کد خبر: 132074

برهم خوردن معادلات اوپک با افزایش تولید نفت در لیبی

در حالی که کشورهای اوپک توافق کرده‌اند میزان تولید خود را کاهش دهند تا توازن در بازار نفت ایجاد شود، حجم تولید در کشور لیبی به بالاترین میزان خود طی دو سال گذشته رسیده است.

سرویس اقتصاد جهان -

به نقل از بلومبرگ، در حالی که کشورهای اوپک توافق کرده‌اند میزان تولید خود را کاهش دهند تا توازن در بازار نفت ایجاد شود، حجم تولید در کشور لیبی به بالاترین میزان خود طی دو سال گذشته رسیده است.

در حال حاضر، تولید نفت کشورهای آفریقای شمالی به ۷۹۶ هزار بشکه در روز رسیده است. بر اساس آمارهای اعلام شده، لیبی تا پایان ماه آپریل روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده است.

این حجم از تولید، چالش دیگری برای کشورهای عضو اوپک و توافق آنها به منظور افزایش قیمت نفت است.

لیبی بزرگ‌ترین ذخایر نفتی را در میان کشورهای شمال آفریقا دارد. جنگ داخلی، درگیری گروه‌های مسلح و همین‌طور، تعطیلی میدان نفتی شراره و چند میدان دیگر، صنعت نفت، این کشور را در چند سال اخیر مختل کرده است. این کشور، به منظور احیای صنعت نفت خود، از طرح کاهش تولید معاف شد.

میدان نفتی شراره، که به مدت سه هفته فعالیت خود را متوقف کرده بود، در حال حاضر، ۲۲۵ هزار بشکه نفت تولید می‌کند و ظرفیت تولید ۳۳۰ هزار بشکه را در روز دارد.

میدان نفتی دیگری هم که در غرب لیبی قرار داد و در سال ۲۰۱۵ تعطیل شده بود، ماه گذشته فعالیت خود را از سر گرفت. ادامه فعالیت این دو میدان نفتی باعث شده حجم تولید نفت این کشور به بالاترین میزان خود از سال ۲۰۱۴ تاکنون برسد.

گفتنی است، روز دوشنبه طی بیانیه‌هایی که از سوی عربستان سعودی و روسیه به طور جداگانه منتشر شد، این دو کشور تمایل خود مبنی بر تمدید توافق کاهش را اعلام کردند.

 

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.14)
1331.7
1.83
مثقال طلا (%0)
608100
0
سکه امامی (%0)
1502500
0
دلار (%0)
4434
0
یورو (%0)
5572
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.