کد مطلب: ۷۰۷۴۳۸

بنیاد شهید جایگزین هندی‌ها در چابهار شد؟

بنیاد شهید جایگزین هندی‌ها در چابهار شد؟

سازمان بنادر و دریانوردی تا دو هفته‌ دیگر جلسات جدیدی با حضور وزیر هند برگزار می‌کند. یکی از محورهای مورد گفت‌وگو در این جلسات بندر چابهار خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، حضور بنیاد شهید در بندر چابهار ارتباطی با سازمان بنادر ندارد.

به نقل از ایلنا، معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: دو هفته آینده دور جدید جلسات با وزیر آبراهه‌های هند درباره بندر چابهار انجام می‌شود و موضوعات جدید از جمله میزان سرمایه‌گذاری، استفاده از تجهیزات و انجام تعهدات و … مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد.

جلیل اسلامی، معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی در نشست خبری امروز از اصلاح تعرفه‌های بندری تا پایان سال گفت: در بحث تعرفه‌، بحث بومی‌سازی نداریم. چراکه کارکرد بنادر ملی است و بنادر کارکرد بومی ندارند. موضوع این است که در نرخ تعرفه‌ها نسبت به خدماتی که در بنادر ارائه می‌دهیم شاهد عقب‌ماندگی هستیم یعنی تعرفه‌ها نسبت به خدماتی که ارائه می‌شود ارزان‌تر است.

اسلامی گفت: در حوزه کانتینری بیش از هفت سال است که تعرفه‌ها را برای همراهی با اقتصاد کشور افزایش ندادیم، اما تا پایان امسال درباره اصلاح تعرفه‌ها تصمیم‌گیری و تعرفه‌های اصلاح شده را اعلام می‌کنیم.

وی درباره ورود اپراتور جدید به بندر چابهار تاکید کرد: واقعیت این است که در بندر چابهار سرعت علمیات منطبق با اهداف نبود و موضوعاتی مانند تعیین داوری قرارداد با هندی‌ها باعث شده که سرعت علمیات کاهش یابد، اما هندی‌ها ٢۵درصد قرارداد بلندمدت را به بندر انتقال داده‌اند.

کشتیرانی در بندر چابهار

وی از برگزاری جلسه با وزیر هند تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: موضوعات قرارداد با هندی‌ها با حضور وزیر هند مورد بررسی قرار می‌گیرد و دیدگاه‌های جدید همکاری لحاظ می‌شود و توافق جدید با هندی‌ها را دنبال می‌کنیم.

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه قرار بر این است که از یک خط کشتیرانی برای استفاده از ظرفیت‌های بندر چابهار استفاده کنیم، ادامه داد : این یک اصل علمی است که وقتی یک خط کشتیرانی به‌عنوان اپراتور وارد بندر شود به جذب بار بیشتر می‌تواند کمک کند. البته منظور استفاده از ظرفیت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیست اما از ٨ ماه گذشته با همکاری کشتیرانی جمهوری اسلامی خط منظم در چابهار راه‌اندازی کردیم، اما با حضور هند و بدون حضور هند به‌عنوان اپراتور امکان استفاده از ظرفیت خط‌های کشتیرانی وجود دارد .

جلیل اسلامی درباره حضور بنیاد مستضعفان در بندر چابهار تاکید کرد: سازمان بنادر و دریانوردی هیچ رابطه‌ای با بنیاد یا شرکت سینا در بندر چابهار ندارد. البته اپراتور هندی به‌طور مستقل امکان همکاری با شرکت‌ها را دارد .

اسلامی با بیان اینکه معطل اپراتور هندی نمی‌مانیم ادامه داد: دو هفته آینده دور جدید جلسات با وزیر آبراهه‌های هند درباره بندر چابهار انجام می‌شود و موضوعات جدید از جمله میزان سرمایه‌گذاری، استفاده از تجهیزات و انجام تعهدات و … مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که برای توسعه چابهار فازهای متعددی را طراحی کردیم که اپراتور هندی تنها در یک فاز آن حضور دارد و امکان استفاده از ظرفیت و توانایی سایر شرکت و کشورها در دیگر فازهای بندر چابهار وجود دارد .

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.