کد مطلب: ۵۳۷۶۳۴

پیش‌بینی ۵ کارشناس از قیمت دلار در هفته پیش‌رو:

دلار این هفته باز هم ارزان می‌شود؟

دلار این هفته باز هم ارزان می‌شود؟

با داغ شدن موضوع مذاکرات برجام در وین، انتظار کاهش قیمت دلار تا‌ آنجا پیش رفته که این روزها مردم با صف کشیدن برای فروش دلارهایشان نشان دادند منتظر ریزش شدید قیمت دلار هستند. فارغ از این که شاخص‌های اقتصادی برای روال بازار در طولانی مدت چه تصمیمی می‌گیرند، باید دید تب‌وتاب این روزها تا کی و چه قیمتی ادامه دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در هفته‌ای که گذشته قیمت دلار در صرافی ملی ۱۱ درصد و در بازار آزاد ۱۲ درصد کاهش یافته است. در واقع در هفته تعطیلی کسب و کارها با کاهش تقاضای تجاری و مسافری شیب کاهش قیمت دلار تحت تاثیر اخبار مثبت مذاکرات وین تا آنجا ادامه یافت که روز پنج‌شنبه گروهی از مردم برای فروش دلارهایشان مقابل صرافی‌ها صف کشیدند.

حالا هم با آغاز دور چهارم مذاکرات وین به نظر می‌رسد خوشبینی‌ها دو چندان شده و اخبار هم هر روز به این انتظارات تورمی خوشبینانه دامن می‌زنند. امروز درحالی که ایرنا نوشته:« باب جدید مذاکرات برای احیای کامل برجام بازشد» ایسنا هم در جمله‌ای در گزارشش آورده:« همه برای نتیجه گرفتن در کوتاه‌ترین زمان ممکن در تلاش‌اند». حتی رویترز و نیویورک تایمز نیز از احتمال توافق در هفته آینده و و احیای برجام نوشته‌اند. سی‌ان‌ان هم در این میان از احتمال آزادسازی یک میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران خبر داده است.

طبیعتا با سیل اخبار مثبت این روزها آن هم در روزهای تعطیلی و همزمان با کاهش طبیعی تقاضا در بازار، ریزش هیجانی قیمت دور از ذهن نبوده. برخی ابتدای هفته حتی منتظر رسیدن دلار به ۲۰ هزار تومان بودند که البته بازار آن‌ها را هم ناکام نگذاشت و روز پنج‌شنبه دلار برای چند ساعت در بازار کانال ۲۰ هزار تومانی را لمس کرد. با این حال کمی بعد و به دنبال اولین خبر متناقض از مذاکرات برجامی نرخ دوباره از ۲۱ هزارتومان عبور کرد.

با پایان یافتن هفته در نرخ ۲۱ هزار تومان برای اسکناس آمریکایی ظاهرا همه منتظرند ببینند روند کاهشی روزهای اخیر بازار ارز به کجا ختم می‌شود و این هفته قیمت تا کجا امکان ریزش دارد؟ در ادامه پیش‌بینی کوتاه مدت ۵ کارشناس در پاسخ به این پرسش از سوی تجارت‌نیوز آمده است:

علی دینی‌ترکمانی، تحلیلگر پولی و مالی

«انتظارات بسیار پر اهمیت است و نمی‌توان آن را در تحلیل بازار نادیده گرفت و تنها بر اساس شاخص‌ها حرف زد. انتظارت می‌‌تواند باعث شود مردم ارزشان را در بازار عرضه کنند و به کاهش قیمت دامن بزنند. من گمان می‌کنم دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان نرسد، این نرخ احتمالا کف قیمت است.

البته با اخبار مثبتی که در این دو روز از برجام و آمریکا رسیده فردا صبح ممکن است بازار با یک شوک قیمتی کاهشی آغاز شود و حتی در طول هفته به ۱۸،۱۹هزار تومان هم برسد با این حال احتمال بازگشت به آن ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان و چندین ماه ماندن در این نرخ‌ها را می‌دهم.»

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز

« امروز نشستی در وین صورت گرفته که احتمالا منجر به تعیین تکلیف نهایی نشود. پس اگر همه اخبار در همین حالت فعلی باقی بماند، این هفته بازار به سمت صعودی شدن حرکت می‌کند چون تعطیلی کسب و کارها به پایان رسیده و طبیعتا مقداری تقاضای تجاری وارد بازار می‌شود. ممکن است این هفته نرخ به کانال ۲۲ تومان بازگردد و اگر همین روال ادامه پیدا کند آخر هفته شاید وارد کانال ۲۳ هزار تومان هم بشود».

بهاءالدین حسینی‌هاشمی، کارشناس امور بانکی

«ریزش فعلی تحت تاثیر احتمالات برجام و آزادی منابع بلوکه شده، طبیعی و قابل پیش‌بینی است. در طولانی مدت اگر بخشی از منابع آزاد شود دست دولت برای تقویت طرف عرضه بازتر می‌شود اما در مقابل ما معضل رشد چشمگیر نقدینگی را داریم که دولت تلاشی برای کنترل آن نمی‌کند.

حتی تا ۱۰،۲۰ میلیارد دلار هم احتمالا نمی‌تواند تاثیر این مقدار نقدینگی را خنثی کند. بنابراین قیمت در میان مدت دوباره رشد می‌کند اما در چند روز آینده ریزش ادامه دارد و حتی ممکن است نرخ به ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان هم برسد. مردمی که در بورس ماندند و زیان کردند حالا چشمشان ترسیده و از ترس متضرر شدن در حال فروش دلارهایشان هستند».

محمود بهمنی، رئیس سابق بانک مرکزی

«در حال حاضر عامل اصلی افزایش نرخ ارز نبود مدیریت صحیح بر منبع ارزی است. اصلا قیمت ارز نباید اینقدر بالا می‌رفت و حالا هم انتظارم این است که با شرایط خوبی که به نظر می‌رسد پیش‌ رو است، روند حتما کاهشی باشد. قطعا در شرایط فعلی می‌توان با مدیریت صحیح، قیمتی کمتر از ۲۰ هزار تومان را برای دلار داشت».

میترا تاتاری، کارشناس بازارهای مالی

« احتمال اینکه احیای برجام دلار را به زیر قیمت ۲۰ هزار تومان هم بکشد وجود دارد اما وضعیت در این بازه قیمتی ثابت نمی‌ماند زیرا اقتصاد کشور با دلار کمتر از این قیمت همخوانی نخواهد داشت».

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  مگه این هفته افت قیمت داشت دلار؟؟ ۲۲ تومنه دیگه قبلش هم همین بود

 • ناشناس

  گور باباتون که وقتی میاد پایین میگید نمیشه . ولی میره بالا میگید میشه . واقعا چرا مردم این مملکت اینطوری شدن . بترسید از خدا

 • ناشناس

  شک نکنید این هفته دلار با شدت بیشتری ریزش میکنه
  این روش قطره چکانی هم کار دلالها بود که موفق نشدند
  فردا ۱۸ بهمن دلار زیر ۲۰ تومن را شروع خواهد کرد

 • ایراندوست

  مسلم است که دلار ازران میشود. میرسد به قیمت رسمی ۴،۲۰۰ تومان. این پول ایران بزرگ است که دارد قویتر مشود. طلا و ارز در برابر پول ایران احساس و اظهار عحز و بد بختی می کنند. چنان تو سر دلار خواهد خورد که غرب، غرب زده، و دلار فروش اصلاً کله اشان را بگیرند و فرار کنند.

 • ناشناس

  یعنی میگی بعداز انتخاباتم دلار میاد پایین؟!؟!؟!؟!؟؟!؟؟!؟!؟!؟!!؟؟؟؟؟!؟؟!&&&&&؟!!!؛:!؟؟!؛؛؟

 • ایراندوست

  ایران دارای ذخایر عظیم طلا و ارز بوده است (فقط رو نمیکرده است).
  برای همین است که پول ایران در حال قویتر شدن چشمگیر و بیش از پیش است.

 • ناشناس

  باید ابتدا خدا و سپس انسانیت و مصلحت عمومی جامعه را در الویت خود بگذاریم دوستان. زمان آن است که دلار نهایتا ۱۵ هزار تومان باشد انشالله. این قطعا به نفع کارگر و قشر بدون سرمایه است.

 • ایراندوست

  حتی اگر این نظریه که قدرت گرفتن پول ایران در حال حاضر مرتبط با
  فرارسیدن انتخابات است درست باشد، باز هم این نشانه قدرت ایران و وجود ذخایر و درآمد هنگفت ایران است. هیج کشوری در دنیا توان انجام چنین کاری را ندارد جون درآمد و پشتوانه ارزی و طلای لازم برای انجام چنین کاری را ندارد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز