بانک‌ها دیگر از حساب ضامن وام برداشت نمی‌کنند

بانک‌ها دیگر از حساب ضامن وام برداشت نمی‌کنند

بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای برداشت مطالبات غیرمستقیم بانک‌ها و موسسات اعتباری از موجودی قابل برداشت هر یک از حساب‌های انفرادی مشتری یا ضامن را غیرمجاز اعلام کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این تصمیم بانک مرکزی می‌تواند جریان دریافت تسهیلات توسط افراد حقیقی را ساده‌تر کند. تا پیش از این، بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به افراد علاوه بر شروط سفت و سختی مانند دو نفر ضامن با چک و سفته از مشتریان خود می‌خواستند در قبال دریافت وام، نامه‌ای از محل کار خود ارایه کنند که طی آن متعهد می‌شدند که در صورت عدم بازپرداخت تسهیلات بانکی، بانک مجاز به برداشت مستقیم از حساب بانکی وی یا ضامن تسهیلات‌گیرنده است.

آنگونه که بانک مرکزی اعلام کرده، این تصمیم پس از اقامه دعوی دیوان محاسبات کشور انجام شده است. این شکایت در دیوان عدالت اداری ثبت شده و حالا بانک مرکزی آیین‌نامه‌های مربوط به دریافت تسهیلات را به گونه‌ای تغییر داده که ضامن تعیین شده برای وام بانکی، دیگر نیازی به ارایه نامه موسوم به «کسر از حقوق» نباشد.

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای به مدیران عامل تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام کرد: با توجه به رای دیوان عدالت اداری، بانک‌ها و موسسات اعتباری فقط می‌توانند مطالبات مستقیم خود را پس از سررسید و در صورت عدم برداشت از موجودی قابل برداشت هر یک از حساب‌های انفرادی مشتری یا ضامنین برداشت کنند و برداشت مطالبات غیرمستقیم از این حساب‌ها مجاز نیست.

در بخشنامه بانک مرکزی آمده است: «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال ١٣٩۴ با رویکرد تسریع و تسهیل وصول مطالبات غیرجاری بانک‌ها همچنین اتخاذ تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از افزایش حجم مطالبات غیرجاری، اقدام به بازنگری آیین‌نامه وصول مطالبات غیرجاری موسسات اعتباری(ارزی و ریالی) نمود و متعاقبا اصلاحیه آیین‌نامه مذکور را پس از تصویب در هزار و دویست و ششمین جلسه مورخ ۱۳۹۴.۶.۱۰ شورای پول و اعتبار به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد».

به موجب ماده (١٩) آیین‌نامه مورد اشاره «موسسه اعتباری موظف است به منظور کاهش مطالبات غیرجاری، از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، قراردادهای اعطای تسهیلات بانکی را به گونه‌ای منعقد کنند که مشتری، ضامن و یا ضامنین با شرط ضمن عقد به طور غیرقابل رجوع به موسسه اعتباری اختیار دهد که هر گونه مطالبات خود اعم از مستقیم و یا غیرمستقیم را پس از سررسید و در صورت عدم پرداخت از موجودی قابل برداشت هر یک از حساب‌های انفرادی مشتری یا ضامنین(ریالی و ارزی)، اموال و اسناد آنان نزد موسسه اعتباری رأسا و بدون نیاز به حکم قضایی یا اجرایی برداشت نموده و به حساب بدهی مشتری منظور نماید. مشتری، ضامن و یا ضامنین در صورت اقدام موسسه اعتباری به شرح یاد شده حق هر گونه اعتراض و طرح دعـوی را از خود سلب می‌کند».

منبع: روزنامه اعتماد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند