بلاک بری با دنیای گوشی‌های هوشمند خداحافظی می کند

شرکت کانادایی بلاک بری که روزگاری بازیگری مطرح در دنیای تلفن‌های همراه بود، قصد دارد فعالیت در این زمینه را متوقف کند و شانس خود را در زمینه تولید انواع نرم افزارهای رایانه‌ای امتحان کند.به نقل از مارکت موگول، جان چن مدیرعامل بلاک بری با ارسال پیامی در توییتر تصریح کرده که این شرکت به

blackberry.jpgشرکت کانادایی بلاک بری که روزگاری بازیگری مطرح در دنیای تلفن‌های همراه بود، قصد دارد فعالیت در این زمینه را متوقف کند و شانس خود را در زمینه تولید انواع نرم افزارهای رایانه‌ای امتحان کند.
به نقل از مارکت موگول، جان چن مدیرعامل بلاک بری با ارسال پیامی در توییتر تصریح کرده که این شرکت به زودی همه فعالیت خود در زمینه تولید سخت افزار را متوقف خواهد کرد و فعالیت های ضروری خود در این زمینه را برون سپاری خواهد کرد.

بلاک بری که قبلا Research in Motion (RIM) نام داشت، برترین شرکت مخابراتی کانادا محسوب می شود که به تازگی تصمیم گرفته شانس خود را در بازار تولید نرم افزار بیازماید.

این شرکت با توجه به موفقیت رقبایی مانند اپل و سامسونگ در بازار تلفن همراه و نزول روزافزون ارزش سهامش چاره ای جز تغییر حوزه فعالیت خود نداشته است.

بلاک بری در سال 1984 توسط مایک لازاریدیس و داگلاس فرگین تاسیس شد و اولین توسعه دهنده فناوری دیتا در امریکای شمالی بود. Blackberry 850 اولین پیجر ساخت این شرکت در سال 1999 روانه بازار شد که دارای برخی قابلیت‌های تلفن های همراه بود.

به گزارش فارس، این شرکت بعد از دراختیار گرفتن مالکیت سیستم عامل QNX توانست موفقیت بیشتری کسب کند و درآمد خالص آن با رشدی پیوسته در سال 2011 به رقم 3.4 میلیارد دلار رسید و پس از آن با رونق گرفتن بازار ساخت دیگر گوشی های هوشمند به سرعت نزول کرد و در سال های 2012 و 2013 به ترتیب به 1.1 میلیارد دلار و سپس منفی 646 میلیون دلار کاهش یافت. اوج نزول بلاک بری مربوط به سال 2015 بود که درآمد خالص آن به رقم منفی 5.8 میلیارد دلار کاهش یافت. تداوم این وضعیت چاره ای برای بلاک بری باقی نگذاشته که زمین بازی خود را تغییر داده و شرایط کاری متفاوتی را تجربه کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند