کد مطلب: ۵۶۰۳۵۱

قطعی برقی ۸ ساعته بدون پاسخ وزیر نیرو/ جدول خاموشی‌های احتمالی برق پایتخت

قطعی برقی ۸ ساعته بدون پاسخ وزیر نیرو/ جدول خاموشی‌های احتمالی برق پایتخت

روز گذشته قطعی‌های مکرر برق در مناطق مختلف کشور، موجی از واکنش‌ها و نارضایتی‌ها را در پی داشت و تاکنون پاسخی از سوی وزارت نیرو به این وضعیت داده نشده است. از آن سو، جدول خاموشی احتمالی در شهرهای مختلف نیز منتشر شده ولی در عمل، قطع برق معمولا با این جداول هماهنگی ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، روز گذشته شنبه ۱۳ تیر، برق در مناطق گسترده‌ای از تهران و کرج بدون اعلام قبلی قطع شد و خاموشی تا ساعاتی از بامداد امروز نیز ادامه داشته است. در برخی مناطق، قطعی برق از ۱۱ شب تا ۵ صبح گزارش شده است.

این درحالی است که توانیر جداول احتمالی را از ۸ صبح تا ساعت ۲۲ اعلام کرد اما گویا این خاموشی‌ها بدون اطلاع قبلی رخ می‌دهد و مشکلات عدیده‌ای را برای شهروندان به وجود آورده است.

طبق گزارشات رسیده به جز تهران و البرز، کاربران شبکه‌های اجتماعی از نقاط مختلف ایران از جمله اهواز، اصفهان، مشهد، شیراز، زاهدان، کرمانشاه، کرج، سمنان، زابل خبر از قطع گسترده برق دادند.

مصرف بالای برق، دو نیروگاه را از مدار خارج کرد!

در این باره مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور در خصوص خاموشی شب گذشته در تهران و کرج گفت: متاسفانه شب گذشته بیشترین مصرف برق در کشور را تجربه کردیم.

او در ادامه با اشاره به اینکه خاموشی تا ساعت ۲۲ است، ولی خاموشی شب گذشته تا یک بامداد هم به طول انجامید، افزود: طبق برنامه زمانبندی اعلام شده، آخرین ساعت خاموشی برق در البرز ۲۳ است، ولی دیشب از ساعت ۲۳ تا یک بامداد هم شاهد خاموشی برق بودیم.

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: متاسفانه روز گذشته هم محدودیت تولید داشته‌ایم و دو نیروگاه تولید برق در کشور به دلیل مصرف بالا از مدار خارج و به اورهال نیاز پیدا کردند، ناچار شدیم بر اساس دستور ملی خاموشی برق را افزایش دهیم و قطعی برق خارج از زمانبندی اعلام شده داشته باشیم.

رجبی مشهدی تصریح کرد: با توجه به اینکه شرایط تولید برق در کشور ثبات ندارد، نمی‌توانیم به مردم قول بدهیم که دیگر خاموشی خارج از برنامه نخواهیم داشت.

اگرچه حدود دو هفته‌ای است که قطعی‌های پراکنده برق در نقاط مختلف کشور آغاز شده اما روز گذشته بیشترین میزان خاموشی‌های پراکنده را در کشور شاهد بودیم. در برخی نقاط تهران و استان‌های شمالی، خاموشی‌های بیش از ۲ ساعت و حتی تکرار دو یا سه باره قطع برق در روز از سوی مردم گزارش شد.

سکوت اردکانیان در برابر خاموشی‌ها ادامه دارد!

در شرایطی که خاموشی‌های طولانی که مردم را کلافه کرده است تنها پاسخگوی این اتفاقات، سخنگوی صنعت برق است و گویا وزارت نیرو و حتی شخص خود وزیر قصدی برای پاسخگویی صحیح به این موضوع ندارد!

موضوعی که در گذشته ابهام استفاده کلان از برق برای استخراج رمز ارزها را به دنبال داشت اما حالا اذهان عمومی دلیل این قطعی‌ها را فرسودگی نیروگاه‌ها و سیستم توزیع برق عنوان می‌کنند.

شرایط دشواری برای تامین برق در راه است

محمد حسن متولی‌زاده، مدیر عامل توانیر در این مورد گفت: متاسفانه ناترازی تولید و مصرف برق در شبکه در این روزها ۸۵۰۰ تا ۹۰۰۰ مگاوات است.

او افزود: ما محدودیت در رهاسازی آب از سدها را نیز داریم و باید حساب شده از ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی استفاده کنیم در حال حاضر میزان خاموشی‌های پراکنده برق ارتباط مستقیمی با میزان مصرف دارد، اگر در این روزها شاهد افزایش قطعی های پراکنده برق در نقاط مختلف کشور هستیم به این دلیل است که با رشد عجیب ۸۵۰۰ مگاواتی مصرف نسبت به زمان مشابه سال گذشته مواجه ایم.

مدیر عامل توانیر ادامه داد: اگر در تیر و مرداد هوا گرم تر از روزهای جاری شود و مصرف مردم نیز افزایش یابد، شرایط سخت‌تر می‌شود.

۶ ساعت نبود برق بدون پاسخگو!

طبق گزارشات مردمی خاموشی‌های ۸ ساعته در برخی از نقاط تهران رخ داده است که وزیر ارتباطات هم به آن اعتراف می‌کند.

رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور در این مورد گفت: متاسفانه در برخی از نقاط تهران و استان‌های مجاور شاهد خاموشی‌های چندساعته بوده‌ایم.

او ادامه داد: خاموشی‌های ۶ ساعته در برخی نقاط مختلف تهران، به دلیل تازه وارد مدار شدن نیروگاه اتمی بوشهر است که توان تولید آن به ۳۰۰ مگاوات رسیده است ( باشگاه خبرنگاران جوان ).

جدول جدید خاموشی‌های احتمالی برق پایتخت

در این شرایط، شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در اطلاعیه‌ای ضمن درخواست حداکثر صرفه‌جویی از مشترکان، جدول خاموشی‌های احتمالی برق پایتخت را از تاریخ ۱۴ لغایت ۱۷ تیر منتشر کرد (کانال روزنامه ایران).

این در حالی است که در روزهای گذشته نیز جدول خاموشی احتمالی در شهرهای مختلف منتشر شده بود ولی در عمل، قطع برق معمولا با این جداول هماهنگی ندارد.

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز