اکسکوینو

تعیین حداقل حقوق کارگران/ دستمزد چقدر افزایش پیدا کرد؟ (فیلم)

دستمزد 1402 کارگران

حداقل دستمزد کارگران در سال آینده با توافق اعضای شورای عالی کار تعیین شد. اما حقوق کارگران در سال آینده چقدر افزایش یافته است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، اعضای شورای عالی کار در مورد حداقل دستمزد کارگران در سال آینده به توافق رسیدند. اما حقوق کارگران در سال آینده چقدر افزایش یافته است؟

به نقل از ایسنا، چهارمین نشست دستمزد شورای عالی کار با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی پس از ۱۵ ساعت چانه زنی و مذاکره طولانی و فشرده بالاخره با توافق شرکای اجتماعی نتیجه داد و بنابر توافق اعضای شورای عالی کار، حداقل دستمزد سال آینده کارگران  ۵۷.۴  درصد افزایش می‌یابد.

بر این اساس حداقل دستمزد ۱۴۰۱ از دو میلیون و ۶۵۵ هزار تومان به ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار  تومان افزایش یافت.

حق مسکن و بن خواربار

شورای‌عالی کار در خصوص مبلغ حق مسکن و بن خواربار نیز تصمیم گیری کرد. این شورا،مبلغ بن خواربار کارگران را ۸۵۰ هزار تومان و حق مسکن را ۶۵۰ هزار تومان تعیین کرد.

اما مصوبه مهم شورا در خصوص میزان سایر سطوح مزدی بود که آن را تا ۳۸ درصد بالا برد.

عقب‌ماندگی حقوق کارگران

کارشناسان با اشاره به عقب افتادگی مزدی سال‌های گذشته کارگران همواره تاکید کردند به جهت حفظ قدرت خرید و بهبود وضع معیشت کارگران در سال‌های سخت تحریم، رکود، فشار اقتصادی، نوسان نرخ ارز و کرونا، تصمیمی شایسته و منطقی برای دستمزد کارگران اتخاذ شود و میزان دستمزد به گونه‌ای تعیین شود که هزینه‌های زندگی خانوارهای کارگری را پوشش دهد.

با افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد پایه حقوق کارگران از دو میلیون و ۶۵۵ هزار تومان به  ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار تومان رسید و با محاسبه مبلغ حق مسکن، بن خواربار و حق اولاد به بیش از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

جزئیات افزایش دستمزد کارگران از زبان وزیر کار و رفاه اجتماعی

-کمک هزینه مسکن از ۴۵۰ به ۶۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

-بن کارگری از ۶۰۰ هزار تومان به ۸۵۰ هزارتومان افزایش پیدا کرد.

-حداقل حقوق یک کارگر با ۲ فرزند از ۴ میلیون و ۳۷۶ هزار تومان به ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان افزایش یافت.

-حقوق یک خانواده با یک فرزند نیز از ۴ میلیون و ۱۱۱ هزار تومان به ۶ میلیون و ۳۰۷ هزار تومان رسیده است (ایرنا).

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند