تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پرداخت کوپن کالاهای ایرانی به مردم لبنان / کارت وفاداری به چه کسانی می‌رسد؟

پرداخت کوپن کالاهای ایرانی به مردم لبنان / کارت وفاداری به چه کسانی می‌رسد؟

ایران در لبنان فروشگاه زنجیره‌ای به نام السجاد تاسیس کرده است. فروشگاهی که گفته می‌شود به برخی از مردم لبنان اجازه می‌دهد کالاهای ایرانی را با تخفیف بسیار بالا بخرند. اما ماجرای تاسیس این فروشگاه چیست و کوپن خرید کالای ایرانی به چه کسانی داده می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، سال ۹۹ ایران در ونزوئلا مجموعه فروشگاه‌هایی با نام مگاسس تاسیس کرد که گفته می‌شد وابسته به فروشگاه اتکا است. اما حالا خبرگزاری فرانسه گزارش داده که حزب‌الله لبنان، با همکاری ایران نوعی کارت وفاداری در میان مردم این کشور توزیع کرده است.

دارندگان کارت وفاداری می‌توانند محصولات ایرانی را از فروشگاه‌های موسوم به «السجاد» با تخفیف بسیار بالا خریداری کنند.

بر اساس این گزارش، لبنانی‌هایی که درآمد ماهیانه کمتر از ۱۲۵ دلار داشته باشند، می‌توانند از کارت‌های ویژه فروشگاه زنجیره‌ای «السجاد» استفاده کنند.

مزیت کارت وفاداری چیست؟

آنگونه که این خبرگزاری اطلاع داده تا چندی پیش، تعداد دارندگان این کارت‌ها در لبنان به حدود ۸ هزار نفر بوده است. افرادی که می‌توانند با داشتن کارت وفادارای، ماهانه ۵ کیلوگرم برنج، ۵ کیلوگرم شکر، ۵ لیتر روغن خوراکی، ۴ کیلوگرم پودر لباسشویی، ۳ بسته ماکارونی، ۴ قوطی ماهی تن و ۲ بطری مواد شوینده دریافت کنند.

خرید این مواد غذایی از این فروشگاه‌ها، رایگان نیست اما با تخفیف بسیار بالایی همراه است.

گفته می‌شود که در فروشگاه‌های السجاد، علاوه بر کالاهای ایرانی، تولیدات کشورهایی مانند عراق و سوریه هم وجود دارد و به شهروندان لبنانی فروخته می‌شود.
اما همان زمان که ایران در ونزوئلا، فروشگاه زنجیره‌ای مگاسیس را تاسیس کرد، بسیاری این سوال را مطرح کردند که ونزوئلا، چگونه هزینه واردات کالا از ایران را پرداخت می‌کند؟ جواب سوال البته تهاتر کالا با کالا بود.

صادرات کالای اساسی و واردات انبه

در جریان راه‌اندازی فروشگاه «مگاسیس»، سفیر ایران در ونزوئلا گفته بود قرار است ونزوئلا در مقابل صادرات محصولات ایرانی به این کشور، کالاهایی همچون قهوه، چوب، انبه، دام زنده و آناناس به ایران صادر کند. به عبارتی گویا ایران به ونزوئلا کالاهای اساسی صادر می‌کند اما در مقابل قهوه و انبه و آناناس وارد می‌کند.

اما درباره لبنان هم این سوال وجود دارد. اینکه ایران در مقابل صادرات کالاهای اساسی که خودش در تامین آن دچار مشکل است، آیا ارز می‌گیرد یا کالا وارد می‌کند؟

مساله مهم درباره لبنان این است که لبنان اکنون درگیر بحران اقتصادی بزرگی است. مردم لبنان اکنون روزانه تنها بین ۲ تا ۴ ساعت برق دارند؛ ارزش پول‌شان در مقابل دلار آمریکا به شدت افت کرده و این در حالی است که نه سوختی برای خودروها در پمپ‌بنزین‌های این کشور پیدا می‌شود و نه دارویی در داروخانه‌ها.

برای مطالعه کامل این گزارش به لینک زیر مراجعه کنید:

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند