تلاش مضاعف لازمه همکاری اقتصادی با آذربایجان

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت: اشتراک‌های فرهنگی و همسایگی دو کشور از زمینه‌های مهم برای تسهیل در همکاری‌های تجاری ساده می‌باشد و حرکت به سمت همکاری اقتصادی پیچیده‌تر نیازمند همکاری و تلاش بیشتر است.
تلاش مضاعف لازمه همکاری اقتصادی با آذربایجان

شریعتمداری در این دیدار تاکید کرد: امیدوارم با ایجاد کارگروهی مشترک ذیل کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان در زمینه مسائل صنعتی، معدنی و تجاری به شناخت دقیق‌تر از طرح‌های اقتصادی قابل مبادله دو کشور دست یابیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: در سفر آتی حسن روحانی رئیس‌جمهوری به آذربایجان آمادگی داریم در زمینه‌های مشترک به مذاکره بپردازیم و برای توسعه همکاری‌های صنعتی حتما پیشنهاد می‌کنم هیات مشترکی از دو طرف زمینه‌های همکاری صنعتی و تجاری را از هر دو طرف مورد توجه و بررسی دقیق قرار دهند و امیدوارم با شناخت دقیق‌تر، به سند همکاری‌های صنعتی بین دو کشور برسیم.

شریعتمداری ادامه داد: امیدوارم این سند نقشه راهی برای توسعه همکاری‌های بخش دولتی و خصوصی باشد و بسیار علاقه‌مندم که اتاق‌های بازرگانی، روابط دقیق و عمیق‌تری داشته باشند و برای نزدیک شدن بخش‌های خصوصی دو کشور؛ اتاق‌های بازرگانی می‌توانند کمک موثری داشته باشند و در سایه این تمهیدات و ایجاد زیر بناها، در همکاری‌های صنعتی و تجاری می‌توانیم مسیر همکاری‌های صنعتی را دقیق‌تر به پیش ببریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مجموع مبادلات اقتصادی تجاری ایران و آذربایجان در سال‌های اخیر با دنیای خارج بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار بود اما سهم این دو کشور در همکاری مشترک دو جانبه کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار است و این نشان از وجود ظرفیت‌های افزایش سهم همکاری‌ها دارد.

شریعتمداری افزود: اشتراک‌های فرهنگی و همسایگی دو کشور از زمینه‌های مهم برای تسهیل در همکاری‌های تجاری ساده می‌باشد و حرکت به سمت همکاری اقتصادی پیچیده‌تر نیازمند همکاری و تلاش بیشتر است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: کارخانه تولید خودرو با همکاری گروه صنعتی ایران خودرو در جمهوری آذربایجان ساخته شده است و این کارخانه برای دستیابی به تولید ۱۰ هزار خودرو فعال می‌شود و در ادامه دستیابی به ۵۰ هزار خودر در سال مد نظر خواهد بود و برای تحقق این هدف باید تمهیدات بازرگانی هم وجود داشته باشد.

شریعتمداری گفت: ایران برای امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی بین دو کشور آمادگی دارد و موافقت نامه تجارت ترجیحی را با اوراسیا امضا کردیم و در آینده نزدیک عملیاتی می‌شود و آمادگی داریم برای امضای این موافقت نامه با کشور آذربایجان هیاتی را مبادله و در اولین فرصت آن را ساری و جاری کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: صندوق ضمانت صادرات و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و سازمان‌های ایدرو وایمیدرو برای همکاری‌های مشترک آمادگی دارند و در بخش‌های تولید سیمان، کاشی و سرامیک و مصالح ساختمانی و فولاد و تراکتور سازی و ماشین آلات کشاورزی و صنایع غذایی می‌توان روابط را توسعه داد.

شریعتمداری همچنین گفت: در زمینه تولید فولاد اسفنجی اولین تولید کننده در جهان و در کل زنجیره فولاد عنوان چهاردهم را در اختیار داریم و ۱۱۰ میلیون تن ظرفیت جدید در حوزه فولاد با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است که می‌تواند برای تامین نیازهای کشور آذربایجان مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین «شاهین مصطفی اف» وزیر اقتصاد کشور آذربایجان در این دیدار از آماده سازی یادداشت تفاهمی بین دو کشور خبر داد و افزود: امیدوارم در سفر آتی رئیس جمهوری ایران به آذر بایجان این یادداشت تفاهمی به امضا برسد.

وی افزود: ما همچنین بر ضرورت بالا بردن حجم تجارت دوجانبه تاکید داشته و برای پذیرش هیات کار شناسی از ایدرو در این زمینه آمادگی کامل داریم.

مصطفی اف ادامه داد: جمهوری نخجوان از ظرفیت‌های خوب همکاری‌های دوجانبه است و حجم تجارت دو کشور در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۶ درصد افزایش یافت.

وزیر اقتصاد کشور آذربایجان با دعوت از وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران برای سفر به آذربایجان از اعلام آمادگی مذاکره در زمینه‌های مشترک همکاری‌های صنعتی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید