کد مطلب: ۴۸۶۸۷۷

بررسی وضعیت بورس آمریکا بعد از انتخابات ۲۰۲۰؛

ترامپ برای بورس بهتر است یا بایدن؟

ترامپ برای بورس بهتر است یا بایدن؟

کدام کاندیدای ریاست جمهوری برای بورس ایالات متحده بهتر خواهد بود؛ دونالد ترامپ رئیس جمهور مستقر یا جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، رسانه‌ها به حدس و گمان در مورد این پرداخته اند که کدام کاندیدای ریاست جمهوری برای بورس ایالات متحده بهتر خواهد بود؛ دونالد ترامپ رئیس جمهور مستقر یا جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق. در این رابطه فوربز استدلال‌های دوطرف را ارائه و بررسی نموده است.

سایت مجله فوربز می‌نویسد: این نظرات ممکن است بر اساس تمایلات سیاسی افراد باشد، اما در حقیقت، نتیجه انتخابات ممکن است برای بازارها چندان مهم نباشد. در واقع، هر دو نامزد چشم‌اندازهای اقتصادی خود را برای آینده ارائه داده اند و هر دو نظرات واکنش مثبتی در مورد برنامه‌های خود دریافت کرده اند. فوربز استدلال‌های که طرفین دعوا ارائه می‌دهند را در مقاله‌ خود بیان می‌کند.

در ادامه چند نکته در مورد این‌که چگونه هر یک از نامزدهای انتخابات ۲۰۲۰ می‌توانند به طور بالقوه به حرکت سهام بورس آمریکا در سال ۲۰۲۱ و بعد از آن کمک کند آورده شده است؛

سه استدلال برای مطلوب‌تر بودن ترامپ

قانون مشاغل و کاهش مالیات سال ۲۰۱۷ در دوران ترامپ دست نخورده باقی خواهد ماند؛ این قانون مالیات بر درآمد شرکت‌ها را تا حداکثر ۲۱ درصد کاهش داد و شرکت های ایالات متحده را در صحنه جهانی رقابت پذیرتر کرد. این قانون همچنین اطمینان بیشتری را برای برنامه ریزی و سرمایه‌‌گذاری فراهم کرد.
در دوره ترامپ، طرح نظارتی مطلوب چند سال گذشته ادامه خواهد داشت؛ مقررات کاهش یافته به معنای هزینه‌های کمتری برای شرکت ها است که میتواند به سود بیشتر شرکت ها کمک کند. از آنجا که در نهایت درآمد‌ها بزرگترین عامل محرکه قیمت سهام است، ممکن است برای کل بازار سهام مطلوب باشد.
احتمال کمی وجود دارد که ترامپ تعطیلات گسترده‌ای به سبب شیوع کووید ۱۹ اعلام کند؛ در حالی که ما منتظر یک واکسن قابل اجرا هستیم، و علی رغم فواید پزشکی آشکار قرنطینه، رئیس جمهور آمریکا نشان داده است که تمایل بیشتری به بازگشایی تجارت و باز نگه داشتن فعالیتهای اقتصادی دارد. این می تواند تأثیر مثبتی بر اقتصاد داشته باشد.

سه استدلال برای مطلوب‌تر بودن بایدن

بایدن عدم اطمینان و پیام های متناقض کمتری ارائه می دهد؛ یکی از مشخصه‌های برجسته دولت اوباما و بایدن این بود که آنها روی موضع خود باقی می ماندند. ارسال پیام واضح و سازگار بود. اگر بایدن انتخاب شود، بسیاری از همان مقامات اداری نقش برجسته ای را ایفا می کنند. زیرا بازار‌های تجاری به طور کلی عدم اطمینان را دوست ندارد.
بایدن سیاست مطلوب تری در قبال چین ارائه می دهد؛ مطمئناً نشان داده شده است که چین تهدیدی اقتصادی برای آمریکا است، اما واقعیت این است که آنها دومین اقتصاد بزرگ جهان هستند. به همین ترتیب، آمریکا با یک نیاز دو طرفه روبرو هست و بایدن بیشتر طرفدار چین بوده است.

ریاست جمهوری بایدن هزینه‌های بیشتر برای دولت در نظر می گیرد؛ دولت بایدن برای زیرساخت‌ها، پشتیبانی ایالتی و دولت‌های محلی، برنامه‌های انرژی سبز و سایر اقدامات بزرگ دولتی هزینه بیشتری خواهد کرد. این حداقل در کوتاه مدت باعث تحریک اقتصاد و افزایش رونق اقتصادی می شود.

سناریو انشعاب ریاست‌جمهوری و کنگره

یک نتیجه انتخابات شاید این شود که سنا جمهوری خواه بماند و ریاست جمهوری به بایدن برسد. یا ترامپ ریاست جمهوری را حفظ کند، اما جمهوری خواهان سنا را از دست بدهند. در هر یک از این سناریوها که مجلس، سنا و ریاست جمهوری توسط یک حزب اداره نمی شوند ، احتمالاً بازار واکنش مثبتی نشان خواهد داد.

منبع: اقتصادنیوز

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  مگه چند سال مذاکره کردند و با برجام به توافق رسیدند نتیجش چی شد که بازدوباره یک مذاکره جدید با آمریکا داشته باشیم تازه از کجا معلوم دوباره یه برجام دیگه تصویب بشه و نزنن زیرش من از بعضی ها متعجبم که مثل دولت مردان بی لیاقتمون هنوز دنبال بهبود اقتصاد از طریق مذاکره هستند بابا درمان بیماری های اقتصادی ما تو داخل کشوره

  • ناشناس

   دوست عزیز، ما از مذاکره برجام نمیخوایم بلکه صلح با دنیا میخوایم، مرگ بر این و اون نمیخوایم، میخوایم با صلح و آرامش زندگی کنیم، میخوایم به خاطر شعارهای الکی مرگ بر این و اون هی پشت سرهم کشورمون تحریم نشه که یه عده که سودشون توی تحریمه از این موقعیت سوءاستفاده کنن و خون مردم تو شیشه کنن. تا کی آخه رنج و سختی، حرف ما اینه صلح صلح صلح، نه برجام و هر کوفت و زهر مار دیگه.

 • حسین

  امریکا رو ول کن غضنفر داخلی رو بچسب تا حسن کلید هست و دولت های مشابه داخلی همین است

 • ناشناس

  فعلا دلالان دلار بیشتر نگران هستن!!!
  ولی برای بورس ایران فرقی نداره چون دستوری و دست خودشونه

 • درهم تنیده

  ای کاش ایران هم یک ترامپ داشت که تنها به کشورش بیاندیشد.هر چند دارد بیرون از مرز …

 • ناشناس

  بورس را به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گره نزنید!! وجداناً هیچ ربطی ندارد. اول اینکه سگ زرد برادر شغال است و هیچ فرقی بین دو کاندیدا وجود ندارد. هر دو می خواهند سر به تن ما نباشد. دوم اینکه چرا بی عرضگی مسوولین اقتصادی خود را به را به انتخابات آمریکا ربط می دهیم؟ سوم اینکه لطفاً مردم عزیز وقعی به این حرف های بی ربط نگذارند!زیرا عده ای با دامن زدن به این مطلب صرفاً به فکر منافع خود هستند.

  • ناشناس

   خبر را کامل بخون بعد جو بده.

 • ناشناس

  اگه بریزه که هیچی پولی اگه بره بالا به واسطه تورمی که اقتصاد ایران رو به طور کامل منفجر می‌کنه.خوبه دیگه اخرای کاره.باشد که رستگار شویم.

 • ناشناس

  در هر دو حالت باختیم.موضوع ترامپ یا بایدن نیست موضوع سیاست آمریکاس که به نفع ما نیست.با همین فرمون ۲ سال دیگه پراید رو باید بخریم ۳۰۰ میلیون.

 • ناشناس

  تجارت نیوز دیگه خبر کم آوردی رفتی تو بورس آمریکا.نظرت چیه چند تا ازین کارشناسای که هر روز میاری بازار رو تحلیل کنم.بزاری برای تحلیل بورس آمریکا.ببینیم میتونن آمریکایی ها رو بدبخت کنم با تحلیلاشون…

 • لادا وستا

  خب جناب بهبود اقتصاد تو وقتی مواد اولیه صنایع نداشته باشی وقتی معامله بانکی با جهان نداری چطور میخوای اقتصاد داخل درست کنی؟؟؟؟؟؟؟؟ فقط جواب همین یه سوال امثال شما بدید من دیگه کامنت نمیذارم

 • ناشناس

  دست بردار