کد مطلب: ۵۸۵۹۲۹

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چه کسی مانع واردات خودرو است؟

چه کسی مانع واردات خودرو است؟

مصوبه آزادسازی واردات خودرو دو هفته قبل به مجلس برگشت تا اصلاح شود. اما به نظر می‌رسد نه کسی در دولت موافق آزادسازی واردات خودرو است و نه در شورای نگهبان و مجمع تشخیص. آخرین موضع‌گیری هم مربوط به بانک مرکزی بود که تلویحا مخالفت خود با واردات خودرو را اعلام کرد. 

به گزارش تجارت‌نیوز ، بعد از مخالفت‌ شورای نگهبان و مجمع با آزادسازی واردات خودرو، بانک مرکزی هم با این مصوبه مخالفت کرده است. آنگونه که دبیر انجمن قطعه‌سازان خبر داده بانک مرکزی قاطعانه اعلام کرده که امکان تامین ارز مورد نیاز واردات خودرو را ندارد و از طرفی مخالف این است که ارزهای صادراتی، صرف واردات خودرو شود.

گویا این موضع بانک مرکزی، تیر خلاصی بر مصوبه مجلس در خصوص آزادسازی واردات خودرو است. چون یکی از ایرادات شورای نگهبان و مجمع تشخیص به واردات خودرو، مساله تامین ارز مورد نیاز بود.

صف بلند مخالفان واردات خودرو

البته براساس طرح مجلس، آزادسازی واردات خودرو هیچ تعهد ارزی برای بانک مرکزی ایجاد نمی‌کرد و قرار بود واردات در ازای صادرات انجام شود. اما حالا بانک مرکزی گفته «مخالف استفاده از ارزهای صادراتی برای واردات خودرو است. چون اولویت‌های دیگری برای واردات وجود دارد.»

این موضع را وزیر صمت هم بارها اعلام کرده است. رضا فاطمی امین گفته بود تا زمانی که تعادل ارزی در کشور ایجاد نشود، واردات خودرو صحیح نیست و مخالف آن است.

مصوبه آزادسازی واردات خودرو به مجلس رفته و قرار است ایرادات این طرح در مجلس بررسی شود. حتی وزیر صمت گفته اگر واردات خودرو در مجلس تصویب شود، دولت آن را اجرا می‌کند.

اما به نظر می‌رسد مخالفان آزادسازی واردات خودرو بسیارند و بعید است این مصوبه در مجلس رای بیاورد.

چون شورای نگهبان با این طرح مخالف است. برخی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با این مصوبه صراحتا مخالفت کرده‌اند. وزیر صمت گفته موافق واردات خود نیست. جز این بانک مرکزی هم گفته مخالف تخصیص ارز صادرات برای واردات خودرو است.

دستوری که واردات خودرو را منتفی کرد

از طرفی چند روز پیش، واردات لوازم خانگی که مشابه داخلی دارند به کشور ممنوع شد. رئیس جمهور گفته بود این سیاست در جهت حمایت از تولید داخل است. اما معامله‌گران بازار ارز گفتند دلیل این ممنوعیت، محدودیت منابع ارزی است و آن را سیگنالی برای افزایش قیمت دلار دانستند.

جز این صداهای مخالفی هم از مجلس شنیده می‌شود. دستور اخیر رئیسی درباره ممنوعیت واردات لوازم خانگی هم نشانه دیگری است که می‌گوید حتی اگر مخالفت‌های موجود هم برداشته شود، منابع ارزی برای واردات نداریم.

دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو هم به مساله کمبود منابع ارزی اشاره کرده و گفته بود: برخی معتقدند که در شرایط فعلی برای تامین کالاهای اساسی و دارو که معیشت مردم هستند، با مشکل محدودیت منابع ارزیی مواجه هستیم و حتی اگر قرار بر صادرات هم وجود دارد، بایستی به اولویت‌های دارویی و غذایی یا استراتژیک کشور رسیدگی شود و نه خودرو.

اما این همه ماجرا نیست. چون قرار بوده که واردات در ازای صادرات باشد. طرحی که می‌گفت قرار است انحصار واردات خودرو به خودروسازان داده شود. به این شکل که خودروسازان داخلی خودرو صادر کنند و در قبال آن، خودرو وارد کنند.

اما وعده صادرات وزیر صمت هم با مانع مواجه شده است. چون ایران برای صادرات خودرو روی بازار عراق و سوریه و لبنان حساب کرده بود. اما حالا در اولین رایزنی‌ها، عراق، دست رد به سینه خودروهای ایرانی زده و گفته خودروهای تولید ایران استانداردهای لازم را ندارد.

بر این اساس به نظر می‌رسد ماجرای واردات خودرو منتفی است. حتی اگر اختلاف شورای نگهبان و مجلس بر سر مصوبه واردات خودرو ادامه یابد، احتمالا این مصوبه برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص می‌رود و اعضای این مجمع هم کم و بیش موضع خود درباره واردات خودرو را عنوان کرده‌اند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  وارد نکنید ولی خودروی ایرانی رو ارزون کنید.اصلا به فکر مردم نیستن ،مردم ایران باید همیشه در حسرت داشتن ماشین وخونه وحتی مایحتاج روزمره به سر ببرن.هیچکس هم پاسخگو نیست.امیدوارم روزی بیاد که واردات ازاد بشه.

 • حامد

  وقتی رئیس بانک مرکزی ,الفبای اقتصاد هم هجی نکرده باشد, این عواقب شوم هم به دنبال دارد. باید به حال وروزمان گریست.

 • ناشناس

  جالبه واردات خودرو خروج ارز محسوب میشه ولی واردات کود انسانی و ایفون 12 90میلیونی خروج ارز محسوب نمیشه مشخصه نمیخان فرغون های خودشون قیمتش بیاد پایین چون منافع خودشون به خطر میوفته

 • ناشناس

  از ماست که بر ماست

 • محمد

  انصافا دغدغه چند در صد از مردم عادی واردات خودرو است؟؟
  بجز یکسری عشق ماشین آلمانی و آمریکایی..خودرو خوب هیچ اشکالی ندارد ولی تو این دوران هزاران مسئله مهمتر باید ابتدا حل شود

  • عباس

   آقای محمد عزیز
   واردات خودرو به شدت روی تنظیم و پایین امدن خودرو های داخلی و در ادامه ،تغییر قیمت ها رو به ایین خواهد شد. در دولت قبلی مشاهده کردید که در سه ساله آخر با ممنوعیت واردات خودرو قیمت خودرو و بدنبال آن بسیاری از نیازهای اصلی زندگی بخاطر سودی که دولت قبل از این قضیه می برد دچار مشکل شد و همین خالی بودن خزانه ارزی دلیلش برداشتن ارزها توسط تیم دولت قبلی! و زندگی اعیانی ایشان می باشد. امیدوارم زور آقای رئیسی برسد که این موضوع را عملی کند. نتیجه اش را خواهید دید.

 • مهدی

  صبور باشید بالاخره آزاد میشه فقط میخوان به تجاری که هزاران خودرو رو دستشونه یه فرصتی بدن تا بفروشنو ضرر نکنن تا بتونن تفاوت نرخ ارزی رو که در اونزمان باهاش خودرو آوردنو به دولت پرداخت کنن همزمان واردات لوازم خانگیم آزاد میشه و چون خودرو مرجع قیمت گذاری در کشورمونه باعث میشه همه چیز ارزون بشه ولی ناچار هستن کاری کنن تا تجارو کارآفرینها هم زمین نخورند

 • ناشناس

  چرا نمینویسید باجون مردم بازی میکنند چقدر بی ارزشه براشون جان ایرانیها چقدر نقص عضو داریم چقدر کشته بخاطر این خودروهای داخلی وبی کیفیت

 • ناشناس

  خودرو داخلی هم کیفیت ندارد و هم گران است مسئولین کشور باید بدانند که مردم ایران خودرو با کیفیت و ارزان میخواهند بهتر است واردات ازاد شود مردم واقعا خسته شد ه اند آخه تا کی باید خودرو بی کیفیت که با جون مردم بازی میکنه آقای ریسی مدافع مردم باشید تا این دو خودرو ساز به مردم ظلم نکنند

 • ناشناس

  از دست لگن سازهای وطنی پناه بر خدا

 • ناشناس

  اینا از جیب مردم میخورن.بعد میخواهید ارزان کنن.یه نمونه مدارس که باید هزینه اب و برق وگاز و نظافت رو باید دولت خودش پرداخت کنه.اما دارن از خانواده ها میگیرن.بعد انتظار داریم منابع سوداوریشون که یکیش خودرو هست برای ما درست کنن.البته حقمان هست چون سکوت کردیم وسکوت ما یعنی هنوز راضی هستیم.