خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۳۲۰۸۷۹

هفت گام برای ساختن یک برند شخصی قدرتمند

هفت گام برای ساختن یک برند شخصی قدرتمند

اگر می‌خواهید یک شخص تاثیرگذار باشید، هیچ راهی ندارید جز اینکه خود را نشان دهید. در جمع‌ها و در شبکه‌های اجتماعی حاضر باشید. خلاصه باید یک برند شخصی از خود بسازید و سلبریتی شوید. اما چگونه می‌توانیم یک برند شخصی قدرتمند از خود بسازیم؟ ساختن یک برند شخصی نیز نیازمند چیزهایی است که اگر به آن‌ها

اگر می‌خواهید یک شخص تاثیرگذار باشید، هیچ راهی ندارید جز اینکه خود را نشان دهید. در جمع‌ها و در شبکه‌های اجتماعی حاضر باشید. خلاصه باید یک برند شخصی از خود بسازید و سلبریتی شوید.

اما چگونه می‌توانیم یک برند شخصی قدرتمند از خود بسازیم؟ ساختن یک برند شخصی نیز نیازمند چیزهایی است که اگر به آن‌ها دقت نکنید، نتیجه نخواهید گرفت. ما در این مقاله به هفت گام برای ساختن یک برند شخصی در اینترنت می‌پردازیم.

مهارت ساختن برند شخصی قدرتمند

یکی از شغل‌هایی که به لطف اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در دنیای امروز خلق‌شده، سلبریتی بودن است. سلبریتی به کسی می‌گویند که مشهور است. این شهرت درآمد فراوانی با خود برای این افراد می‌آورد.

برای اینکه ما فردی شناخته‌شده یا شاید مشهور شویم، راه‌های متعددی وجود دارند. یکی از این راه‌ها که برخی به سراغ آن می‌روند، این است که مثلا بازیگر یا فوتبالیست شوند یا شغلی داشته باشند که لاجرم همواره در یک رسانه تصویری و در انظار عمومی قرار بگیرید.

اما این همه قضیه نیست. برای اینکه کسی یک سلبریتی شود، حتما لازم نیست صاحب هنر، مهارت یا استعداد خاصی باشد. افرادی در دنیای امروز وجود دارند که بسیار مشهور هستند؛ اما هر وقت من به آن‌ها فکر می‌کنم این سوال در ذهنم ایجاد می‌شود که چه شد که فلانی مشهور شد؟ نه هنری دارد و نه کاری از دستش برمی‌آید.

ایجاد یک برند شخصی خوب، اثر چشم‌گیری در تاثیرگذاری ما و میزان پذیرشمان از سوی دیگران دارد.

ساخت برند شخصی فقط به شبکه‌های اجتماعی محدود نمی‌شود. چه به‌عنوان مدیر، چه به‌عنوان کارمند و حتی در زندگی شخصی، ایجاد یک برند شخصی خوب، اثر چشم‌گیری در تاثیرگذاری ما و میزان پذیرشمان از سوی دیگران دارد.

اگر می‌خواهید یک برند شخصی خوب در اینترنت بسازید، به هفت گامی که در ادامه می‌آیند توجه کنید. ایجاد یک برند شخصی یکی از گام‌های مهم در کسب‌وکار است و اگر شما به‌عنوان مدیر، کارآفرین یا کارمند علاقه‌ای به آن ندارید، احتمالا به معنای این است که زیادی احتیاط می‌کنید.

۱- هویت خود را مشخص کنید

برای داشتن یک برند شخصی خوب پیش از همه باید بدانید یا تعیین کنید که چه کسی می‌خواهید باشید؛ مثلا باید تعیین کنید که صدای چه گروهی از افراد خواهید بود، چه سبکی خواهید داشت و چه چیزهایی برایتان اهمیت خواهند داشت. مهم‌تر از همه باید تعیین کنید مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند.

این کار ضروری است. اگر نتوانید این گام را بردارید و تعیین کنید که می‌خواهید چه کسی باشید، شما نخواهید توانست هیچ گام دیگری بردارید. به این فکر کنید که دوست دارید دیگران چگونه و برای چه چیزی شما را به یاد بیاورند.

۲- حضور خود در شبکه‌های اجتماعی را متناسب به هویت برند خود تنظیم کنید

باید هر چیز نامربوط به هویتی را که می‌خواهید، پاک کنید. مثلا اگر می‌خواهید در اینستاگرام فعال باشید، هر عکسی مربوط به غذاها و وعده‌هایی را که می‌خورید باید پاک کنید. از همه مهم‌تر باید توصیفی را که از خود زیر نام شما می‌آید، بازنگری کنید.

هر چیزی از عکس پروفایل تا عکس‌های کاور و تمامی پست‌ها و عکس‌هایی که منتشر می‌کنید باید بازتابی از هویتی باشند که می‌خواهید داشته باشید. نباید از آن منحرف شوید. البته چنین حرفی بدین معنی نیست که یک تصویر غیرواقعی از خود ارائه دهید؛ بلکه بدین معنی است که فقط واقعیت‌هایی را نمایش دهید که تناسبی با هویت موردنظر شما داشته باشند.

غذا اینستاگرام برند شخصی قدرتمند

برای ساختن یک برند شخصی خوب در شبکه‌های اجتماعی باید هر چیزی را که بی‌ارتباط با هویت مدنظرتان است، پاک کنید.

این‌ها عناصر ضروری ساخت یک برند شخصی قوی در اجتماع هستند؛ اما منتشر کردن چیزی که ربطی به هویت برند شما ندارد، غیرحرفه‌ای، بی‌تجربگی و بی‌هدفی به نظر خواهد آمد. اگر می‌خواهید یک نماد باشید، دیگر جایی برای عکس ناهار وجود ندارد.

همچنین برای اینکه به یک نماد تبدیل شود، فقط فعالیت در یک شبکه‌ اجتماعی کافی نیست. شما باید تصویر مشابه و قدرتمندی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی خصوصا شبکه‌های اجتماعی جدی‌تر مثل لینکدین داشته باشید.

۳- یک وب‌سایت شخصی لازم دارید

وب‌سایت شرکت شما کافی نیست. داشتن یک وب‌سایت شخصی با اینکه کار می‌برد، اما ضروری است. لزوم داشتن وب‌سایت شخصی به چند دلیل است.

اولین دلیل این است که شما یک محل اصلی لازم دارید تا افراد بتوانند در مورد شما چیزهایی یاد بگیرند.

دلیل دوم این است که وب‌سایت شخصی یک منبع اطلاعاتی موثق خصوصا برای خبرگزاری‌ها است. چنین منبع اطلاعات موثقی برای کارآفرینان، سلبریتی‌ها و حتی اهالی سیاست برای اینکه درباره خود، ایده‌ها، اهداف و طرح‌هایشان بنویسند، ضروری است.

لازم است هنگامی‌که کسی نامتان را در موتورهای جستجو تایپ می‌کند، وب‌سایت شما اولین نتیجه باشد.

دلیل سوم این است که برای داشتن یک برند شخصی قوی همچنین لازم است هنگامی‌که کسی نامتان را در موتورهای جستجو تایپ می‌کند، وب‌سایت شما اولین نتیجه باشد.

هرچه اطلاعات آنلاین بیشتری از شما در شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت شخصی، مطالب اینترنتی و مقاله‌های خبری وجود داشته باشد، شانس اینکه وب‌سایت شما اولین نتیجه جستجوی نامتان در گوگل باشد، بیشتر است.

۴- سهمی در رسانه داشته باشید

حال زمانی است که سطح خود را بالاتر ببرید. شما یک هویت برای برند خود و همچنین حضور قدرتمندی در شبکه‌های اجتماعی و دنیای اینترنت دارید. گام بعدی این است که با حضور در رسانه‌ها تخصص خود را به‌عنوان یک رهبر فکری نمایش دهید.

این حرف کمی به نظر بزرگ و ترسناک می‌آید اما کار ساده‌ای است. ممکن نیست یک‌شبه در یک برنامه مشهور تلویزیونی دعوت شوید؛ اما می‌توانید به‌عنوان نویسنده مهمان در وب‌سایت‌های مختلف مطلب منتشر کنید؛ اما چه وب‌سایت‌هایی؟

شما باید ببینید که مخاطبین هدف شما کجاها را می‌خوانند؛ مثلا اگر می‌خواهید در مورد مدیریت، اقتصاد، تجارت یا کسب‌وکار بنویسید، آکادمی تجارت‌نیوز می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

آغاز این کار هم ساده است. کافی است از آن‌ها بخواهید تا مقاله‌ای از شما منتشر کنند. حداقل برای ما در آکادمی تجارت‌نیوز ، داشتن نویسنده مهمان بسیار جذاب است.

آکادمی تجارت‌نیوز ساختن برند شخصی قدرتمند

بهتر است در گام بعدی مقاله‌هایی را در وب‌سایت‌های معتبر که مورد توجه مخاطبین شما هستند، منتشر کنید.

هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، ردپای شما در فضای آنلاین و رسانه بزرگ‌تر می‌شود. هر چه بیشتر بنویسید، به وب‌سایت‌هایی که بیشتر در زمینه کاری شما مطرح هستند بیشتر نزدیک می‌شود.

شاید روزی بتوانید در مجلات بین‌المللی و معتبر همچون نیویورکر داستان خود را بازگو کنید. هر چه خواننده‌ها نام شما را بیشتر ببینند، بهتر است.

در ضمن بعدازاینکه پستی از شما درجایی منتشر شد، باید آن را در شبکه‌های اجتماعی گوناگون منتشر کنید تا اعتبار شما به‌عنوان یک رهبر فکری افزایش یابد. همین یک کار می‌تواند فرصت‌های بیشتری پیش روی شما قرار دهد. این فرصت‌ها شما را به گام بعدی هدایت می‌کنند.

۵- توجه رسانه‌های را جلب کنید

حال زمان آن است که سنگ بزرگ را بردارید. شما و نام شما یک برند است. حضور آنلاین دارید. به‌عنوان فردی که در اینترنت فعال است، شما دائما تخصص و دانش خود را با مخاطبین خود به اشتراک می‌گذارید. گام بعدی این است که کاری کنید، مطبوعات در مورد شما حرف بزنند.

انتشار دانش و تخصص خود به‌عنوان یک نویسنده خوب است؛ اما اینکه کاری کنید دیگر خبرنگاران در مورد شما بنویسند از آن‌هم بهتر است.

این نقطه اوج برندینگ یک سلبریتی است. مهم نیست که با شما درباره شرکت‌ یا محصولتان مصاحبه می‌کنند یا از شما درباره موضوعی به‌عنوان کارشناس سوال می‌پرسند، حضور درجاهایی مثل تلویزیون همان چیزی است که برند شما را بسیار توسعه می‌دهد. اما سوال اینجاست، چگونه باید این کار را بکنید؟

الف- یک داستان بسازید

شما به یک قصه نیاز دارید. مطبوعات تا زمانی که چیزی از شما ندانند، چیزی درباره‌تان نمی‌نویسند. شما باید چیزی به آن‌ها بدهید که ارزش نوشتن داشته باشد. به یاد داشته باشید، اینکه چه چیزی ارزش نوشتن دارد، کاملا بستگی به مخاطبین و خروجی مطبوعات و همچنین حوزه فعالیت شما دارد.

قرار هم نیست که برای مطرح‌شدن در رسانه حتما جایزه نوبل ببرید، هرچند چنین چیزی قطعا برند شما را بسیار معتبر خواهد کرد.

آدم‌ها دوست دارند قصه‌های موفقیت را بشنوند و مطبوعات می‌خواهند آن‌ها را منتشر کنند.

اگر شما در حوزه فناوری کار می‌کنید، احتمالا دیدگاه‌های ارزشمندی درباره خطرات امنیتی یا دزدی اطلاعات یا سیستم‌های پرداخت دارید. دیدگاه‌های که شاید برای رسانه‌ها جذاب باشند.

یا شاید شما یک داستان خاص در مورد خود، آغاز کسب‌وکار خود یا سختی‌های مسیرتان دارید. آدم‌ها دوست دارند قصه‌های موفقیت را بشنوند و مطبوعات می‌خواهند آن‌ها را منتشر کنند.

از آن‌سو ممکن است شما قصه‌های عبرتی برای دیگران داشته باشید تا آن‌ها دچار اشتباهات شما نشوند. چنین داستان‌هایی هم مفید هستند. کلید کار این است که شما یک قصه درباره خود داشته باشید که ارزش مطبوعاتی داشته باشد. چنین قصه‌ای از گام بعدی می‌آید.

ب- یک هدف انتخاب کنید

باید رسانه‌ها و مطبوعات درست را انتخاب کنید. شما یک داستان دارید. این داستان ممکن است در مورد زندگی، کسب‌‌وکار یا محصول شما باشد. حال شما باید رسانه درست را انتخاب کنید.

بهتر است فهرستی از ۱۰ رسانه‌ای که به قصه شما مربوط هستند، بسازید. سپس خبرنگاران گوناگونی را که کارشان بیشترین ارتباط را به قصه شما دارد، از این رسانه‌ها بیابید. شما این کار را می‌توانید با خواندن مطالب این رسانه‌ها انجام دهید.

یعنی بهتر است مقاله‌های مشابه به داستان خود را بیابید، بخوانید و ببینید نویسنده یا خبرنگار آن‌ها چه کسانی هستند. حال شما رسانه‌های هدف خود را یافته‌اید و می‌توانید به دنبال اطلاعات تماس این خبرنگاران درجایی مثل لینکدین باشید.

ج- وقت بازی است

زمان بازی رسیده است. نوشتن یک ایمیل یا یک پیام درست ترکیبی از علم و هنر است. پیام یا ایمیل شما نباید خیلی طولانی باشد ولی باید اطلاعات کافی به خبرنگاران هدف شما ارائه دهد تا آن‌ها بتوانند درباره انتشار داستان شما تصمیم بگیرند. معمولا یک یا دو پاراگراف کافی است.

بهتر است ایمیل یا پیام خود را دوستانه آغاز کنید. اولین پاراگرافتان باید گیرا باشد تا مخاطب را درگیر کند. به یاد داشته باشید قرار است ارزشی به خواننده منتقل کنید نه اینکه از خود تعریف کنید.

داستان شما باید پنج مشخصه داشته باشد. اینکه درباره کیست، چیست، چه زمانی است، کجاست و چرا اتفاق افتاده است.

ایمیل ساختن برند شخصی قدرتمند

متن ایمیل یا پیامی که ارسال می‌کنید، یک فرصت است که خودتان را نشان دهید. وس باید به نگارش به دقت توجه کنید.

انتهای ایمیل یا پیام را هم باید با اختصار از زندگی خود بگویید تا مخاطبان متوجه شود که شما اعتبار کافی برای حرف زدن در این موضوع را دارید.

این‌ یک فرصت است که خودتان را بفروشید. در دو تا چهار جمله بگویید چه‌کار کرده‌اید، هر جایزه یا مدرکی هم به‌عنوان متخصص دارید بهتر است ارائه دهید. این مدارک می‌تواند شامل مصاحبه‌های یا گزارش‌های مطبوعاتی دیگری از شما هم باشند.

در آخر اینکه باید پیام یا ایمیلی که ارسال می‌کنید، برای هر یک از افراد، شخصی شده باشد. هرگز یک ایمیل یا پیام را برای چندین نفر نفرستید.

موفقیت در می‌زند

وقتی این کار را کردید، منتظر بمانید. معمولا خبرنگار‌ها سرشان شلوغ است. ممکن است زود جواب بدهند. ممکن هست کلی طول بکشد. گاهی باید کمی ایستادگی کنید.

به‌طورکلی هیچ ضرری ندارد که یک ایمیل یا پیام مودبانه ارسال کنید. اگر در طول یک یا دو هفته خبری نشد، احتمالا به معنای این است که او علاقه‌ای به موضوع ندارد.

اگر پاسخی نشنیدید داستان جدیدی بسازید و چند هفته بعد دوباره تلاش کنید. اگر تمرکز شما خلق ارزش باشد، در نهایت برنده می‌شوید.

اگر پاسخی از خبرنگارها دریافت کردید، سریع جواب دهید. اگر او اطلاعاتی درباره شما می‌خواهد، در اختیارش قرار دهید.

۶- صفحه ویکی‌پدیا

حال که شما تمامی این مراحل را طی کردید و به یک نماد یا سلبریتی تبدیل شدید، فرصت‌های جدیدی به سراغتان خواهند آمد. یکی از این فرصت‌ها می‌تواند ایجاد شدن صفحه ویکی‌پدیا شما باشد.

این‌یک ابزار برندسازی مهم است؛ زیرا هنگامی‌که افراد در اینترنت جستجو می‌کنند، این صفحه ویکی‌پدیا خود را نشان می‌دهد و اعتبار بیشتری به شما می‌دهد.

قاعده سخت و پیچیده‌ای نیست. وقتی حداقل شش یا هفت خبرگزاری یا روزنامه در مورد شما مطلب می‌نویسند، برای ویکی‌پدیا مهم می‌شوید و در نتیجه کسی در آنجا درباره شما خواهد نوشت.

۷- در کنفرانس‌ها و سمینارها باشید

گام نهایی داشتن یک برند شخصی قدرتمند، حضور در سمینارها است. اگر در سمینارهایی که مربوط به تخصص یا حوزه کاری شما است حاضر باشید و سخنرانی کنید، توجه زیادی جلب خواهید کرد.

از سوی دیگر چنین سمینارهایی یک منبع خوب برای مصاحبه‌های خبری، معاملات تجاری و فرصت‌های جدید هستند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.