کد خبر: 262279

تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ از ۱۰۰ میلیون بشکه فراتر می‌رود

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱٫۴ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و تا سه‌ماهه دوم سال آینده به بالای ۱۰۰ میلیون بشکه در روز برسد.

سرویس بازار -

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد، تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۹ به لطف رشد قوی اقتصادی رشد مطلوبی خواهد داشت، اما اگر اوپک نتواند کمبود عرضه‌های به وجود آمده را پوشش دهد، جهان ممکن است تا اواخر سال آینده با شکاف عرضه قابل توجهی مواجه شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش جدید خود اعلام کرد، تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۹ به لطف رشد قوی اقتصادی رشد مطلوبی خواهد داشت، اما اگر اوپک نتواند کمبود عرضه‌های به وجود آمده را پوشش دهد، جهان ممکن است تا اواخر سال آینده با شکاف عرضه قابل توجهی مواجه شود.

در این گزارش به صورت جدی به بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان که قرار است هفته آینده در وین در مورد سیاست عرضه نفت گفت‌وگو کنند هشدار داده شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی گفته، انتظار دارد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱٫۴ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و تا سه‌ماهه دوم سال آینده به بالای ۱۰۰ میلیون بشکه در روز برسد. آژانس همچنین انتظار دارد میزان تقاضا در سال جاری نیز به همان اندازه (۱٫۴ میلیون بشکه) افزایش یابد.

در گزارش ماهیانه آژانس بین‌المللی انرژی همچنین آمده است: «گزارش فعلی بر اساس عملکرد مثبت اقتصاد جهانی و ثبات قیمت‌ها تهیه شده است… این احتمال وجود دارد که در طی چند ماه آینده، فرض ما از عملکرد مثبت اقتصاد جهانی کاهش یابد. اقتصاد جهانی از ناحیه افزایش قیمت نفت احساس درد می‌کند… افزایش تنش‌های تجاری ریسک اصلی‌ای است که متوجه پیش‌بینی ما از میزان تقاضا برای نفت است».

کانادا و اتحادیه اروپا در واکنش به تعرفه‌های جدید وضع شده از سوی دولت ترامپ، طرح‌هایی را برای افزایش تعرفه برخی کالاهای وارداتی از آمریکا اعلام کرده‌اند.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است: «ریسک‌های ناشی از بالا گرفتن اقدامات تلافی‌جویانه تجاری را نمی‌توان نادیده گرفت… کاهش حجم تجارت در بلند مدت، تاثیری منفی بر رشد تولید ناخالص داخلی جهان و تقاضا برای نفت خواهد داشت، زیرا بخش عمده‌ای از مصرف نفت با فعالیت‌های تجاری گره خورده است».

«حتی اگر شکاف عرضه ایران و ونزوئلا پر شود، بازار در نهایت در سال آینده به توازن خواهد رسید و در صورت بروز اختلال بیشتر در معرض افزایش بیشتر قیمت‌ها قرار خواهد گرفت».

 

منبع: تسنیم

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.