تجارت‌نیوز گزارش می‌کند:

تورم نقطه‌به‌نقطه اسفند ماه به ۴۷٫۵ درصد رسید / تورم روستایی بیش از ۵۲ درصد شد

تورم نقطه‌به‌نقطه اسفند ماه به ۴۷٫۵ درصد رسید / تورم روستایی بیش از ۵۲ درصد شد

تورم نقطه به نقطه اسفند ماه سال ۱۳۹۷ با ۵٫۲ درصد رشد طی یک ماه از ۴۲٫۳ درصد در بهمن ماه به ۴۷٫۵ درصد در اسفند ماه رسید. گروه «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۷۴٫۴ درصد افزایش قیمت داشته است.

مرکز آمار ایران نرخ تورم اسفند ماه سال ۱۳۹۷ را اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق اعلام مرکز آمار شاخص کل قیمت مصرف کننده در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ به ۱۶۴ واحد رسیده است.

تورم نقطه به نقطه اسفند ماه سال ۱۳۹۷ معادل ۴۷٫۵ درصد اعلام شده یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۷٫۵ درصد بیشتر از اسفند ماه سال ۱۳۹۶ برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

تورم نقطه به نقطه در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به تورم نقطه به نقطه  در بهمن ماه (۴۲٫۳ درصد) به میزان ۵٫۲ واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین طبق آمارها نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ماه سال ۱۳۹۷ معادل ۲۶٫۹ درصد بوده که نسبت به ماه قبل (۲۳٫۵ درصد) ۳٫۴ واحد درصد افزایش یافته است.

شاخص کل شهری در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ به ۱۶۳٫۳ واحد رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۶٫۶ درصد و نسبت به بهمن ماه سال ۱۳۹۷ معادل ۵٫۱ درصد افزایش داشته است. نرخ تورم ۱۲ ماهه خانوارهای شهری نیز ۲۶٫۶ درصد است.

شاخص کل روستایی نیز در اسفند ماه ماه سال ۱۳۹۷ به ۱۷۰٫۳ واحد رسید. تورم نقطه به نقطه این شاخص به ۵۲٫۷ درصد رسیده که نسبت به بهمن ماه سال ۱۳۹۷، شش درصد افزایش داشته است. نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ماه سال ۱۳۹۷ خانوارهای روستایی ۲۸٫۱ درصد بوده است.

در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۷۴٫۴ درصد افزایش داشته و نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ماه سال ۱۳۹۷ برای این گروه ۳۸٫۲ درصد اعلام شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند