کد مطلب: ۷۳۸۹۱۵

قیمت مسکن در تهران همچنان صعودی است!

قیمت مسکن در تهران همچنان صعودی است!

با توجه به تورم سرسام آور و افزایش روز افزون قیمت ها در کشور، این بار هم قیمت هر متر خانه در تهران رکوردشکنی کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، این بار هم قیمت مسکن رکورد شکنی کرد.قیمت هر متر مسکن در طول 5 ماه گذشته 8 میلیون گران‌تر شده است.

آمارها و گزارش‌های رسمی دولت نشان می‌دهد که افزایش قیمت مسکن در طول بیش از یک سال گذشته متوقف نمانده و بدون ارتباط معناداری نسبت به میزان معاملات قیمت مسکن صعودی بوده‌ است. در حالیکه خرداد 1400 هر متر مربع مسکن در تهران 29 میلیون و 673 هزار تومان بود این رقم در خرداد ماه امسال به 39 میلیون و 414 هزار تومان رسید و در ادامه سریالی افزایش قیمت‌ها، نرخ هر متر مربع مسکن در تهران به طور متوسط به حدود 48 میلیون تومان رسیده‌ است. یعنی تنها در 5 ماه هر خانه در هر متر به طور متوسط بیشتر از 8 میلیون تومان گرانتر شد.

گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد در ماه گذشته تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد 50 درصد رسید و تورم نقطه به نقطه آبان ماه در مقایسه با ماه قبل (44.7درصد) 5.3 واحد درصد افزایش داشته است. نرخ تورم سالانه آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آبان ماهِ امسال به عدد 35 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل 2.6 واحد درصد افزایش داشته که همین عدد در ماه گذشتهِ آن نزدیک به 32.6 درصد بود.

البته عدد 48 میلیون تومانی در قیمت هر متر مربع میانگین قیمت‌های مسکن و آمار رسمی نشان می‌دهد گران‌ترین معامله در منطقه یک با حدود 97 میلیون در هر متر مربع و ارزان‌ترین هم در منطقه 18 تهران با قیمت 24 ملیون تومان بوده و این در حالی است که در خرداد ماه همین امسال گران‌ترین قیمت در منطقه یک 81 میلیون تومان و ارزان‌ترین قیمت هم در منطقه 18 حدود 19.5 میلیون تومان بوده است.

این اعداد و ارقام نشان می‌دهند که همچنان نقدینگی به سمت مسکن در حال حرکت است و مسکن از یکی از بازارهای پیشرو نسبت به سایر بازارهای موازی است. می‌دانیم که بازار مسکن پایتخت رهبر بازارهای مسکن در کشور است و گرانی از بازار مسکن تهران به بازار مسکن سایر استان‌ها سرایت می‌کند و هر استانی با شرایط منحصر به فرد خود از جمله جمعیت، مزیت رقابتی جغرافیایی و … نسبت به افزایش قیمت مسکن در تهران واکنش نشان می دهد.

نکته جالب توجه این است که حالی که قیمت نهایی مسکن متاثر از افزایش نرخ تورم، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و … هر روز در حال افزایش است، دولت همچنان معتقد است که 4 میلیون مسکن در 4 سال را می‌تواند با قیمت هر متر مربع کمتر از 8 میلیون تومان احداث و متقاضی تحویل دهد.

منبع: ایلنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.