خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۵۰۶۹

منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن، در گفت‌وگو با «تجارت‌نیوز»:

کمبود عرضه نقشی در افزایش قیمت مسکن ندارد!

کمبود عرضه نقشی در افزایش قیمت مسکن ندارد!

برخی کارشناسان معتقدند بازار مسکن اکنون با کمبود جدی عرضه آپارتمان روبه‌روست و همین عامل، به افزایش قیمت در این حوزه دامن زده است. اما منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن، دراین‌باره نظر دیگری دارد. او در خصوص اثر کمبود عرضه بر قیمت مسکن به «تجارت‌نیوز» گفت: «بررسی پارامترهای عرضه و تقاضا، وجود آپارتمان‌های خالی، میزان پروانه‌های صادرشده در سال‌های اخیر، وجود چند صد هزار متر مربع برج و آپارتمان نیمه‌ساخته در سطح شهرها که هنوز متقاضی موثر با قابلیت فروش آنی را پیدا نکرده‌اند، نشان از آن دارد که نقش کمبود مسکن در افزایش قیمت منتفی است.»

به گزارش تجارت‌نیوز، کارشناسان حوزه مسکن معتقدند یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که بازار املاک را طی سال‌های اخیر درگیر کرده، کاهش چشمگیر میزان ساخت و ساز در کشور است.

کاهش حاشیه سود سازندگان به‌علاوه افت توان اقتصادی مردم در نتیجه نبود مشتری در بازار مسکن، باعث شده انبوه‌سازان، دیگر تمایلی به فعالیت در صنعت ساختمان‌سازی نداشته باشند و از این عرصه کناره‌گیری کنند.

این عامل همچنین باعث شده است بازار مسکن از سمت عرضه نیز با محدودیت‌هایی روبه‌رو باشد. برخی از فعالان این حوزه می‌گویند، کمبود آپارتمان‌ در بخش معاملات و اجاره املاک از دلایل محوری افزایش قیمت مسکن در چند سال گذشته بوده است، اما برخی دیگر نیز معتقدند با وجود آمار آپارتمان‌های خالی و خانه‌های نیمه‌ساز می‌توان محرک‌های جدی‌تری برای روند صعودی قیمت‌ها در بازار مسکن پیدا کرد.

کمبود مسکن نقشی در افزایش قیمت ملک ندارد

منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن، درباره نقش کمبود عرضه آپارتمان در بازار بر نوسانات قیمت مسکن به تجارت‌نیوز گفت: «در حوزه اقتصاد مسکن با توجه به پارامترهای عرضه و تقاضا، وجود آپارتمان‌های خالی، میزان پروانه‌های صادرشده در سال‌های اخیر، وجود چند صد هزار متر مربع برج و آپارتمان نیمه‌ساخته در سطح شهرها که هنوز متقاضی موثر با قابلیت فروش آنی را پیدا نکرده‌اند، نشان از آن دارد که نقش کمبود مسکن در افزایش قیمت منتفی است.»

او ادامه داد: «از سوی دیگر، منابع طبیعی لازم برای فرآوری مصالح ساختمانی به حد کافی موجود است و در این زمینه نیز کمبودی وجود ندارد.»

انتظارات تورمی بالا، افزایش قیمت مسکن را رقم زده است

غیبی دراین‌باره توضیح داد: «عامل موثر در این زمینه بعد روانی دارد و مردم احساس ناامنی در این حوزه مخصوصاً برای سرمایه‌های سرگردان خود دارند. تاثیر هیجانات ناشی از افزایش ناگهانی قیمت طلا و ارز، تصمیمات سیاسی در سطح داخلی و بین‌المللی، نگرانی از تحریم‌های اقتصادی و به تبع همه این عوامل، انتظارات تورمی بالا همگی به‌ طور تجمیعی و نگران‌کننده موجب شده مسکن و زمین نیز دستخوش افزایش قیمت و روند گرانی هیجانی بازار اقتصادی کشور شود.» 

کنترل نوسانات قیمت در بازار مسکن نیازمند درایت است

این کارشناس بازار مسکن همچنین در مورد دیگر عوامل موثر بر نوسانات قیمت در بازار املاک توضیح داد: «در یک واکاوی می‌توان عوامل درونی موثر بر اقتصاد مسکن و به تبع آن عوامل بیرونی موثر بر آن را به‌ عنوان دو دلیل که یکی شوک‌آور و آنی است و دیگری تاثیر خود را در طول زمان بر این التهابات می‌گذارد، بررسی کرد.»

او اضافه کرد: «هر دو عامل نیاز به پیش‌بینی، درایت و اتخاذ تصیمیم موثر در طول زمان دارد. به نحوی که اگر از تبعات هر کدام از آنها غافل شویم باید منتظر آثار مخرب و ماندگار آن بر پیکره اقتصاد مسکن باشیم.»

تحلیلگران این حوزه معتقدند مشکلات بازار مسکن بیش از هر عامل دیگر ریشه در مسائل اقتصاد کلان دارد. مادامی که مشکلاتی نظیر تورم و تحریم‌های اقتصادی پابرجا و بازارهای موازی به‌ویژه ارز دچار نوسانات زیادی باشد، حتی افزایش عرضه در بازار مسکن نیز نمی‌تواند زخم‌های زیادی از بدنه بی‌جان مسکن در ایران را درمان کند.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.