موضوعات داغ:

جایگاه مناطق آزاد با مصوبه مجلس تنزل پیدا کرد

جایگاه مناطق آزاد با مصوبه مجلس تنزل پیدا کرد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اعلام کرد: واگذاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به وزارت اقتصاد از نظر حقوقی مشکل دارد و امکان رد این موضوع است. به گزارش خبرنگار تجارت نیوز، حسین فروزان در نشستی خبری با اشاره به  واگذاری مناطق آزاد به وزارت اقتصاد و دارایی اظهار کرد: برخی نمایندگان بدون اینکه به مناطق آزاد سر

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اعلام کرد: واگذاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به وزارت اقتصاد از نظر حقوقی مشکل دارد و امکان رد این موضوع است.

به گزارش خبرنگار تجارت نیوز، حسین فروزان در نشستی خبری با اشاره به  واگذاری مناطق آزاد به وزارت اقتصاد و دارایی اظهار کرد: برخی نمایندگان بدون اینکه به مناطق آزاد سر بزنند و مناطق را از نزدیک ببینند، رأی صادر کردند، در حالی که طی چند سال اخیر هیچ نهادی به اندازه مناطق آزاد زیر ذره‌بین نبوده است؟ تاکنون ۱۳ بار توسط دیوان محاسبات و سازمان بازرسی مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: بسیاری از تصمیمات نمایندگان درباره مناطق آزاد سیاسی است، ای کاش نمایندگان خود را به زحمت می‌انداختند و از مناطق آزاد مختلف بازدید می‌کردند نه اینکه همه مناطق آزاد را در کیش ببینند.

فروزان با تصریح اینکه مصوبه مجلس شورای اسلامی در لایحه برنامه ششم توسعه مبنی بر واگذاری دبیرخانه شورای عالی این مناطق به وزارت اقتصاد بریدن سر مناطق آزاد است خاطرنشان کرد: این موضوع از نظر حقوقی مشکل دارد و امکان رد این موضوع است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین در مورد نارضایتی وزارت اقتصاد در زمینه واگذاری مناطق آزاد به این وزارتخانه گفت: باید برویم و ببینیم که وزارت اقتصاد درعملکرد خود چقدر موفق بوده است و به چه علتی این بار اضافی به دوش این وزارتخانه گنجانده می‌شود. بروید و عملکرد اداره بانک‌ها، بانک مرکزی و گمرک را ببینید مگر وزارت اقتصاد چقدر می‌تواند به این مسائل رسیدگی کند.

وی افزود: بعد از این مصوبه مجلس، گمرک ماکو حرف ما را گوش نمی‌دهد و می‌گوید قرار است مناطق آزاد زیرمجموعه خودمان باشند. باید تعریف کنند که چگونه قرار است مناطق آزاد زیر نظر وزیر اقتصاد کار کنند، یک عده دوست ندارند مناطق آزاد وجود داشته باشند و بدین ترتیب تشکیلاتی را که زیر نظر رئیس‌جمهور بوده، به عنوان زیرمجموعه یک وزارتخانه در نظر می‌گیرند.

وی در مورد اتهامات وارد شده به عملکرد مناطق آزاد و اینکه گفته می‌شود در این مناطق قاچاق، فساد و رانت وجود دارد، بیان کرد: باید به جای افزایش صادرات، جذب سرمایه‌گذار و رونق تولید، قرآن دست بگیریم و بگوییم که دزد و قاچاقچی نیستیم. من همچنان اعتقاد دارم که قاچاق از طریق مناطق آزاد انجام نمی شود؛ چرا که مرز در اختیار گمرک است. علاوه بر این قاچاق در کشور به یک یا دو نفر مربوط نمی‌شود بلکه به پدیده‌ای مافیایی و شبکه‌ای بروید و شهر بانه را در استان کردستان که نه منطقه آزاد و نه منطقه ویژه اقتصادی است، ببینید که چگونه قاچاق در انواع مختلف از طریق هزاران وانت‌بار انجام می‌شود و کسی هم به این موضوع کاری ندارد.

فروزان افزود: عنوان می‌شود که در مناطق آزاد قاچاق وجود دارد اما آیا توانسته‌اند حتی یک مورد را به صورت مستند ارائه کنند، بنابراین نظرم این است که موضوعات عنوان شده تنها برای گمراه کردن است.

به گزارش تجارت نیوز، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه باید بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری توسعه حوزه عمل مناطق آزاد را در دستور کار قرار می‌دادیم عنوان کرد: باید بپرسیم که آیا این اقدام در راستای توسعه است یا محدودسازی. مطمئناً این مسئله به ایجاد ناامیدی در سرمایه‌گذاران موجب می‌شود و با تصویب قانون های مکرر و موازی در ذهن سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی پرسش‌های مختلفی ایجاد می‌شود چرا که آنها نمی‌دانند تکلیف‌شان در مناطق آزاد چیست؟ ای کاش به جای وضع قوانین جدید در جهت به روز رسانی قوانین اقدام می‌کردیم چرا که تصویب قوانین مکرر کمکی به پیشبرد امور نخواهد کرد.

فروزان با اشاره به اینکه مساحت کل کشور یک میلیون و ۶۴۸ هزار متر مربع است، اظهار کرد: ۶۰۰۰ کیلومترمربع از کل این مساحت مربوط به مناطق آزاد است در حالیکه هیچ کجای دنیا ملاک اندازه نیست اما در کشور اجازه نمی‌دهند اینکه بخشی از مساحت ایران به عنوان مناطق آزاد با الگوی دیگری فعالیت کند و شاید در این زمینه موفق باشد.

80 درصد بودجه منطقه آزاد ماکو صرف پروژه های عمرانی می شود

وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در منطقه آزاد ماکو اظهار داشت: کل بودجه ماکو در سال جاری ۱۸۶ میلیارد تومان بود و قرار است در سال آینده به رقمی معادل ۳۳۰ میلیارد تومان برسد. از این رقم چه در سال جاری و چه در سال آینده، ۸۰ درصد اعتبارات بودجه عمرانی، اختصاص یافته و ۲۰ درصد دیگر نیز مربوط به هزینه‌های جاری، سرمایه‌ای و نگهداری است. علاوه بر این کل منطقه آزاد ماکو در سال گذشته ۱۷ میلیون دلار صادرات داشته که این رقم در ۹ ماهه سال جاری معادل ۴۰ میلیون دلار بوده است.

فروزان گفت:  بودجه سال 95 در بخش میراث فرهنگی فقط 50 میلیون تومان است در حالیکه منطقه آزاد ماکو برای این بخش 5 میلیارد تومان برای بهسازی و مرمت بناهای تاریخی این منطقه اختصاص داده است.

به گفته وی جایگاه مناطق آزاد با تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی تنزل پیدا کرده است.

تسهیل تجارت در اولویت کارهای منطقه آزاد ماکو است

فروزان همچنین به آخرین وضعیت فرودگاه ماکو اشاره کرد و بیان داشت: حداکثر تا دهه فجر، فرودگاه ماکو افتتاح و پروازهای عملیاتی در آن انجام شود. ترمینال اصلی فرودگاه هنوز افتتاح نشده و تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد و کل سرمایه گذاری این بخش با تجهیزات تاکنون 120 میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: بعد از برجام شرایط ورود تجهیزات خارجی فرودگاه ماکو فراهم شد، به طوریکه تمامی تجهیزات فرودگاه ماکو از اروپا خریداری شده است.

به گفته وی صف های طویل کامیون ها در مرز بازرگان شکسته شده است، همچنین 13 هکتار برای احداث محل استراحت رانندگان کامیون ها و نوبت دهی الکترونیک در منطقه آزاد ماکو و در مرز بازرگان در نظر گرفته شده و تا اردیبهشت ماه مراحل اجرایی آن پایان می رسد.

فروزان در خصوص نوسازی جاده ها اظهار کرد: تعریض راه ها و مسیرهای دسترسی با جدیت در ماکو دنبال می شود چرا که علاوه بر سهولت در رفت و آمد باعث کاهش تصادفات می شود.

تکمیل پروژه های در دست اجرا در سال آینده دنبال می شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین از طرح شهرک مسکونی- تجاری ماکو خبر داد و بیان کرد: طرح تفصیلی شهرک جدید ماکو آماده شده و ۵۵۰ هکتار مساحت دارد. این اقدام در جهت شکستن قیمت زمین در منطقه انجام شده و اعتبار کل پروژه رقمی معادل ۸۰۰ میلیارد تومان است که برای شروع کار ۴۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی افزود: مرکز رشد ماکو به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است و به دنبال اجرای دستورات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای افزایش صادرات مجدد و صادرات کالاهای تولیدی هستیم.

فروزان گفت: دو واحدی تولید البسه در منطقه آزاد ماکو آغاز به کار کرده است، یک واحد تولیدی البسه آن در ماکو بیش از 350 نفر اشتغالزایی کرده است که 80 درصد آن از بانوان منطقه هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند