کد مطلب: ۸۸۷۰۷۳

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

وام ۲ میلیاردی مسکن به بانک‌ها ابلاغ شد / اقساط نجومی تسهیلات خرید خانه!

وام ۲ میلیاردی مسکن به بانک‌ها ابلاغ شد / اقساط نجومی تسهیلات خرید خانه!

افزایش سقف تسهیلات خرید خانه یا همان وام دو میلیاردی مسکن برای خانوارهای دارای فرزند، خبری بود که طی هفته جاری، در صدر اخبار بازار مسکن قرار داشت. حالا گفته می‌شود بانک مسکن بخشنامه پرداخت این وام را به بانک‌های زیرمجموعه خود ابلاغ کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بانک مسکن به‌تازگی بخشنامه‌ای را برای پرداخت وام جدید مسکن با سقف یک میلیارد و 920 میلیون تومان، به شعب خود ابلاغ کرده که در آن روش بازپرداخت اقساط همان روش ساده است و فعلاً خبری از روش پلکانی مورد نظر معاون بانک مسکن نیست.

اگرچه سقف این وام به محدوده دو میلیارد تومان نزدیک شده و می‌تواند بخش بزرگی از هزینه خرید مسکن را پوشش دهد اما محاسبات نشان می‌دهد، اقساط ماهانه وام به ارقامی نجومی می‌رسد که پرداخت آن، برای اغلب اقشار جامعه امکان‌پذیر نیست.

معاون امور اعتباری بانک مسکن می‌گوید سقف قسط این وام 35 میلیون تومان است و در روش پلکانی، مبلغ بازپرداخت اقساط، 15 تا 20 میلیون تومان است که البته اعلام شده فعلا از روش بازپرداخت پلکانی خبری نیست.

مشمولان وام 2 میلیاردی مسکن چه کسانی هستند؟

همان‌طور که اشاره شد، بانک مسکن اعلام کرده است که سقف تسهیلات خرید مسکن برای خانوارهایی که حداکثر چهار فرزند زیر 20 سال دارند، افزایش می‌یابد؛ اما مشمولان این طرح چه کسانی هستند؟

افزایش سقف وام خرید مسکن از سری طرح‌های مربوط به طرح جوانی جمعیت است و به این ترتیب جامعه هدف آن نیز خانوارهایی هستند که حداکثر چهار فرزند زیر 20 سال دارند. بر این اساس به ازای یک فرزند زیر ۲۰ سال سن، ۲۵ درصد، دو فرزند زیر ۲۰ سال ۵۰ درصد، سه فرزند زیر ۲۰ سال ۷۵ درصد و چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن، ۱۰۰ درصد به سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن اضافه می‌شود.

البته همراه با افزایش سقف تسهیلات مسکن، مدت بازپرداخت آن نیز دستخوش تغییر شده است و به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال سن، به میزان دو سال و در مجموع برای پنج فرزند و حداکثر تا سقف ۱۰ سال امکان افزایش دارد.

همچنین بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اگر خانواده‌ای چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن داشته باشد، در حالی که پدر به همراه فرزندان متولد شهر تهران باشند، در حالت انفرادی می‌تواند علاوه بر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به ازای هر فرزند، ۱۰۰ میلیون دیگر و در مجموع تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان برای خرید مسکن و همچنین برای تعمیر مسکن علاوه بر ۱۶۰ میلیون تومان، به ازای هر فرزند ۴۰ میلیون تومان و به عبارتی تا ۳۲۰ میلیون تومان در قالب تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز بانک مسکن استفاده کند.

اقساط وام 2 میلیاردی مسکن چقدر است؟

مسئله‌ای که از همان ابتدای افزایش سقف تسهیلات مسکن سر و صدای زیادی به پا کرد و باعث ناامیدی عده زیادی از دریافت این وام شد، میزان اقساط ماهانه بود. زوجین تهرانی برای دریافت این وام با سقف 960 میلیون تومان، باید ماهانه بیش از 20 میلیون تومان بپردازند.

حالا با این مصوبه جدید سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز فارغ از وام جعاله به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است. با توجه به اینکه نهایت مدت بازپرداخت نیز 10 ساله اعلام شده است، بنابراین اقساط ماهانه آن برای خانواده‌ای با چهار فرزند به بیش از 25 میلیون تومان می‌رسد؛ مبلغی که عملا برای قشر بزرگی از جامعه که نیاز مبرم به مسکن دارند غیرممکن است.

هزینه خرید وام 2 میلیاردی مسکن چقدر است؟

در حال حاضر زوجین ساکن شهر تهران که دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال هستند برای دریافت وام جدید یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومانی باید تعداد ۳۹۲۰ برگه تسه با قیمت ۹۷ تا ۹۹ هزار تومانی خریداری کنند که جمع مبلغ برای دریافت وام مذکور حدود ۳۸۰ میلیون تومان می‌شود.

گفتنی است برای دریافت امتیاز هر ۵۰۰ هزار تومان از این تسهیلات باید یک برگ اوراق تسه خریداری کرد. قیمت این اوراق در حال حاضر بین ۹۷ تا ۹۹ هزار تومان است. بدین ترتیب برای دریافت وام یک میلیارد و ۹۶۰ میلیون تومانی باید ۳۹۲۰ برگه اوراق خریداری کرد که زوجین تهرانی باید حدود ۳۸۰ میلیون تومان هزینه کنند.

با توجه به اینکه وام مذکور در راستای جوانی جمعیت طراحی شده متاهل‌های ساکن تهران که فاقد فرزند هستند باید همانند قبل برای دریافت وام ۸۰۰ میلیون تومانی خرید تعداد ۱۶۰۰ برگه اوراق تسهیلات به اضافه ۱۶۰ میلیون تومان وام جعاله تعداد ۳۲۰ برگه جمعا ۱۹۲۰ برگه اوراق خریداری کنند که با قیمت ۹۷ هزار تومانی باید ۱۸۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان هزینه کنند. محاسبات ایسنا حاکی‌ست، مجردهای تهرانی نیز می‌توانند ۴۰۰ میلیون تومان وام خرید به اضافه ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله دریافت کنند که با این حساب باید ۸۰۰ برگه برای وام خرید و ۳۲۰ برگه برای جعاله جمعا به تعداد ۱۱۲۰ فقره خریداری کنند. بنابراین باید ۱۰۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان پرداخت کنند.

سقف خرید وام 2 میلیاردی مسکن در شهرستان‌ها

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۳۲۰ و برای زوجین به ۶۴۰ میلیون تومان رسیده است. با توجه به اینکه مجردها باید ۶۴۰ و متاهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۱۲۸۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۶۲ میلیون و ۸۰ هزار تومان و متاهل‌ها نیز ۱۲۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان پرداخت کنند.

سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز برای خرید مسکن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و جعاله مسکن ۳۲۰ میلیون تومان است. البته طبیعتا متاهل‌های دارای فرزند در شهرستان‌ها نیز می‌توانند از طرح مذکور مبنی بر دو برابر شدن مبلغ وام استفاده کنند.

دوره بازپرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل در تقسیط به روش ساده، به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال سن، به میزان دو سال (در مجموع برای پنج فرزند و حداکثر تا سقف ۱۰ سال) قابل افزایش است. در حال حاضر زمان بازپرداخت وام اوراق ۱۲ سال است که طبق طرح جوانی جمعیت می‌تواند تا ۲۲ سال افزایش پیدا کند. اعطای این تسهیلات مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل تولد پدر و فرزند بالاتر از ۲.۵ نباشد. با توجه به مهلت زمان اجرای قانون، اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا آبان ماه ۱۴۰۷ امکان‌پذیر خواهد بود.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه مسکن بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    این طرح فقط نماینده های مجلسو خانه دار میکنه و مدیرای دولتی رو
    مثلا الان پرسنل مرکز فرمان مترو ماهی ۴۰ میلیون حقوق میگیرن میتونن وام بگیرن
    یا مدیرای کترو که ماهی ۶۰ میلیون حقوقشونه و همش تو پیچن