تحریم ایران فرصتی برای فروش نفت ایران با قراردادهای یوآن

تحریم ایران فرصتی برای فروش نفت ایران با قراردادهای یوآن

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تحریم جدید آمریکا علیه ایران می‌تواند فرصتی برای فروش نفت ایران به یوآن به جای دلار باشد؛ ضمن اینکه به تثبیت جایگاه معیار جدید معاملات نفتی به یوآن کمک می‌کند.

به گفته تحلیل گران اقتصادی تحریم‌های دوباره واشتگتن بر روی تهران می‌تواند به قراردادهای آتی نفتی بر پایه یوآن کمک بیشتری کند؛ ضمن اینکه این تحریم می‌توانند یوآن را به ارز قابل ترجیح‌تری نسبت به دلار در بازار نفت تبدیل کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، از ماه می سال جاری میلادی به بعد معاملات آتی نفت بر پایه یوآن روند افزایشی به خود گرفته و حجم معاملات روزانه در چهارشنبه هفته گذشته بر اساس یوآن به رکورد ۲۵۰ هزار قرارداد رسید و سهم قرار دادهای یوآن در تجارت جهانی به ۱۲ درصد رسیده؛ این در حالی است که رقم ثبت شده برای قراردادها به یوآن در ماه قبل از آن یعنی مارس ۸ درصد است.

همچنین «استفن اینیز» مدیر قرار دادهای آتی آسیا – آقیانوسیه در کارگزاری OANDA در سنگاپور در مصاحبه‌ای با رویترز گفت: قراردادها به یوآن رو به افزایش است و این برای ایران معنی دارد و می‌تواند نفت خود را به جای قراردادهایی که بر پایه دلار هستند به یوآن بفروشد.

چین بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان است؛ ضمن اینکه بزرگترین خریدار نفتی ایران هم محسوب می‌شود. پکن ۲۵ درصد از صادرات نفت ایران را به خود اختصاص می‌دهد که این یعنی ۸ درصد از مجموع نفت چین از طریق ایران تامین می‌شود.

از سویی «باری وایت» معاون ارشد خدمات مالی شرکت INTL FCStone در سنگاپور هم گفت: تحریم‌ها علیه ایران می‌توانند به ایجاد سومین معیار در قراردادهای آتی نفتی بر پایه یوآن تسریع ببخشند.

بر پایه این گزارش، تحلیل گران بر این باورند که استفاده بیشتر از یوآن در معاملات نفتی باعث می‌شود که پکن در هزینه‌های تبدیل ارز به دلار صرفه‌جویی کند و از طرفی هم یوآن را به ارز جهانی تبدیل کند.

معاملات آتی شانگهای بر پایه یوآن با تبدیل به دلار به رکورد تقریبا ۷۵.۴۰ دلار در هر بشکه رسید که رشد بیشتری را نسبت به معیار نفت برنت و وست تگزاس اینترمیدیت نشان می‌دهد.

 

منبع: اکونومیست

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند