خبر مهم:

کد مطلب: ۲۱۷۲۰۵

صرافی‌ها برای نفروختن «ارز» بهانه می‌آورند

صرافی‌ها برای نفروختن «ارز» بهانه می‌آورند

محدودیت‌ها در فروش دلار و یورو درحالی در بازار آزاد ادامه دارد که بسیاری از مسافران از نحوه فروش این دو ارز گلایه دارند و می‌گویند «صرافی‌ها برای اینکه ارز نفروشند بهانه می‌آورند».

در بازار آزاد امروز - یکشنبه - به دنبال بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر محدود شدن فروش دلار و یورو بانکی به مسافران، صف‌های متقاضیان نسبت به هفته گذشته کوچک‌تر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، البته همچنان افراد مسافر مجبور هستند برای تهیه ارز مورد نیازشان چندین ساعت در صف منتظر باشند و حتی در مواقعی به دلیل آنچه از سوی صرافی‌ها «نقص مدارک» عنوان می‌شود نمی توانند ارز تهیه کنند.

عمده مشکل خرید ارز مربوط به کسانی است که مسافر اروپا هستند و برای سفر نیاز به دلار و یورو دارند.

درحال حاضر متقاضیان سفر به اروپا یا کشورهایی مثل کانادا و استرالیا برای آنکه دلار و یورو دولتی تهیه کنند، مجبورند در صف بایستند و با توجه به اینکه فقط چند صرافی به شکل محدود دلار و یورو دولتی می‌فروشند، متقاضیان محدود به این چند صرافی شده‌اند.

این در حالی است که کسانی که مسافر کشورهایی مثل ترکیه و گرجستان هستند نمی‌توانند دلار و یورو دولتی تهیه کنند، چراکه در مدارک مورد نیاز برای تهیه این ارزها ویزا هم وجود دارد و با توجه به اینکه سفر به ترکیه و گرجستان ویزا نمی‌خواهد، متقاضیان امکان تهیه دلار و یورو را ندارند.

از این جهت مسافران به کشورهایی مثل ترکیه و گرجستان باید واحد پولی این کشورها را برای سفرشان تهیه کنند.

لیر ترکیه صف ندارد

در تابلوی اعلان صرافی‌ها هم بر این موضوع تاکید و عنوان شده که لیر ترکیه، درام ارمنستان، لاری گرجستان و منات آذربایجان موجود است و متقاضیان می‌توانند این ارزها را بدون مشکل و بدون ایستادن در صف با قیمت واقعی تهیه کنند.

وضعیت فعلی بازار در حالی با روند جدید روبرو شده است که در هفته گذشته شرایط متفاوت بود و افرادی هم که مسافر نبودند می‌توانستند با ایستادن در صف دلار و یورو دولتی تهیه کنند.

افرادی هم که عمدتا مسافر نبودند و برای کسب سود و خرید دلار به قیمت دولتی و فروش آن به نرخ آزاد مبادرت به خرید دلار و یورو می‌کردند.

مشاهدات از صف‌های شکل گرفته در خیابان فردوسی مقابل برخی صرافی‌ها نشان می‌دهد که متقاضیان از وضعیت فعلی ابراز نارضایتی می‌کنند و می‌گویند «چرا باید برای خرید ارز انقدر به زحمت بیفتند و اینکه در نهایت با وجود این سختی‌ها تضمینی هم برای تهیه ارز برایشان وجود ندارد».

برخی افراد که در صف هستند می‌گویند «صرافی‌ها برای نفروختن ارز بهانه می‌تراشند و بعد از چند ساعت ماندن در صف هم متقاضیان نمی‌توانند دلار و یورو بخرند.

مسافران اگر بخواهند در صف نروند و راحت ارز مورد نیاز را تهیه کنند مجبورند به دلالان مراجعه کنند که دلار و یورو را با نرخ آزاد می‌فروشند که باعث می‌شود تقریبا به ازای هر دلار حدود ۳۰۰ تومان و به ازای هر یورو حدود ۴۰۰ تومان ضرر کنند.

تا ساعت ۱۴ امروز دلار دولتی یا همان دلار بانکی ۴۴۸۵ تومان خریداری و ۴۴۹۵ تومان فروخته می‌شود. همچنین یورو ۵۶۰۹ تومان خریده و ۵۶۲۴ تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر پوند انگلستان ۶۷۰۰ تومان خریداری و ۶۸۵۰ تومان فروخته می‌شود.

این در حالی است که دلار آزاد با نرخ ۴۷۰۰ تومان و یورو آزاد ۵۹۰۰ تومان فروخته می‌شود.

همچنین گفتنی است؛ سکه تمام یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان خریداری و یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان فروخته می شود. نیم سکه ۷۵۰ هزار تومان خریده و ۷۷۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و ربع سکه ۳۱۵ هزار تومان خریداری و ۳۳۰ هزار تومان به فروش می رسد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.