فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۰۲۱۷۴

قیمت مرغ امروز ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲/ ماجرای یارانه مرغ و تخم‌مرغ به کجا رسید؟

قیمت مرغ امروز 5 اردیبهشت 1402/ ماجرای یارانه مرغ و تخم‌مرغ به کجا رسید؟

قیمت مرغ در میادین تره‌بار و فروشگاهها بر اساس نرخ دولتی اعلام شد. قیمت مرغ این روزها در برخی از مغازه‌ها بین 80 تا 90 هزار تومان به فروش رسیده است و خبری از نرخ مصوب 63 هزار تومانی نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز ، در روز گذشته خبر نایاب شدن مرغ در بازار و سطح شهر پخش شد. عده‌ای معتقدند احتکار مرغ شیوه مرغداران برای افزایش قیمت مرغ است و عده دیگر کاهش تخم‌ریزی‌ها را دلیل کمبود مرغ در بازار می‌دانند.

قیمت مرغ در پنجم اردیبهشت ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

نوع مرغ

قیمت(تومان)

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۸۸,۵۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۹۹,۵۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۹۹,۰۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۹۹,۴۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۹۵,۵۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۸۸,۰۰۰

بال کبابی ساده - بدون نوک بال

۶۷,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۴۴,۵۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۵۹,۰۰۰

فیله مرغ

۱۲۹,۷۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۲۰,۰۰۰

شنیتسل بدون آرد

۱۲۰,۲۰۰

جوجه چینی

-

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۱۲۲,۲۰۰

جوجه کباب بااستخوان ساده

-

پا چینی ۱۰ عددی مرغ

-

مرغ کنتاکی

-

دل مرغ پاک کرده

۱۹,۰۰۰

جگر مرغ

۱۸,۰۰۰

سنگدان مرغ

۱۹,۰۰۰

پای مرغ

۹,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۱۱۰,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۶۸,۰۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۹۹,۰۰۰

مرغ کامل منجمد، بسته بندی کیسه ای (پوشش کیسه نایلونی)

-

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۶۲,۵۰۰

مرغ کامل تازه پاک شده، بسته بندی بشقابی

-

تخم مرغ بسته بندی ۱۵ عددی بسته بندی

۵۵,۹۰۰

تخم مرغ بسته ۲۰ عددی بسته بندی

۴۸,۹۰۰

تخم مرغ بسته ۹ عددی بسته بندی

۲۹,۹۰۰

تخم مرغ بسته ۶ عددی بسته بندی

۲۲,۹۰۰

ماجرای یارانه مرغ و تخم مرغ در ۱۴۰۲

فرزاد طلاکش گفت: در سند امنیت غذایی کشور حجم مصرفی برای هر ایرانی حداقل ۲۰ کیلوگرم مرغ و ۱۸۰ عدد تخم‌مرغ آورده شده است که باید توسط دولت تأمین شود.

در سال جدید قیمت مرغ سروصدای زیادی کرده است. از فروش آن با قیمت ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان و حالا کمبود و نایاب شدنش در بازار صدای مردم را درآورده است.

فرزاد طلا کش، دبیر کل فدراسیون طیور ایران درباره دلایل افزایش قیمت مرغ گفت: با تغییر ارز نهاده‌ها از ۴۲۰۰ تومان به ۲۸۵۰۰ در اردیبهشت ۱۴۰۱، قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی قیمت مرغ برای مصرف‌کننده را ۶۹۰۰۰ تومان تصویب کرد و معاونین وقت جهاد کشاورزی آن را امضاء کردند؛ اما فردای آن روز اعلام کردند این قیمت مشورتی است و قیمت مصوب را ۶۳ هزار تومان اعلام کردند.

وی ادامه داد: بعد از این مصوبه که انجام نشد قرار بر این بود چند ماهی مرغ با قیمت مصوب به فروش برسد تا شهریور قیمت‌ها اعمال شود که صورت نگرفت؛ ۶۳ هزار تومان قیمتی نبود که با آن کار شکل بگیرد اما هر طور بود انجام شد. متأسفانه به قولی برای اصلاح قیمت‌ها داده شد عمل نشد. مرتباً مرغداران در اعتراض بودند که این کار برای آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نیست و اصرار به فروش این‌چنینی بسیاری از مرغداران را از گردونه خارج می‌کند که این موضوع خود را در عمل نشان داد.

دبیر کل فدراسیون طیور ایران در رابطه با کاهش جوجه ریزی‌ها خاطرنشان کرد: مرغی که در فروردین به بازار عرضه می‌شود در بهمن‌ماه جوجه ریزی آن انجام‌شده است. جوجه ریزی‌ها در سال گذشته کاهش چشم‌گیری داشت که می‌توان برای آن دلایل مختلفی را نام برد. کاهش سرانه مصرف به‌طور قابل‌توجهی کاهش‌یافته بود و دیگری ناتوانی مرغداران کوچک برای تأمین از مشکلات کاهش جوجه ریزی‌ها در بازار بود.

کارت الکترونیکی پروتئین

دبیر کل فدراسیون طیور ایران پیرامون کارت الکترونیکی پروتئین یادآور شد: تنها اتفاقی که مردم را از تلاطم ایجادشده نجات می‌دهد اعطاء کارت الکترونیکی پروتئین به‌صورت حجمی است. البته نباید این کارت به‌صورت ارزشی داده شود. کارتی باید به مردم اعطاء شود که آن‌ها بتوانند حجمی از مرغ و تخم‌مرغ را خریداری کنند که این حجم در سند امنیت غذایی کشور مشخص شده است. در این سند حجم مصرفی برای هر ایرانی حداقل ۲۰ کیلوگرم مرغ و ۱۸۰ عدد تخم‌مرغ آورده شده است که باید توسط دولت تأمین شود، اضافه‌تر از این حجم از جیب خود افراد خرج می‌شود.

طلا کش در پایان گفت: پیش‌بینی می‌شود کمبودی که در بازار ایجادشده است تا ۲ هفته ادامه داشته باشد اما حتماً برطرف خواهد شد. قیمت مرغ تا ۸۰ هزار تومان در بازار منطقی است. به تولیدکننده نباید فشاری وارد شود که از جیب آن‌ها برای مردم هزینه شود. قیمت ۹۰ و ۹۵ هزار تومان مرغ در بازار خیلی گستره ندارد و واقعیت قیمت در سطح شهر بالاتر از ۸۵ هزار تومان نیست. حال باید منتظر شد تا قیمت مصوب جدید اعمال شود.

منبع: تحلیل بازار

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.