توصیه شرکت گاز به دارندگان قبوض نجومی/ قیمت گاز هنوز گران نشده است

تجارت نیوز: سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه قیمت گاز برای زمستان سال جاری افزایش نیافته است، یکی از دلایل افزایش بار مالی قبوض برخی از مشترکان خانگی را مصرف بالای گاز در فصل زمستان عنوان کرد و گفت: دارندگان قبوض با ارقام بالا برای اطمینان می توانند به ادارات گاز مراجعه کنند.

تجارت نیوز: سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه قیمت گاز برای زمستان سال جاری افزایش نیافته است، یکی از دلایل افزایش بار مالی قبوض برخی از مشترکان خانگی را مصرف بالای گاز در فصل زمستان عنوان کرد و گفت: دارندگان قبوض با ارقام بالا برای اطمینان می توانند به ادارات گاز مراجعه کنند.

با فروکش کردن سرمای هوا و صدور اولین قبض گاز زمستانی برای مشترکان خانگی، برخی از مشترکان با قبوض گاز با بار مالی نجومی روبرو شده اند.

از این رو در حالی بار مالی بخش عمده ای از مشترکان گاز خانگی در ماه های آذر و دی حدود 30 تا 50 هزار تومان بوده است اما در صورتحساب جدید با قبوض 200 تا 300 هزار تومانی روبرو شده اند.

مجید بوجارزاده در گفتگو با مهر درباره صدور برخی از قبوض گاز خانگی با بار مالی نجومی، گفت: برای زمستان سال جاری قیمت گاز هیچگونه افزایشی نیافته است.

سخنگوی شرکت ملی گاز با تاکید بر اینکه در سال جاری تنها تغییر در صورت حساب و قبوض گاز مشترکان خانگی اضافه شدن عوارض گازرسانی است، تصریح کرد: عوارض گازرسانی پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی و با ابلاغ دولت در قبوض گاز محاسبه شده است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه افزایش بار مالی هیچ ارتباطی به افزایش قیمت گاز ندارد، اظهار داشت: در پشت قبوض گاز خانگی شماره تلفن ادارات گاز مربوطه مندرج شده که مشترکان خانگی می توانند درباره اطمیمان از درست بودت هزینه قبوض با شماره ها تماس بگیرند.

بوجارزاده یکی از دلایل افزایش بار مالی قبوض را افزایش قابل توجه مصرف گاز طبیعی توسط مشترکان خانگی عنوان کرد و یادآور شد: مشترکان خانگی علاوه بر تماس تلفنی با مراجعه با سایت شرکت ملی گاز می توانند وضعیت مصرف و نحوه محاسبه قبض گاز خود اطلاع حاصل کنند.

سخنگوی شرکت ملی گاز با اعلام اینکه علاوه بر این در تمامی ادارات و شرکت های گاز استانی مشترکان می توانند به واحد امور مشترکان مراجعه کنند، بیان کرد: شرکت ملی گاز تاکنون گاز هیچ یک از مشترکان خانگی را قطع نکرده و در صورت عدم پرداخت یک دوره قبوض تنها برای مشترکان اخطاریه صادر می شود.

حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت اخیرا در گفتگو با مهر با تشریح ساز و کار جدید قیمت‌گذاری گاز طبیعی مشترکان خانگی در سال 93 از افزایش عوارض قبوض گاز به 13 تومان به ازای هر مترمکعب خبر داد و اعلام کرد: سال آینده در صورت افزایش قیمت گاز، اما در اقلیم و پله‌های مصرف گاز مشترکان خانگی تغییری اعمال نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه هنوز زمان افزایش قیمت گاز توسط دولت ابلاغ نشده است، تصریح کرد: زمان بندی افزایش قیمت گاز باید توسط دولت تعیین و برای اجرا به شرکت ملی گاز ایران ابلاغ شود.

وی با تاکید بر اینکه سال آینده در صورت افزایش قیمت گاز؛ اما تغییر در اقلیم آب و هوایی مشترکان خانگی اعمال نشده است، اظهار داشت: همچنین تغییری در پله‌های مصرف یک تا دهم مصرف گاز مشترکان اعمال نشده است.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به افزایش عوارض قبوض گاز مشترکان خانگی از 10 به 13 تومان به ازای هر مترمکعب گاز مصرفی از سال آینده، گفت: بخش عمده ای از این افزایش عوارض گاز صرف گازرسانی و تجهیز سامانه های گرمایشی مدارس خواهد شد.

 پس از اجرای فاز اول هدفندی یارانه‌ها، مطابق با فرمول جدید قیمت گذاری گاز خانگی 12 ماهه سال به دو بخش هفت ماهه و پنج ماهه پایانی سال تقسیم بندی شده است که الگوهای مصرف این حامل انرژی در هر یک از این دو دوره زمانی تفاوتهایی با یکدیگر دارند.
 
از این رو همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها محل سکونت مشترکان از نظر آب و هوایی به پنج و سپس چهار اقلیم (سرد یک، دو، سه، معتدل و گرمسیری) تقسیم بندی شده و 12 دامنه جدید مصرف گاز هم در این بخش مطابق با نوع اقلیم تعریف و اعمال خواهد شد.
 
با توجه به اجرای سیاست شهرستانی – منطقه ای در محاسبه گازبهای مشترکان بخش خانگی، متوسط مصرف گاز طبیعی در 363 شهر ایران مطابق با پنج اقلیم آب و هوایی تعیین شد که بر این اساس شهرهای سردسیر مجاز به مصرف گاز بیشتری نسبت به شهرهای گرمسیری هستند.

در همین حال از ابتدای سالجاری تاکنون با اضافه شدن بندی به نام عوارض بهای هر مترمکعب گاز طبیعی مشترکان خانگی و تجاری 10 تومان افزایش یافت تا عملا متوسط قیمت گاز طبیعی مشترکان خانگی از 70 به 80 تومان به ازای هر متر مکعب افزایش یابد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند