کد مطلب: ۱۳۶۹۵۷

ممنوعیت واردات قراضه آهن و سایر فلزات برطرف شد

ممنوعیت واردات قراضه آهن و سایر فلزات برطرف شد

گمرک ایران اعلام کرد که بخشنامه‌های ردیف ۳۲ و ۴۴ مرکز واردات در خصوص ممنوعیت واردات قراضه آهن و سایر فلزات، لغو شد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از گمرک ایران، بخشنامه ممنوعیت واردات قراضه آهن و سایر فلزات لغو شد.

گمرکات اجرایی

به پیوست تصویر نامه شماره ۸۳۱۸/۲۱۰/۹۶ مورخ ۲۴/۲/۹۶ سازمان توسعه تجارت وزارت - اداره کل مقررات صادرات و واردات، ارسال و اعلام می‌دارد، بر اساس مفاد نامه فوق‌الاشاره بخشنامه‌های ردیف ۳۲ و ۴۴ سال ۱۳۹۶ این مرکز، درخصوص ممنوعیت واردات قراضه آهن و سایر فلزات و ممنوعیت واردات و ترانزیت پسماندهای مندرج در الحاقیه شماره ۸ کنوانسیون بازل کان لم یکن اعلام می گردد. خواهشمند است دستور فرمایید با رعایت کامل مقررات اقدام فرمایند.

علی معقولی

مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه

پیش از این، مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صنعت نیز لغو این بخشنامه را خواستار شده بود. متن کامل نامه وی به گمرک ایران به شرح زیر است:

جناب آقای معقولی

مدیر کل محترم مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ج. ا. ایران

سلام علیکم

پیرو نامه‌های شماره ۶۷۸۳/۲۱۰/۹۶ مورخ ۱۷/۲/۹۶ و شماره ۴۱۱۶/۲۱۰/۹۶ مورخ ۳/۲/۹۶ موضوع قراضه و ضایعات فلزی، نظر به ضرورت انجام هماهنگی‌های لازم با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نامه‌های فوق کان لم یکن اعلام می‌گردد. خواهشمند است دستور فرمایید اقدامات متعاقب صورت پذیرد.

علی علی‌آبادی فراهانی

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات

همچنین در نامه دیگری آمده است:

جناب آقای معقولی

مدیر کل محترم مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ج. ا. ایران

سلام علیکم

بازگشت به نامه شماره ۲۴۵۶۲/۹۶ مورخ ۲۹/۱/۱۳۹۶ موضوع نامه شماره ۱۵۳/۲۰۵۷/۹۵/۲۲۰۳ مورخ ۱۵/۱/۱۳۹۶ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همان طور که مستحضرید واردات قراضه های آهنی و ضایعات فلزی از کشور عراق و افغانستان مطابق نامه شماره ۴۲۵۸/م/خ/ص مورخ ۲۸/۱۱/۱۳۹۲ این دفتر ممنوع اعلام گردیده است. بنابراین با توجه به حساسیت بسیار بالای موضوع به دلیل آلودگی‌های این گونه قراضه فلزات به مواد شیمیایی و تشعشعات هسته‌ای خطرناک، همچنین وجود مواد منفجره عمل نکرده، دستور فرمایید مجددا موضوع را به صورت تاکیدی به گمرکات اجرایی ابلاغ نموده و از نتیجه اقدامات به عمل آمده این دفتر را مطلع نمایید.

علی علی‌آبادی فراهانی

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.