کد مطلب: ۶۲۱۱۲۸

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران دی ۱۴۰۰

افزایش معاملات آپارتمان در تهران / ارزان‌ترین و گران‌ترین مناطق کدامند؟

افزایش معاملات آپارتمان در تهران / ارزان‌ترین و گران‌ترین مناطق کدامند؟

معاملات مسکن تهران در دی ۱۴۰۰ بر اساس اطلاعات بازار و داده‌های بانک مرکزی، رشد داشته است. اما ارزان‌ترین و گران‌ترین مناطق کدامند؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، داده‌های بانک مرکزی درباره معاملات مسکن در دی ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۸٫۹ هزار واحد مسکونی افزایش یافت.

بر همین اساس تعداد اپارتمان‌های معامله شده در تهران نسبت به آذر ۱۴۰۰ حدود ۰٫۵ درصد افزایش و نسبت به دی ۹۹ حدود ۱۷۹ درصد افزایش داشته است.

قیمت مسکن چقدر تغییر کرد؟

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران ۳۲٫۹ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل ۱٫۱ درصد افزایش را ثبت کرده است. همچنین متوسط قیمت مسکن در تهران دی ۱۴۰۰ نسبت به دی ۹۹ حدود ۲۰ درصد رشد داشته است.

حجم معاملات مسکن

بر اساس جدول منتشر شده از سمت بانک مرکزی در دی ۱۴۰۰ حجم معاملات خانه‌های مسکونی شش تا ۱۰ سال ساخت حدود سه درصد افزایش داشته است. در مقابل حجم معاملات خانه‌های زیر پنج سال ساخت حدود شش درصد کاهش داشته است.

بنابراین می‌توان گفت با توجه به افزایش قیمت مسکن در بازار، تقاضا برای خانه‌های نوساز کمتر شده است و خریداران به علت کاهش قدرت خرید به سمت خانه‌های شش تا ۱۰ سال ساخت رفته‌اند.

پیش از این منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن به تجارت‌نیوز از افزایش معاملات در ماه گذشته خبر داده و توضیح داده بود: بیش از ۵۰ درصد معاملات در تهران تا سقف دو میلیارد تومان انجام شده است. این مساله توان خرید در بین اغلب مردم را نشان می‌دهد.

غیبی از معاملات در مناطق پنج، ۱۰ و محلات جنوب منطقه دو تهران خبر داد و توضیح داد که این آمارها نشان دهنده آن است تقاضا در بازار وجود دارد اما قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است.

همچنین بر اساس گفته‌های این کارشناس بازار مسکن می‌توان گفت ثبات نسبی در حجم معاملات خانه‌هایی با عمر ۱۶ تا ۲۰ سال نسبت به دی سال گذشته به همان علت کاهش قدرت خرید متقاضیان مسکن بوده است.

12 12

افزایش ۲۰ درصدی قیمت مسکن

در دی سال ۱۴۰۰، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معامالت ملکی شهر تهران ۳۲٫۹ میلیون تومان بود که نسبت به ماه آذر ۱٫۱ درصد و دی ۱۴۰۰ حدود ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

تعداد آپارتمان‌ها بر اساس متراژ

تعداد واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران در دی ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۸٫۵ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

همچنین ۶۲٫۵ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی (۳۲٫۹) معامله شده و ۴۸٫۹ درصد از معاملات نیاز به واحدهای مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از دو میلیارد تومان اختصاص داشته است.

12 14

افزایش تعداد معاملات در دی ۱۴۰۰

بر اساس داده‌های بانک مرکزی، تعداد معاملات انجام شده در دی ۱۴۰۰ به ۹٫۸ هزار فقره رسید. بر این اساس تعداد معاملات مسکن در دی ۱۴۰۰ نسبت به دی ۹۹ حدود ۱۷۹ درصد افزایش داشته است.

همچنین میانگین قیمت مسکن در تهران به ۳۲٫۹ میلیون تومان رسید که نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش را ثبت کرد.

متوسط قیمت مسکن

بر اساس اطلاعات جدول زیر، متوسط قیمت خرید مسکن در مناطق شهرداری تهران به دست آمده است.

ارزان‌ترین منطقه ۱۸ و گران‌ترین منطقه منطقه یک شهرداری هستند.

محلاتی همچون یافت آباد و اسماعیل آباد در منطقه ۱۸ قرار دارند. در منطقه یک تهران محلاتی همچون تجریش، آجودانیه، نیاوران و زعفرانیه قرار دارند که بالاترین متوسط قیمت را در بین مناطق مختلف ثبت کرده‌اند.

1 page 0001 10 1

آخرین اخبار بازار مسکن را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  ما که واحد ۲۰۰ میلیونیمون در عرض ۳ سال شده ۱۸۰۰،ولی خریداری نیست

 • ناشناس

  یه زمین باعی و دوتا آهن و ماسه رو چجوری به ملت میندازن

 • ناشناس

  آدم عشق میکنه در عرض ۳ سال خونش ۸ برابر شده.
  دیگه نیازی به کار کردن نیست.

  • ناشناس

   مگه میخای خونه رو بخو.ری که نیازی به کار کردن نباشه.
   همون نوشابه ۲ تومنی مون هم شده ۱۴ تومن

  • ناشناس

   ای کیو!!!!! به دلار باید حساب کنی

  • ناشناس

   معلومه از اقتصاد هیچی نمیدونی که این حرف رو میزنی از هزار طرف دیگه بیست برابر ضرر میکنی خودت خبرنداری

 • ناشناس

  اصلا خونه نوساز خریدن اشتباهه.!!!!! چون کلید بندازی بری توش 10% قیمتش رو از دست میده. بعدم اغلب خونه های الان رو ماستمالی میکنن و رو اصول نمیسازن مثلا دستشویی ها کوچیک و اتاق خوابها رو اندازه(( لونه مرغ ))یعنی 12 متر یا حتی 10 متر در میارن بعد سالن رو اندازه(( زمین فوتبال ))در نظر میگیرن!!!! فوق فوقش خیلی لطف کنن اتاق مستر رو 15 متر میسازن. حتی دیده شده اتاق خواب 9 متر میسازن به اسم اتاق کودک !!!! در صورتیکه قدیم یه اتاق خواب حداقل باید 20 متر میشد. یا مثلا خونه ی 100 متری رو 3 خواب در میارن در صورتی که قبلا تا 100 متر رو یک خواب در میاوردن مثل برجهای شهرک غرب که یک خوابه 100 متری هستند و 45 سال پیش ساخته شدند. برجهای اسکان کم متراژترین واحد 180 متر 2 خوابه هست که برای 50 سال پیشه. الان اکثر خونه ها شده 60 متر 2 خواب!!!!

 • ناشناس

  تازه قیمت متری 70 منطقه 1 ، بیشتر به خاطر قسمت شمالی منطقه 4 سابق هست که از دهه 80 داخل منطقه 1 شد وگرنه متوسط قیمت متری 80 می شد. منظورم شمالشرق تهران محله های اطراف جاده لشگرک و اتوبان بابایی هست که سابقا منطقه 4 بودند و قیمت پایین تری به نسبت شمال تهران مثل الهیه ، محمودیه ، ولنجک و زعفرانیه دارند.

 • ناشناس

  اینجوری بهتر تو ذهن میمونه :منطقه1 متری 70 – منطقه3 متری 60 – منطقه2 و منطقه6 متری 50 – منطقه5 متری 40

 • ناشناس

  تهران از نیویورک و مسکو گرونتره.
  خخخخ

 • ناشناس

  بانکها برای برای املاک خود دست به تبلیغات کسترده زده‌اند تهران هیچ خبری از خرید وفروش املاک نیست مردم نباید گول بخورند

 • ناشناس

  دستور رییس جمهور که قیمت مسکن باید 100% کاهش پیدا کند و رییس جمهور عزیز قول داده با فروش املاک مازاد بانکها که در آپارتمان،ملک،زمین،پاساژ سرمایه گداری کرده اند بفروش برسند و روانه تولید گردد.

  • ناشناس

   صنار بده آش … به همین خیال باش