تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد

رونق معاملات زمین‌های کشاورزی شمال صحت دارد؟

رونق معاملات زمین‌های کشاورزی شمال صحت دارد؟

افزایش تقاضا برای خرید زمین در شهرهای شمالی زیاد شده است. برخی افراد سودجو با قطعه‌بندی زمین‌های کشاورزی و تغییر کاربری تهدیدی برای محیط زیست کشور شده‌اند. رئیس اتحادیه املاک بابل اما توضیح می‌دهد: رونق معاملات زمین‌های کشاورزی در شمال صحت ندارد و فروش زمین‌های کشاورزی برای ساخت ویلا ممنوع است.

به گزارش تجارت‌نیوز، با گرم شدن هوا و خشکسالی برخی مردم جنوب ایران به شهرهای خوش آب و هوای شمال کشور کوچ کرده‌اند. همین مساله قیمت زمین در شهرهای شمالی را گران کرده است.

بررسی‌ها حاکی از این است به دلیل افزایش حجم تقاضا برخی سودجویان با چرب زبانی زمین‌های کشاورزی را تفکیک و به خریدارانی که نسبت به قانون آشنایی ندارند، می‌فروشند این در حالی است که این نوع معاملات ممنوع است.

در این باره برخی کاربران فضای مجازی برای تجارت‌نیوز نوشته‌اند: « تمام زمین‌های کشاورزی با بی‌تدبیری مسئولان تبدیل به ویلا شده‌اند. همین زمین‌های کشاورزی تنها زمین‌های بایر و قابل کشت کشور است که برنج و میوه کشور را تامین می‌کند.» حال آیا خرید و فروش زمین‌های زراعی مجاز است؟

رئیس اتحادیه املاک بابل پاسخ داد: زمین‌های شمال زراعی، باغی یا مسکونی است. کنترل و نظارت زمین زراعی بر عهده جهاد کشاورزی است. بنابراین برای این زمین‌ها امکان تغییر کاربری وجود ندارد. در حقیقت نمی‌توان برای این زمین جواز ساخت گرفت یا آپارتمان و ویلایی ساخت. دیوار چینی در این زمین‌ها هم کاملا ممنوع است.

رضا صادقی با اشاره به معاملات زمین‌های زراعی به تجارت‌‎‌نیوز گفت: از زمان ریاست ابراهیم رئیسی در قوه قضاییه تاکنون، بحث تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی مورد توجه قرار گرفت. هر گونه تغییر کاربری و تفکیک اراضی کشاورزی در شمال کشور غیرقانونی است.

به صحبت‌های مشاوران املاک توجه نکنید

او ادامه داد: دادستان‌های شهرستان مازندران با هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز و تفکیک غیرقانونی اراضی فاقد کاربری برخورد می‌کنند. به مردم توصیه می‌شود به صحبت‌های مشاوران املاک و بازار گرمی فعالان بازار توجه نداشته باشند و قبل از خرید زمین از اداره جهاد کشاورزی استان مربوطه استعلام‌ بگیرند.

صادقی همچنین گفت: آژانس‌های مسکن هم حق خرید و فروش زمین‌های کشاورزی که کاربری آنها تغییر پیدا کرده است را ندارند و هر نوع معامله‌ای در این رابطه ممنوع است.

در این رابطه سال ۱۳۸۶ هم مجلس تفکیک زمین‌های کشاورزی به قطعات کوچکتر از حد نصاب اقتصادی را ممنوع اعلام کرد. همچنین در سال ۹۳ به دلیل افزایش خرید و فروش زمین در شهرهای خوش آب و هوای کشور، قباد افشار، رئیس وقت سازمان امور اراضی درباره خرید ویلا و زمین در شهر‌های شمالی به تسنیم گفته بود: « تغییر کاربری زمین کشاورزی ممنوع است و با متخلفان برخورد شدید می‌کنیم.»

برای مطالعه بیشتر خبر قیمت ویلا در شهرهای شمالی را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند