کد مطلب: ۸۱۳۹۳۷

آمریکا به برجام باز می‌گردد؟

آمریکا به برجام باز می‌گردد؟

یک مقام آمریکایی گفت که واشنگتن معتقد است دیپلماسی بهترین گزینه برای حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران است. آیا این اظهارات به معنای تمایل آمریکا برای بازگشت به برجام است؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، ساموئل وربرگ، سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا چهارشنبه شب در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که مقامات آمریکا بر این باور رسیده اند که از طریق دیپلماسی می‌توان موضوع هسته‌ای ایران را حل و فصل کرد. وی اما در ادامه سخنانش اشاره‌ای به جزئیات بیشتر در این مورد نکرد.

به گزارش الجزیره، وربرگ در بخش دیگری از سخنانش به موضوع سرزمین‌های اشغالی اشاره کرد و مدعی شد که آمریکا به دنبال ثبات در خاورمیانه است و برای رسیدن به این منظور در حال مذاکره با طرف صهیونیستی است.

این مقام آمریکایی در ادامه به شرایط بحرانی سودان پرداخت و گفت که آمریکا از نزدیک وضعیت سودان را زیر نظر دارد و درباره هرگونه نقض آتش‌بس با کشور‌های دیگر سخن در ارتباط است. وی افزود که گام نخست، اجرای آتش بس در سودان و گام دوم تمدید آن است.

این در حالی است که در روز‌های گذشته متیو میلر، سخنگوی جدید وزارت خارجه آمریکا نیز در پاسخ به سوالی درباره توافق هسته‌ای ایران مدعی شده بود که اصل اول دولت کنونی آمریکا عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

میلر در ادامه ادعا کرده بود: ما همیشه معتقد بوده ایم که دیپلماسی بهترین روش برای دستیابی به این راه حل است، اما ما هیچ پیشرفتی در خصوص اقدامات ایران در منطقه ندیده ایم.

طبق گفته مقامات ایران، سال گذشته در حالی که مذاکرات رفع تحریم‌ها و احیای توافق هسته‌ای در حال انجام و متن نهائی آن در آستانه کامل شدن بود، پس از وقوع اغتشاشات در ایران، آمریکا با طرح زیاده خواهی و ترک میز گفتگو به امید رسیدن به اهداف خود مذاکرات را متوقف کرد.

آمریکا علی رغم بدعهدی و سابقه سوئی که در نقض توافق هسته‌ای دارد، اما در روند مذاکرات حاضر به دادن تضمین‌های قابل قبول برای عدم خروج مجدد از توافق نشد و مذاکرات را مختل کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.