مدیرعامل بانک دی مطرح کرد؛

تعاملات اقتصادی برقرار است

تعاملات اقتصادی برقرار است

مدیر عامل بانک دی معتقد است تصویب تمامی بخش‌های FATF می‌تواند بهانه را از غربی‌ها بگیرد وگرنه چندین سال است که اقتصاد ایران از سوی استکبار جهانی تحریم شده است.

پذیرش مقررات گروه ویژه اقدام مالی یا FATF؛ موضوعی که از زمان مطرح شدن حواشی و بحث های زیادی را در جامعه، دولت و مجلس ایجاد کرده و در حالی که برخی پیوستن به این مقررات را راهکار اتصال به اقتصاد جهانی می‌دانند، برخی نیز معتقدند آمریکا و تحریم کنندگان ایران به دنبال دستیابی به اطلاعات بانکی و اقتصادی ایران در پوشش مقررات FATF هستند. حال با تصویب بخش دیگری از مقررات این قانون به عنوان CFT توسط مجلس، شورای نگهبان بررسی و اظهارنظر پیرامون این مصوبه مجلس را در دستور کار خود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز،در این زمینه محمدرضا قربانی؛ مدیرعامل بانک دی در گفتگویی با مجله تازه‌های اقتصاد پیرامون اجرای مقررات FATF در نظام بانکی کشور مواردی را مطرح کرد.

با توجه به لزوم ورود شبکه بانکی کشور به عرصه فعالیت‌های بین المللی و همچنین نیاز کشور به جذب سرمایه‌گذاری، آیا پذیرش و اجرای مقررات FATF می‌تواند کشور را در این زمینه‌ها به اهداف برساند و یا خیر؟

یکی از الزامات پذیرش سرمایه‌گذاری‌های خارجی و اینکه خارجی‌ها بیایند در ایران و جذابیت سرمایه‌گذاری برای آنها وجود داشته باشد، این است که مطمئن باشند ایران مقررات FATF را پذیرفته و سرمایه گذاری‌های آنها در چارچوب مقررات خاص FATF است. همچنین باید برای جامعه جهانی اعتمادسازی صورت بگیرد چون دشمنان خارجی با سو تبلیغات و تحریم، سعی در تخریب چهره ایران دارند و به نظر من تصویب مقررات FATF و حرکت در این سمت باعث اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی و جذب منابع آنها در داخل کشور خواهد شد.

تا چه اندازه می‌توان امیدوار بود که نهایی شدن بررسی مقررات FATF در مجلس و اجرای آن توسط شبکه بانکی کشور، به بهبود عملکرد بانک‌ها به ویژه در تعاملات بین‌المللی منجر شود؟

نظام بانکی برای اینکه بتواند فعالیت خود را توسعه بدهد باید هرچه بیشتر به سمت شفافیت حرکت کند و در قالب تحقق شفافیت، شرایط بهتری فراهم می‌شود. بانک ها امروز در حال رعایت مقررات بانکی موجود هستند و استانداردهای FATF می‌تواند به فعالیت‌های بانکی کشور در عرصه بین‌الملل کمک کند و در عین حال، از این طریق اقتصاد ایران می‌تواند از شرایط خاصی که در آن قرار گرفته است خارج شود.

یکی از موارد بسیار مهم در زمان تحریم‌ها، فراهم شدن امکان نقل و انتقالات مالی کشور است که تهدیدهایی از جمله بازگشت ایران به لیست سیاه و همچنین قطع سوئیفت و … نیز در این زمینه‌ها وجود دارد. به نظر شما چگونه باید از این شرایط عبور کنیم و پذیرش و یا عدم پذیرش مقررات FATF چه تاثیری در مبادلات مالی کشور دارد؟

تصویب FATF فقط می‌تواند بهانه را از غربی‌ها بگیرد وگرنه چندین سال است که اقتصاد ایران از سوی استکبار جهانی تحریم شده است. البته با توجه به اظهارات اخیر رییس‌جمهور، نگرانی خاصی در کشور وجود ندارد، ولی هرچه فضا به سمت تعامل و توسعه تعاملات پیش برود، مبادلات آسانتری شکل خواهد گرفت.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند