رئیس امور بین‌الملل سازمان شیلات ایران خبر داد:

تمدید ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویان در خزر

تمدید ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویان در خزر

رئیس امور بین‌الملل سازمان شیلات ایران تاکید کرد: نمایندگان پنج کشور ساحلی دریای خزر، ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری در این دریا را تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی تمدید کردند.

مرتضی مهران‌پور در پایان «دومین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری منابع زنده آبی دریای خزر» که در باکو برگزار شد، گفت: ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری از سال ۲۰۱۰ میلادی آغاز شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،مهران‌پور ادامه داد: برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ میلادی در جلسه روسای جمهوری پنج کشور ساحلی دریای خزر در باکو، صید تجاری ماهیان خاویاری برای پنج سال ممنوع اعلام شد و هر سال هم ممنوعیت در این زمینه تمدید می‌شود.

رئیس امور بین‌الملل سازمان شیلات ایران افزود: در اجلاس امسال نیز تصمیم گرفته شد، حداقل تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری ادامه یابد و در جلسه آتی که سال آینده برگزار می‌شود، برای سال‌های بعد در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد شد.

مهران‌پور درباره وضعیت ماهیان خاویاری دریای خزر اظهار داشت: گزارش ارایه شده در اجلاس باکو نشاندهنده این بود که با وجود ممنوعیت به کار گرفته شده، وضعیت ذخایر این ماهیان بهبود چندانی نداشته است.

وی با اشاره به اینکه قرار شد در کارگروه علمی این کمیسیون این مساله رسیدگی شود، تصریح کرد: از ابتدای ممنوعیت صید ماهیان خاویاری بنا بود سازوکار اجرایی این موضوع تدوین شود که متاسفانه بنا به دلایلی این کار انجام نگرفته و در این کمیسیون تصمیم گرفته شد در اجلاس کار گروه علمی که قرار است در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی در روسیه برگزار شود، این مساله بار دیگر رسیدگی و این ساز و کار اجرایی هم تدوین شود.

رئیس امور بین‌الملل سازمان شیلات ایران اضافه کرد: سهمیه صید سال ۲۰۱۹ میلادی برای ماهیان خاویاری و کیلکا و گونه‌‌های مختلف برای اهداف تحقیقاتی و بازسازی ذخایر سهمیه کشورها نیز در این کمیسیون مشخص شد.

مهران‌پور ادامه داد: قرار شد صید ماهیان خاویاری فقط برای بازسازی ذخایر و امور تحقیقاتی انجام گیرد و هر گونه صید تجاری این ماهیان همچنان ممنون است و در پروتکل اجلاس هم آمده است که صادرات خاویار و گوشت این ماهیان برای سال ۲۰۱۹ میلادی صفر و ممنوع است.

وی درباره نتایج دومین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری منابع زنده آبی دریای خزر در باکو خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۳ موافقتنامه جدید حفاظت و بهره‌برداری از منابع زنده دریای خزر در آستاراخان روسیه همزمان با اجلاس روسای جمهوری امضا و یک کمیسیون جدید تاسیس شد که در قالب آن پارسال اجلاس قبلی این کمیسیون برگزار شد.

رییس گروه امور بین‌الملل سازمان شیلات ایران افزود: اجرای موافقتنامه مبارزه با صید غیرمجاز آبزیان در دریای خزر که تاکنون سه جلسه در این زمینه در ترکمنستان برگزار شده است، در اجلاس باکو نیز بررسی و قرار شد که در جلسه بعدی مذاکرات در این زمینه ادامه پیدا کند.

وی اضافه کرد: در عرصه علمی یک کار گروه در قالب این کمیسیون تشکیل و بنا شد در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی اولین جلسه این کار گروه در روسیه برگزار می‌شود.

این مسئول، گزارش کشورها درباره عملکرد صیادی و بازسازی ذخایر در سال ۲۰۱۷ میلادی را از موضوعات دومین اجلاس کمیسیون عنوان کرد و فعالیت کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری منابع زنده آبی دریای خزر را اثربخش خواند و ابراز داشت: این تنها نهادی است که در کشورهای حاشیه خزر در رابطه با مسایل شیلاتی فعالیت دارد و در پنج کشور مورد تصویب مجلس نیز قرار گرفته و باید تلاش شود که این کمیسیون جایگاه بهتری پیدا کند.

رئیس گروه امور بین‌‌‌الملل و سازمان تخصصی شیلات ایران بیان کرد: در این اجلاس مصوب شده که نماینده کمیسیون از این پس در جلسات بین‌‌المللی مثل فائو، سایتس و کنوانسیون تهران حضور داشته باشد.

مهران‌پور اضافه کرد که از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی طبق آیین نامه کمیسیون، ریاست دوره‌‌ای به مدت دو سال به جمهوری اسلامی ایران واگذار می‌شود و جلسات کمیسیون در ایران برگزار خواهد شد .

وی درباره همکاری با نهادهای بین‌‌المللی مربوطه در زمینه حفظ منابع زنده آبی خزر یادآور شد: در پروتکل دومین اجلاس این کمیسیون از همکاری و کمک سازمان‌های بین المللی و بخصوص فائو با کشورهای حاشیه خزر در این زمینه استقبال شده است.

رئیس امور بین‌الملل سازمان شیلات ایران ادامه داد که فائو در زمینه حفاظت بهینه ذخایر آبزی دریای خزر طرحی هم دارد و بنابر این کمیسیون حفاظت و بهره‌‌برداری منابع زنده آبی دریای خزر از این همکاری استقبال می‌کند.

نمایندگان پنج کشور ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه، ترکمنستان و قزاقستان، طی روزهای سه‌‌شنبه تا پنجشنبه این هفته برای بررسی راهکارهای حفاظت بهینه منابع زنده دریای خزر و همکاری‌های مشترک در «دومین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری منابع زنده آبی دریای خزر» در باکو گردهم آمدند.

 

منبع:ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند