کد مطلب: ۸۹۰۸۴۹

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

بازار مسکن؛ همچنان اولویت نخست سرمایه‌گذاری ایرانیان / بورس در قعر بازارهای محبوب قرار گرفت

بازار مسکن؛ همچنان اولویت نخست سرمایه‌گذاری ایرانیان / بورس در قعر بازارهای محبوب قرار گرفت

مرکز افکارسنجی سرمایه مهرماه امسال اعلام کرده بود که «مسکن» در راس اولویت‌های اقتصادی مردم تهران قرار دارد. حالا مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در سطحی گسترده‌تر خبر داده است که زمین و مسکن همچنان اولویت‌های اصلی سرمایه‌گذاری در میان ایرانیان هستند و 33.3 درصد از مردم اگر پولی برای پس‌‍انداز داشته باشند باز هم به سراغ همان سرمایه‌گذاری سنتی محبوب ایرانی‌ها یعنی بازار املاک می‌روند. بر اساس این نظرسنجی بورس در قعر بازارهای محبوب قرار گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز افکارسنجی سرمایه در مهرماه امسال با پرسش از 384 نفر از ساکنان شهر تهران که 58.1 درصد آنان عضو خانواده 3 الی 4 نفره، 26.3 درصد خانواده یک الی 2 نفره، 13.9 درصد خانواده 5 الی 6 نفره و 1.7 درصد خانواده 6 نفره و بیشتر بودند، اولویت‌های اقتصادی آنان را جویا شده بود. بر این اساس، اعلام شده بود که تامین مسکن با بیش از 25 درصد آرا، مهم‌ترین دغدغه و اولویت اقتصادی خانوارهای شهر تهران است.

حالا ایسپا (مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران) هم آماری را از اولویت‌های سرمایه‌گذاری ایرانیان منتشر کرده است که این بار نظرسنجی آن در سطح کشور انجام شده و نشان می‌دهد بازار مسکن، همچنان اولویت سرمایه‌گذاری مردم است.

 1

بازار املاک؛ همچنان محبوب

ایسپا در مهرماه سال جاری از 12 هزار نفر از مردم بالای ۱۵ سال ایران به روش مصاحبه حضوری پرسیده است که «اگر شرایط مالی شما به گونه‌ای باشد که بتوانید پس‌انداز کنید، ترجیح می‌دهید پس‌انداز خود را چگونه مدیریت کنید؟» طبق یافته‌های این نظرسنجی، 33.3 درصد از مردم ایران گفته‌اند اگر پس اندازی داشته باشند ترجیح می‌دهند در زمین و مسکن سرمایه‌گذاری ‌کنند.

بر همین اساس، ترجیح 20.7 درصد مردم این است که طلا و سکه بخرند و 15.5 درصد اشتغال‌زایی و کارآفرینی کنند. 15.2 درصد دیگر نیز گفته‌اند در بانک پس‌انداز می‌کنند و 2.7 درصد هم اعلام کرده‌اند که دلار و ارز می­خرند. 2.7 درصد در بازار خودرو، 1.3 درصد در بورس و 1.3 درصد در رمزارزها و بازارهای جهانی سرمایه گذاری می‌کنند.

زنان؛ طرفدار بازار طلا و سکه

بر اساس این نظرسنجی اولویت مردم برای سرمایه‌گذاری و نحوه مدیریت پس‌انداز بر حسب متغیرهای جنس، سن، تحصیلات، سرانه هزینه ماهیانه فرد در خانوار و محل سکونت قابل توجه و از حیث آماری معنادار است؛ زنان بیشتر از مردان گفته‌اند اگر پس‌اندازی داشته باشند طلا و سکه می‌خرند و یا در بانک سرمایه‌گذاری می‌کنند. در مقابل مردان (39.9 درصد) بیشتر از زنان (32.1 درصد) گفته‌اند در زمین و مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در بین گروه‌های مختلف سنی، افراد 50 سال و بالاتر (28 درصد) بیشتر از دیگران اظهار کرده‌اند اگر پس‌اندازی داشته باشند در بانک سرمایه‌داری می‌کنند. ارجحیت گروه 30 تا 49 سال نیز در مقایسه با سایر گروه‌ها این است که در زمین و مسکن سرمایه‌گذاری کنند. جوانان نیز (26.9 درصد) بیشتر از دیگر گروه‌های سنی ترجیح می‌دهند در صورت داشتن پس‌انداز، طلا و سکه بخرند.

 تحصیلکرده‌ها به دنبال سرمایه‌گذاری در طلا

طبق یافته‌های این نظرسنجی، افرادی که تحصیلات کمتر از دیپلم دارند (26 درصد) بیشتر از سایر افراد، ترجیح می‌دهند در صورت داشتن پس‌انداز، در بانک سرمایه‌گذاری ‌کنند. در مقابل، ارجحیت افراد باتحصیلات دانشگاهی (25.1 درصد) در مقایسه با سایر گروه‌های تحصیلی، پس‌انداز کردن در طلا و سکه است.

در بین گروه‌های مختلف هزینه‌ای، افراد با سرانه هزینه دو میلیون تومان و کمتر (20.9 درصد) بیشتر از دیگر گروه‌ها گفته‌اند اگر پس‌اندازی داشته باشند در بانک پس‌انداز می‌کنند. در مقابل، افراد با سرانه هزینه بالاتر از چهار میلیون تومان در ماه (38.5 درصد) ترجیح می‌دهند در زمین و مسکن سرمایه‌گذاری ‌کنند.

در مقایسه بین ساکنان شهری و روستایی، با وجود ارجحیت سرمایه‌گذاری هر دو گروه در زمین و مسکن، ساکنان شهری (23.4درصد) بیشتر از ساکنان روستایی، خریدن طلا و سکه را ترجیح می‌دهند و ارجحیت روستائیان نیز در مقایسه با شهری‌ها، سرمایه‌گذاری در اشتغال‌زایی و کارآفرینی است.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه مسکن بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر