کد مطلب: ۸۳۷۲۷۲

سفیر جمهوری خلق چین:

چین از عضویت ایران در بریکس حمایت می‌کند

چین از عضویت ایران در بریکس حمایت می‌کند

سفیر جمهوری خلق چین در تهران اظهار داشت: ما از درخواست ایران برای پیوستن به سازمان بریکس حمایت می‌کنیم البته در این مساله سایر اعضا هم باید موافقت کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بریکس (BRICS) نام گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده‌ است.

به گفته آنیل سوکلال، نماینده آفریقای جنوبی در این گروه: «آنچه مورد بحث قرار خواهد گرفت، گسترش بریکس و شیوه‌های چگونگی وقوع این گسترش است. ما هر روزه در حال دریافت برنامه‌هایی برای پیوستن به گروه هستیم. بلوک بازارهای نوظهور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در روزهای 2 و 3 ژوئن در کیپ تاون برای بحث در مورد گسترش خود ملاقات خواهند کرد».

امر عبداللهیان، وزير امور خارجه چندی پیش هفته بود: «اهداف بریکس و اهداف جمهوری اسلامی ایران به قدری هم‌راستا هستند که ما از هم اکنون، راه‌های همکاری و مشارکت با بریکس را در دست بررسی داریم. به‌زودی کنفرانسی را در تهران با همکاری سفارتخانه‌های کشورهای عضو بریکس میزبانی خواهیم کرد تا ظرفیت‌های همکاری ایران با بریکس را تبیین کنیم. از همه کشورهای عضو دعوت می‌کنم در این کنفرانس شرکت کنند.»

چانگ هووآ، سفیر جمهوری خلق چین درباره تداوم نقش چین در حل و فصل مسائل منطقه مانند آنچه در احیای روابط ایران و عربستان رخ داد، گفت: چین با همه کشورها در این منطقه روابط خوبی را حفظ کرده است، سال گذشته شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین به عربستان سفر کرد و در ابتدای سال جاری میلادی نیز رئیس‌جمهور ایران به چین سفر کرد.

وی افزود: روسای جمهور سه کشور ایران، چین و عربستان درباره صلح و امنیت منطقه تبادل نظر کردند و طرف‌های ایرانی و عربستانی نیز اظهار داشتند که روابط دو جانبه را احیا کرده و صلح و ثبات منطقه را حفظ کنند، چین از این اتفاق خوشحال است.
سفیر چین در تهران با بیان اینکه وزرای خارجه ایران، چین و عربستان سعودی توافقی را در پکن امضا کردند، اظهار داشت: از نظر ما این موفقیت صلح و گفت‌وگو است، دیدیم بعد از احیای روابط ایران و عربستان، نسیم صلح در منطقه به وجود آمد.

چانگ هووآ همچنین بیان کرد: شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین ابتکار امنیت جهانی را مطرح کرد و محور آن حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو است، در واقع احیای روابط ایران و عربستان عمل موفقیت‌آمیز ابتکار امنیت جهانی است، چین تمایل دارد برای بهبود صلح و ثبات منطقه این ابتکار دنبال شود.

این دیپلمات چینی درباره اینکه آیا چین به سیاست خود همانند حمایت از ایران برای عضویت در سازمان‌هایی مانند شانگهای ادامه می‌دهد؟ گفت: حتما، چین از عضویت ایران در سازمان بریکس هم حمایت می‌کند، سال گذشته شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین از رئیس‌جمهور ایران دعوت کرد تا در گفت‌وگوی عالی توسعه شرکت کند، ما از درخواست ایران برای پیوستن به سازمان بریکس حمایت می‌کنیم البته در این مساله سایر اعضا هم باید موافقت کنند.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.