تورم ۱۰ میلیون درصدی در انتظار ونزوئلا!

تورم ۱۰ میلیون درصدی در انتظار ونزوئلا!

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی پیش‌بینی کرد با تداوم روند فعلی، نرخ تورم ونزوئلا تا پایان امسال به ۱۰ میلیون درصد برسد.

با افزایش روزافزون نرخ تورم در ونزوئلا، صدها هزار نفر از مردم این کشور به فکر مهاجرت به کشورهای دیگر افتاده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از بیزینس تایمز؛ صندوق بین‌المللی پول در گزارشی پیش‌بینی کرد با تداوم روند فعلی، نرخ تورم ونزوئلا تا پایان امسال به ۱۰ میلیون درصد برسد. ونزوئلا که دارای بالاترین نرخ تورم در جهان است از نوامبر سال ۲۰۱۶ تاکنون با پدیده ابرتورم دست به گریبان است.

الخاندرو ورنر، مدیر بخش وسترن همپشایر در صندوق بین‌المللی پول گفت: بله ۱۰ میلیون درصد! چرا که قیمت‌ها هر ماه دو یا سه برابر می‌شود. اگر این نرخ‌ها را با قیمت‌های سال گذشته مقایسه کنید می‌بینید که چه تورم سرسام‌آوری تولید می‌شود.

به گفته آقای ورنر، اقتصاد ونزوئلا در سال گذشته ۱۸ درصد کوچک‌تر شد و انتظار می‌رود امسال نیز اقتصاد این کشور پنج درصد کوچک‌تر شود.

بانک جهانی نیز با پیش‌بینی تقریبا مشابهی از وضعیت وخیم اقتصادی در ونزوئلا نسبت به بروز قحطی و خشونت بی‌سابقه در ونزوئلا هشدار داده است. خورخه فامیلار، معاون رئیس بانک جهانی در امور آمریکای لایتن و حوزه کارائیب گفت: فکر می‌کنم برای مدت‌ها شاهد چنین وضعی نبوده‌ایم. حداقل من نمی‌توانم کشوری را مشابه ونزوئلا به یاد آورم.

از زمان بحران سال ۲۰۱۶ تاکنون سه میلیون ونزوئلایی از این کشور مهاجرت کرده‌اند و هر ۲۱ دقیقه یک نفر در این کشور به قتل می‌رسد. سال ۲۰۱۴ نرخ تورم در ونزوئلا ۶۹ درصد بود و از آن زمان به بعد نرخ تورم با سرعتی سرسام آور افزایش یافت: ۱۸۱ درصد در سال ۲۰۱۵، ۸۰۰ درصد در سال ۲۰۱۶، ۴ هزار درصد در سال ۲۰۱۷ و ۱ میلیون و ۶۹۸ هزار درصد در سال ۲۰۱۸.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند