خبر فوری:

کد مطلب: ۷۵۷۲۰۳

۵۰ هزار تن پیاز برای تنظیم بازار وارد کشور شد

۵۰ هزار تن پیاز برای تنظیم بازار وارد کشور شد

مدیرکل نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی از واردات نخستین محموله 50 هزار تنی پیاز به کشور برای تنظیم بازار داخلی خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، مسعود امراللهی مدیر کل نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای کمک به ثبات بازار پیاز قرار است 50 هزار تن از این محصول وارد کشور شود که دیروز نخستین بخش از این محموله وارد بندر جاسک شده است.

پیش تر معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از اعلام 180 درصد برای تعرفه پیا‌ز به منظور جلوگیری از قاچاق و حمایت از مصرف‌کننده خبر داده بود.

شاهپور علایی‌مقدم با اشاره به افزایش تعرفه پیاز گفت: به دلیل تقاضای بسیار بالا در کشورهای عراق، افغانستان و حوزه خلیج فارس و همچنین تفاوت قیمت و تفاوت ارز این محصول به این کشورها قاچاق می‌شود.

وی با بیان اینکه در زمینه تولید پیاز با مشکلی مواجه نیستیم، افزود: برای جلوگیری از قاچاق و حمایت از مصرف‌کننده تعرفه پیاز را 180 درصد افزایش دادیم.(تسنیم)

سئولان صنفی و دولت با اشاره به صادرات روزانه 2000 تن صادرات پیا‌ز به عراق و پاکستان، آن را علت اصلی روند صعودی قیمت پیاز می‌دانند. مصطفی دارایی‌نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان تهران نیز در این مورد گفته بود که از مهر ماه درباره صادرات بی‌رویه پیاز هشدارهایی ارائه شد، اما مسئولان توجهی به آن نداشتند.

اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره وضع عوارض 100 درصدی بر صادرات پیا‌ز توضیح داد: وضع عوارض صادراتی برای متوقف شدن صادرات پیاز یک اتفاق یک سر سوخت است؛ چراکه صادرکننده نیز با توجه به قراردادهایی که دارند در این بین قطعاً زیان خواهند دید.

او ادامه داد: به این ماجرا از هر سمت که پرداخته شود باز هم دچار مشکل است. با وضع عوارض صادرات به پیا‌ز قطعاً در آینده شاهد کاهش قیمت آن در بازار خواهیم بود، اما از سوی دیگر قرارداد صادرکنندگان با مشکل مواجه خواهند شد و در نهایت با مازاد پیاز روبه‌رو می‌شویم که این امر نیز کشاورزان را متأثر خواهد کرد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.