تولید پتروشیمی به مرز ۶۰ میلیون تن در سال رسید

تولید پتروشیمی به مرز ۶۰ میلیون تن در سال رسید

معاون اسبق پالایش و پخش وزارت نفت گفت: قبل از پیروزی انقلاب، ۶/۱ میلیون تن تولید پتروشیمی در سال داشتیم؛ درحال حاضر این رقم تا مرز ۶۰ میلیون تن در سال رسیده است.

معاون اسبق پالایش و پخش وزارت نفت درباره دستاوردهای مهم حوزه صنعت نفت و گاز درطول چهل سال انقلاب گفت: در گذشته ما یک صنعت وابسته بودیم، یعنی کل تصمیم‌گیری‌ها، مهندسی‌ها، طراحی و اجرای پروژه‌ها در دست انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، علیرضا ضیغمی، معاون اسبق پالایش و پخش وزارت نفت اظهار کرد: ما خوشبختانه احاطه و مسلط بر دانش بودیم، ولی تصمیم گیرندگان و برنامه‌ریزان، خارجی‌هایی بودند که اجازه نمی‌دادند داخلی‌ها فعالیت کنند.

وی افزود: در بحث نفت، سیاست جمهوری اسلامی ایران این است که درحد نیاز، بهره‌برداری، تولید و صادرات داشته باشیم؛ بنابراین ظرفیت ما فعلا نفت خام ۹/۳ میلیون بشکه به ارز ۴ میلیون و میعانات هم درحال حاضر ٧۲۰ هزار بشکه در روز است، یعنی جمعا حدود ٧/۴ میلیون بشکه نفت خام و میعانات. درحال حاضر ظرفیت پالایشگاه‌ها منهای ستاد خلیج فارس ٧/۱ میلیون نفت در روز است.

او ادامه داد: درباره گاز، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، یک روستا و بخشی‌هایی از چهار شهر دارای گاز بوده‌اند که درحال حاضر ۱۱۲۰ شهر و حدود ۲۶ هزار روستا دارای گاز است. در بخش پتروشیمی، قبل از پیروزی انقلاب، ۶/۱ میلیون تن تولید در سال داشتیم؛ درحال حاضر این رقم تا مرز ۶۰ میلیون تن در سال رسیده است. درباره پالایشگاه نفت ما قبل از انقلاب ٧ پالایشگاه داشتیم که در حال حاضر ۱۰ پالایشگاه برای تامین فرآورده‌های نفتی داریم.

وی در ادامه اشاره کرد که ما فرمایشات مقام معظم رهبری را فراموش کرده‌ایم، ایشان سالیان سال است که می‌گویند باید از خام فروشی پرهیز کنیم. در دنیا به جای ساخت پالایشگاه مستقل و پتروشیمی مستقل، پتروپالایش می‌سازند. یعنی این‌که نفت خام ورود می‌کند و از خروجی آن انواع و اقسام مشتقات پایین دست انجام می‌شد و ما متاسفانه این مورد را در مملکت اجرا نکردیم و اراده قوی برای فرمایش مقام معظم رهبری نیست.

معاون اسبق پالایش و پخش وزارت نفت درباره خودکفایی در تجهیزات گفت: لزومی ندارد ما در همه تجهیزات خودکفا باشیم. شرکت‌های آمریکایی یا اروپایی همه چیز را خودشان نمی‌سازند، مثلا برای دکل حفاری لزومی ندارد همه چیز را خودتان بسازید؛ مهم این است که مهندسی و طراحی و مدیریت ساخت را داشته باشید.

وی که در برنامه تلویزیونی پیشران سخن می‌گفت، در پایان گفت: دررابطه با اداره صنعت نفت در همه زمینه‌ها توان بسیار بالایی داریم، فقط به اراده‌ای ازطرف مسئولان مملکتی احتیاج داریم که اقدام کنند.

مهمان دیگر برنامه، دکتر سیدعلی ادیانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بود. ادیانی درپاسخ به این سوال که اگر رژیم پهلوی استمرار داشت، آیا ما به دستاوردهای اخیر می‌رسیدیم، گفت: جوابی که می‌دهم برمبنای یک احساس نیست، بیان یک شعار هم نیست. حکومت‌های حاکم بر مردم، دوگونه‌اند؛ یک سری حکومت می‌رانند که مبنای حکومت آن‌ها بر مردم است و یک سری حاکم خدمت گذارند. آیا رویکرد نظام شاهنشاهی رویکرد خدمت بر مردم بود؟

او ادامه داد: نکته اول این که اراده آن‌ها، اراده خدمت نبود. نکته دوم، اگر اراده خدمت باشد ولی ابزار نباشد، نمی‌توانند خدمت کنند. حال اگر اراده هم باشد و ابزار هم به علت وابستگی به تعلقات و چسبندگی حکومت به نظام سلطه، تا اجازه نگیرند، نمی‌توانند کاری انجام دهند. کشور ما، در جهان اسلام تنها کشوری بود که درزمان شاه، نفت به اسرائیل می‌داد، در جغرافیای سیاسی جهان اسلام، ایران متهم به کشور اسرائیلی و حامی اسرائیل بود. با کنار هم گذاشتن این موارد، اگر هزار سال هم نظام پهلوی حکومت می‌کرد، به این آمار نمی‌رسید.

کشور را گران اداره می‌کنیم

وی با بیان اینکه درحال حاضر جنگ ما سخت‌تر است و جنگ واقعی، جنگ اقتصادی است، گفت: ما نباید صرفا چشم به خریداران و مشتریان سنتی نفت بدوزیم، مثل هند، چین، کره، ژاپن و کشورهای اروپایی. باید ظرفیت‌های جدید، برای فروش نفت فراهم کنیم؛ یک مورد مشتریان جدید است و مورد دیگر بورس داخلی هست که در برنامه ششم، دولت مکلف است که فرآورده‌های نفتی و نفت خام را به بورس عرضه کند. نکته دیگر این‌که باید بازاریابی جدید و بازار آزاد برای داخل کشور فراهم کنیم و هم‌چنین ظرفیت‌ها و پتانسیل داخلی ایجاد کنیم که گامی برداشته شود.

او در پایان گفت: ما کشور را گران اداره می‌کنیم، ۵٧ هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه پنهان داریم، بطور میانگین ۸۸ میلیون لیتر در ایران، بنزین مصرف می‌کنیم. 20 میلیون لیتر CNG و پنج میلیون لیتر LPG مصرف می‌کنیم. این حجم از مصرف را قاره اروپا ندارد. دولت و مجلس با شجاعت، اقناع و همکاری ملت بزرگ ایران و همه دستگاه‌ها باتوجه به قشر آسیب‌پذیر باید تصمیم منطقی گرفته شود.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند