کد مطلب: ۷۴۷۱۷۱

صادرات ایران و عربستان رونق گرفت

صادرات ایران و عربستان رونق گرفت

صادرات ایران و عربستان پس از چندسال وقفه دوباره از سر گرفته شد و بیشترین کالای صادراتی مربوط به شمش فولاد و آهن است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، صادرات ایران و عربستان در دولت سیزدهم بیشترین میزان رشد را به خود اختصاص داده است. و بر اساس آمار این رقم با رشد 532 درصدی در رتبه اول صادرات ایران با کشورهای همسایه قرار دارد.

بر اساس این گزارش یک فعال اقتصادی می‌گوید که پس از چند سال وقفه بار دیگر میزان صادرات ایران به عربستان سعودی در سال جاری از سر گرفته شده است.

سید روح‌الله لطیفی، اظهار داشت: در سال گذشته عملا صادرات ایران به عربستان سعودی متوقف بود و کل عدد ثبت شده در این حوزه حتی به ۴۲ هزار دلار نیز نمی‌رسید اما از ابتدای سال جاری تا پایان آبان‌ماه ایران بیش از ۳۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۴ میلیون و ۷۱۰ هزار دلار به عربستان سعودی صادرات داشته است.

وی درباره سبد صادراتی ایران به این کشور عربی نیز توضیح داد: در ۴۰ روز اخیر بیش از ۳۰ هزار تن شمش فولاد به ارزش بیش از ۱۴ میلیون و ۲۰۷ هزار دلار به عربستان سعودی صادر شده است. همچنین حدود ۶۰ تن انگور بی‌دانه به ارزش ۱۲۶ هزار دلار نیز به عربستان صادر شده است. به این ترتیب حدود ۹۶ درصد از کالاهای صادر شده به عربستان سعودی را شمش آهن و فولاد تشکیل می‌دهند و بدنه کامیون و سنگ مرمر نیز دیگر کالاهای صادراتی ایران به عربستان سعودی بوده است.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا همچنین از افزایش قابل توجه میزان تجارت مشترک ایران با این قاره خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تا اواسط دی‌ماه میزان تجارت دو طرف به یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار رسیده که بیش از ۹۳ درصد آن سهم صادرات ایران به ۴۴ کشور آفریقایی بوده است.

لطیفی ادامه داد: مقصد اصلی کالاهای ایرانی در آفریقا، آفریقای جنوبی بوده که با خرید بیش از ۲۸۱ میلیون دلار کالای ایرانی سهم ۲۶ درصدی از این بازار را به خود اختصاص داده است. پس از آن موزامبیک، غنا، سودان و نیجریه دیگر کشورهایی بودند که ایران بیشترین صادرات را به آنها داشته است.

وی اضافه کرد: در میان کشورهای صادر کننده کالا به ایران نیز تانزانیا، کنیا، آفریقای جنوبی، غنا و سیشل اصلی‌ترین کشورها بودند. پیش‌بینی می‌شود با تداوم چند جانبه‌گرایی و توجه ویژه به بازار آفریقا در آینده میزان این تجارت مشترک نیز افزایش بیشتری پیدا کند.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر