برجام به نتیجه نمی‌رسد

برجام به نتیجه نمی‌رسد

به گفته یک مقام آمریکایی چشم انداز برجام پس از دوحه بدتر از قبل از دوحه است و روز به روز بدتر می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، استدلال این مقام آمریکایی برای عدم حصول برجام  چیست؟

به نقل از مهر، یک مقام ارشد آمریکایی در گفتگو با رویترز مدعی شد شانس احیای برجام  ۲۰۱۵ با ایران بدتر شده است این در حالی است که که ایران چشم انداز مذاکرات دوحه را مثبت ارزیابی کرد.

او مدعی شد: «شما می‌توانید دوحه را در بهترین حالت به عنوان آب در حال حرکت و در بدترین حالت به عنوان حرکت به سمت عقب توصیف کنید. اما در این مرحله حرکت آب برای تمام اهداف عملی حرکت به سمت عقب است.»

مقام آمریکایی همچنین مدعی شده است که در مرحله کنونی، نمی‌داند که ایرانی‌ها چه می‌خواهند؟ او در ادامه افزود: آنها با جزئیات زیادی به دوحه نیامده بودند.

بیشتر خواسته‌هایی که آنها مطرح کردند، یا می‌دانستند – یا باید می‌دانستند – خارج از محدوده برجام بود و بنابراین برای ما و اروپایی‌ها در این مرحله قابل بحث نبود، یا مسائلی بود که به طور کامل در وین مورد بحث و بررسی قرار گرفته و حل و فصل شده بود.

این مقام ارشد آمریکایی گفت که واشنگتن از آغاز مذاکرات در آوریل ۲۰۲۱ به صراحت اعلام کرده است که نمی‌تواند به ایران تضمین حقوقی بدهد که دولت آینده آمریکا به برجام پایبند باشد.

او افزود: ما گفتیم که هیچ راه قانونی وجود ندارد که بتوانیم دولت آینده را متعهد کنیم، و بنابراین به دنبال راه‌های دیگری برای ایجاد آرامش به ایران و همراه با سایر کشورهای ۱+۵ (کشورها) و هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا بودیم. این مقام ارشد آمریکایی افزود: فکر می‌کردم آن پرونده بسته شده است.

او استدلال تهران مبنی بر اینکه واشنگتن مقصر عدم پیشرفت است را رد کرد و گفت که ایالات متحده به تغییرات پیشنهادی اتحادیه اروپا در متن پیش‌نویس برجام که در جریان مذاکرات گسترده‌تر در ماه مارس به دست آمده بود، پاسخ مثبت داده است، در حالی که ایران به این تغییرات پاسخ نداده است.

وی با بیان اینکه تهران اظهارات رسانه‌ای مقامات آمریکا را جدی نمی‌گیرد، افزود: آمریکایی‌ها باید تضمین‌های مورد درخواست ایران را فراهم کنند تا نشان دهند که مثل گذشته بار دیگر از پشت به ما خنجر نخواهند زد.

اما بلومبرگ به نقل از منابعی مدعی شده مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در دوحه احتمالا «پس از سفر رئیس‌‌جمهور آمریکا به منطقه در اواخر ماه جاری میلادی از سر گرفته شود».

همچنین تسنیم گزارش داد، دو دیپلمات اروپایی گفتند تلاش‌‌ها برای احیای برجام ممکن است پس از تاریخ پیشنهادی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه جاری ادامه یابد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند