازای ۴۰.۴۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۲۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۳۵.۵۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۱۱ درصدی به ازای ۱۷.۷۴ دلار مبادله شد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.