کد خبر: 229583

گفتگو با عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

چشم‌انداز فولاد در سال ۹۷؛ در حسرت صادرات

یک عضو اتاق بازرگانی تهران با تشریح چشم‌انداز صنعت فولاد در امسال گفت: در سال ۹۶ بیش از ۳۵ درصد تولیدات ما در صنعت فولاد صادر شد و پیش‌بینی می‌شود امسال این درصد رشد داشته باشد.

سرویس کسب‌وکار -

بهادر احرامیان در گفتگو با تجارت‌نیوز در مورد چشم‌انداز صنعت فولاد در سال ۹۷ گفت: در حوزه خارجی از آغاز سال ۲۰۱۸ تا کنون چشم‌انداز بازار چین و بازار جهانی مثبت بوده و رشد معقولی را هم از نظر حجم مصرف و کشش بازار و هم از نظر قیمتی ثبات را تجربه کرده‌ایم و به دلیل افزایش قیمت مواد‌ اولیه، تقاضایی که در چین ایجاد شده است، کاهش ارزش دلار و افزایش قیمت انرژی شاهد چشم‌اندازی مثبت در حوزه صنایع فولاد در سطح جهانی بوده‌ایم. با توجه به عملکرد جهانی در سال جاری اگر منتظر رونق نباشیم رکود در سطح مصرف و تقاضا هم نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: در حوزه داخلی شرایط کمی متفاوت است. انتظار می‌رود طرح‌هایی که پیش از برجام راکد مانده بودند با ظرفیت‌هایی که برنامه جامع اقدام مشترک ایجاد کرد اهداف خود را دنبال و وارد مدار تولید شوند.

احرامیان افزود: چالش اصلی این است که آیا می‌توان برای این واحدهای تولیدی مواد اولیه به میزان کافی تهیه کرد و امکان دسترسی به بازارهای صادراتی آنطور که باید وجود دارد یا نه؟ چرا که طی سه سال گذشته با مازاد تولید مواجه بودیم و بنابراین هر پروژه جدید را باید به عنوان گزینه صادرات در نظر بگیریم.

وی در پایان خاطر‌نشان کرد: در سال ۹۶ بیش از ۳۵ درصد تولیدات ما در صنعت فولاد صادر شد و پیش‌بینی می‌شود امسال این درصد رشد داشته باشد و با هر مقیاس جهانی هم که مقایسه کنیم این میزان از مازاد تولید نسبت بالایی است و نشان دهنده این نکته است که ما کشوری هستیم که بخش قابل توجهی از تولید را باید صادر کنیم و این نکته به عنوان یک چالش در سال جدید پیش رو است و به بیان دیگر سال ۹۷ سال تشدید رقابت در صنعت فولاد خواهد بود.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.2)
1342.5
2.7
مثقال طلا (%0.1)
736000
700
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.