کد مطلب: ۶۵۴۰۹۶

وزیر صمت خبر داد:

واردات خودرو محدودیتی ندارد/ خودروهای اقتصادی در اولویت واردات

واردات خودرو محدودیتی ندارد/ خودروهای اقتصادی در اولویت واردات

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اعلام اینکه مصوبه واردات خودرو هفته آینده نهایی می‌شود، تاکید کرد: محدودیتی در واردات نخواهیم داشت. اما خودروهای اقتصادی در اولویت قرار دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، دیروز بود که مصوبه واردات خودرو در دولت نهایی شد. امروز وزیر صمت جزئیاتی جدید از این مصوبه اعلام کرد.

سیدرضا فاطمی‌امین شب گذشته با حضور در گفتگوی ویژه خبری تلویزیون در تشریح تصویب کلیات طرح واردات خودرو در هیأت دولت، گفت: این مصوبه تا اردیبهشت ۱۴۰۱ مهلت داشت و به‌نوعی تمدید شده بود. همزمان با پایان یافتن این مصوبه در دولت، موضوع ازسرگیری واردات خودرو مطرح شد که کلیات آن تصویب شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر چند رویداد همزمان با هم در حال رخ دادن است؛ مصوبه ممنوعیت واردات به اتمام رسیده و دیگر منعی برای واردات وجود ندارد. از سوی دیگر تراز ارزی کشور در وضعیت خوبی قرار دارد و فشاری بر منابع ارزی کشور به‌گونه‌ای که برای نرخ ارز مشکل‌ساز شود، وارد نیست.

واردات خودرو برای استفاده عموم

فاطمی‌امین تشریح کرد: در مصوبه‌ آماده‌شده که در مرحله نهایی است، چند نکته مهم وجود دارد. اولین نکته این است که تمرکز ما بر واردات خودروهای اقتصادی است. در سال‌های پیش از ۱۳۹۷، عمدتا خودروهای لوکس، گران‌قیمت و تجملاتی وارد می‌شد که بخش خاصی از آن بهره می‌بردند. اما تمرکز ما در این دوره بر این است که خودروهای اقتصادی برای استفاده عموم وارد شود و هم اینکه این نقیصه در کشور برطرف شود.

وی افزود: این موضوع هم به این جهت مهم است که عامه مردم یعنی اقشار متوسط بهره‌مند شوند و هم به این خاطر که مشکل کیفیت در صنعت خودرو برطرف شود.

طراحی پنج روش برای واردات

وزیر صمت در پاسخ به اینکه چه تعداد خودرو وارد خواهد شد؟ اعلام کرد: تنظیم تعداد خودروهای وارداتی متناسب با تنظیم بازار خواهد بود. پنج روش برای واردات طراحی شد که به‌زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد. دولت واردکننده خودرو نخواهد بود، بلکه این واردکنندگان هستند که مسئولیت را برعهده خواهند داشت.

واردات خودرو کی انجام می‌شود؟

فاطمی‌امین در رابطه با زمان واردات خودرو و اینکه چه افرادی صلاحیت واردات خواهند داشت، اعلام کرد: مصوبه، هفته آینده نهایی خواهد شد. هماهنگی‌ها با دستگاه‌های مختلف در حال انجام است تا واردات در اسرع وقت صورت گیرد و این‌طور نباشد که ماه‌ها طول بکشد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  واقعا اگر این اتفاق بیفته، یعنی واردات بدون محدودیت و بدون گمرک های سنگین فعلی، حقیقتا یک کار مثبت و به نفع مردم خواهد بود. امیدوارم که در این اوضاع بسیار بد اقتصادی و شرایط وخیم، دست کم چند اتفاق خوب بیفته. الان پارس رو 14 هزار دلار بخریم که چی بشه؟

 • ناشناس

  فقط باید طوری واردات صورت بگیرد که یک رقیب جدی برای خودروداخلی باشد وشرکتهاای خودروساز داخلی نتوانند دخالت داشته باشنددرغیراینصورت هیچ چیز تغییرنخواهدکرد

 • ایران ویران

  خدارو شکر واردات خودرو حق مسلم ماست دارم اشک شوق میریزم که فقط با چشمان خودم ببینم

 • ناشناس

  سلام. واردات خودر خیلی عالی چراکه درهیچ کشوری درجهان نداریم که خودرو کارکرده ازصفر گرانترباشه امادرکشورما بخاطر جلوگیری واردات وکم کاری خودروسازان داخلی وبه بهانه های دلال بازی که پولش داخل جیب اشخاص خاصی میرفت جیب مردم بیچاره خالی میکردن خدا کنه واردات به نفع مردم فقیروقشر ضعیف باشه 2

 • یه بنده خدا

  واردات هم میدن دست خودرو سازها وقطعه سازها این مافیا به این راحتی میدون خالی نمیکنه یه تعرفه حداقل100درصدی میزارن واردکننده هم میشه همون خودرو ساز ماشین15هزاردلاری رو میدنت1میلیارد روز از نو روزی از نو اگه کسی به غیراز این دل خوش کرده پس شناختی از ایران نداره

 • ناشناس

  لفظ واردات خودرو دلار را گران کرد
  واردات شروع شود دلار بالاتر میرود و اثر واردات را خنثی میکند
  خودرو وارداتی دست دوم هندوانه در بسته است
  با توجه به جنگ اکراین تولید خودرو کاهش یافته و خودرو گران وارد خواهد شد
  عملا کاری بیهوده
  پیش بینی من گران شدن خودروهای اقتصادی مثل ۲۰۶ و کوییک که هاچبک های مقبول نسل جوان هستند

 • اهورا

  باسلام.
  اول ازهمه اینکه منه کارگر فکرمیکردم که بااین کاردولت احتمالا قیمتا اونقدر پایین میاد که امثال منم میتونن به ارزوی دیرینه شون دست بیابن ولی ظاهرا بازم بایدهمین اشغالای داخلی اونم مدل پاینشو بخریم بازاگه تعرفه ها رو برا ماشینای 7000دلاری صفر میکردن امیدی داشتیم چون اون موقع درحد پرایددرمیومدوقطعا داخلیا ارزونترمیشد ولی الان کدوم کارگر بدبخت وبیچاره س که 300میلیون سرمایه داشته باشه پس عملا براماها چیزی فرق نمیکنه پس اگه واقعا میخواید به طبقه ضعیف کمکی بشه تعرفه روصفرش کنید تاماهم ازشراین ارابه های مرگ خلاص بشیم.