کد خبر: 189104

توصیه رئیس بانک مرکزی به سپرده‌گذاران

رئیس کل بانک مرکزی گفت: مردم قبل از سپرده‌گذاری نام موسسات و بانک‌های مجاز را از پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی استعلام کنند و نسبت به داشتن مجوز آن مطمئن شوند.

سرویس بانک و بیمه -

ولی‌الله سیف افزود: بانک مرکزی با نظارتی که اعمال می‌کنند دامنه ریسک‌ها را در این‌باره به صورت موثری کاهش خواهد داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی گفت: در حوزه موسسات مالی و اعتبار غیر مجاز، بانک مرکزی وظیفه‌اش را انجام داده و می‌دهد اما باید انذار و توجه دهیم که ریسک سرمایه‌گذاری در این حوزه باید مورد محاسبه قرار گیرد و سرمایه‌گذار این موسسات باید تبعاتش را بپذیرد.

سیف افزود: موسسه‌هایی که هیچ نام و نشانی ندارند و وعده‌های خوبی می دهدکه نمی‌تواند محقق شود این موسسه و این وعده‌ها نباید مبنای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذارانی باشد که قدرت پذیرفتن ریسک‌های بالا را ندارند.

وی گفت: در مکاتباتی که بانک مرکزی با نیروی انتظامی، استانداران و وزارت کشور انجام داده تاکیده شده فعالیت هر یک از این مؤسسات باید با حساسیت کامل مورد دقت قرار گیرد تا بدون مجوز، هیچ فعالیتی شروع نشود و البته مردم هم باید وسواس و حساسیت‌های لازم را در این‌باره داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعات مالی حساب‌های بانکی باید به منظور شفافیت مالی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد افزود: البته به این وضعیت باز و کامل که اشاره می‌کنید نیست، حدود و ثغوری دارد زیرا اطلاعات مالی اشخاص از محرمانگی لازم برخوردار است اما در حالت‌های خاصی اجازه دسترسی به اطلاعات را به صورت تجمیعی می‌دهیم زیرا این مصوب قانون است و هم اکنون نیز بر همین اساس عمل می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: علاوه بر این بر روی بحث شفافیت در بانک‌ها تاکید جدی وجود دارد و موضوعاتی که سال گذشته از بالا بردن دقت و تهیه سپرده‌های مالی همچنین حفظ و حراست از سپرده سپرده‌گذاران انجام دادیم همچنان روی اصول خود پیش می‌رود.

سیف افزود: هرگونه سوء‌استفاده از یک جواز قانونی ممکن است تبعات ناگواری داشته باشد از این رو هر چیزی باید در جای خود مورد استفاده قرار گیرد.

 

منبع: تسنیم

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1335.5
مثقال طلا (%0.2)
739000
1500
سکه امامی (%0.11)
1833000
2000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.88)
6800
60
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.