کد مطلب: ۵۸۳۶۰۳

آپ، اسنپ تریپ، تاپ و روبیکا مسدود می‌شوند؟

آپ، اسنپ تریپ، تاپ و روبیکا مسدود می‌شوند؟

سازمان هواپیمایی کشور در نامه‌ای به پلیس فتا خواستار مسدودسازی چهار درگاه‌ آپ، روبیکا، تاپ و اسنپ تریپ شده و دلیل این موضوع را فروش غیرمجاز بلیت هواپیما اعلام کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بر اساس نامه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نامه‌ای با امضای «حسن خوشخو» مدیر کل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوردی خطاب به پلیس فتا فرستاده شده که در آن از این نهاد درخواست شده که چهار پلتفرم آپ، اسنپ تریپ، تاپ و روبیکا مسدود بشوند.

این نامه به تاریخ ششم مهر بوده و پیگیری‌ها حکایت از موثق بودن آن دارد با این حال در اینکه نامه به مرحله عملیاتی برسد و اجرایی بشود شک و شبهاتی وجود دارد.

عدم مجوز فروش بلیت هواپیما

با اینکه در نامه سازمان هواپیمایی کشور به موضوع عدم مجوز فروش بلیت هواپیما در این پلتفرم‌ها اشاره شده اما برخی از کارشناسان بر این باور هستند که شاید نمایش بلیت ایرلاین‌های خارجی در مسیر ایران به عراق توسط این سایت‌ها دلیل نگارش چنین نامه‌ای بوده است چرا که چندی پیش بخشنامه‌ای مبنی بر ممنوعیت نمایش این بلیت‌ها در سایت‌های فروش صادر شده بود و تاکید شده بود تخطی از آن باعث تعلیق سایت‌ها می‌شود.

پلتفرم‌هایی فراتر از فروش بلیت

همچنین باید خاطر نشان شد برخی از این اپلیکیشن‌ها مانند آپ و روبیکا کارکردی فراتر از تنها یک پلتفرم فروش بلیت سفر دارند و ده‌ها میلیون کاربر در خود گنجانده‌اند و مسدودسازی در آنها باعث اختلال در انبوهی از خدمات مالی و غیرمالی ارائه شده توسط آنها می‌شود.

لازم به ذکر است که از ابتدای سال جاری و بر اساس قانون، دستگاه‌های اجرایی می‌توانند درخواست فیلتر کسب‌وکارها را بدهند. تا پیش از آن شکایت از کسب و کارهای نوپا قبل از ارسال به مراجع قضایی در کمیته‌ای تخصصی بررسی می‌شد و این موضوع مدتی است که با رای دیوان عدالت اداری، معلق شده است.

برخی از اسامی حاضر در این نامه مانند اسنپ تریپ پیش‌تر هم طعم فیلترینگ را با درخواست سازمان هواپیمای کشوری چشیده‌اند و باید دید که سرانجام این نامه به کجا می‌رسد.

پیگیری‌ها از برخی تیم‌هایی که اسامی‌شان در این نامه وجود دارد حکایت از این دارد که آنها در حال بررسی نامه از لحاظ حقوقی هستند و به زودی در پاسخ به آن جوابیه‌ای منتشر خواهند کرد.

فتا

منبع: دیجیاتو

آخرین اخبار حوزه حمل و نقل را در صفحه حمل‌ونقل تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.