برای خروج از معضل صندوق‌های بازنشستگی نیازمند تصمیمات سخت هستیم

برای خروج از معضل صندوق‌های بازنشستگی نیازمند تصمیمات سخت هستیم

وزیر کار با پیش‌بینی ریزش نیروی کار در مشاغل سنتی با پیدایش مشاغل جدید گفت: زیرساخت‌های لازم از جمله قانون کار و قانون تامین اجتماعی برای حمایت از مشاغل جدید فراهم نیست.

علی ربیعی در حاشیه نشست اتحادیه کارگران جهان که در هتل همای تهران برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه مشکلات آینده نیروی کار و تغییرات تکنولوژیکی یکی از مباحث دنیا از جمله ایران است که با آن مواجه هستیم، گفت: بسیاری از مشاغل به دلیل این تغییرات درحال از بین رفتن است. چرا که شغل‌های جدید در حال پیدایش است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم از جمله قانون کار و قانون تامین اجتماعی برای شغل های جدید مناسب نیست که ممکن است در این زمینه با چالش‌هایی در آینده مواجه شویم، پیش‌بینی کرد با ایجاد شغل‌های جدید با ریزش نیروی کار در شغل‌های سنتی مواجه خواهیم بود؛ شغل‌های کلاسیک ما در حال حاضر جذب نیروی کار کمتری دارد که این به دلیل همان تغییرات تکنولوژی است.

ربیعی با بیان اینکه مشکلات معیشتی نیروی مزدبگیر، تامین اجتماعی و بحران صندوق‌های بازنشستگی تقریبا در همه کشورهای دنیا وجود دارد، افزود: به دلیل نرخ تورم بالا طی سال‌های گذشته، قدرت خرید کارگران نسبت به هزینه معیشت عقب مانده و به رغم اینکه طی ۴ سال گذشته تلاش کردیم میزان مزد بر تورم پیشی گیرد اما هنوز درآمد نیروی کار به نسبت هزینه آنها بسیار پائین است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از اظهارات خود به ناپایداری صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و اظهار داشت: پایداری صندوق های بازنشستگی قطعا  نیازمند تصمیمات سخت و مهم است اما متاسفانه هنوز آمادگی بنیادی در کشور برای اتخاذ این تصمیمات وجود ندارد.

وی افزود: هرچند در قالب قانون بودجه سال ۹۷، ۵۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهیهای دولت با اولویت تامین اجتماعی گام بلندی برداشته شده است اما برون رفت از معضل صندوق‌ها نیازمند تصمیمات اساسی است.

ربیعی که در جمع اعضای اتحادیه جهانی کارگری سخن می گفت، در بخش دیگری از اظهارات خود درباره ناامنی شغلی نیروی کار در جهان خاطرنشان کرد: کارگرانی که در حاشیه خلیج فارس مشغول به کار هستند، با رفتارهای تبعیض آمیز مواجه می‌شوند که یکی از برنامه‌های ما به عنوان عضو هیئت رئیسه (ILO) سازمان بین‌المللی کار باید تثبیت نیروی شغل باشد.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی، رسمی کردن شغل های غیر رسمی و تامین آینده نیروی کار را یکی از سیاست‌های مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد و در پاسخ به سوالی مبنی بر تسهیل شرایط اعزام نیروی کار به خارج، عنوان کرد: طی مذاکره با کشورها قطعا این موضوع را دنبال می‌کنیم ضمن اینکه دشواری های مسائل سیاسی به دلیل سیاست‌های ناعادلانه غرب علیه ایران کمی مذاکرات را در این خصوص سخت کرد اما در حال حاضر مذاکرات خود را برای اعزام نیروی کار با کشورهای استرالیا، کره و ژاپن انجام دادیم تا روند اعزام نیروی کار را تسریع و تسهیل کنیم.

وی افزود: در همین راستا روز گذشته در جلسه هیئت وزیران در جهت حمایت‌های تامین اجتماعی از نیروی کار خارج از کشور، مجوز حمایت‌های تامین اجتماعی از نیروی کار ایرانی شاغل در کره‌جنوبی به تصویب رسید و آماده ارسال به مجلس شورای اسلامی است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند