حفر ۲۸۳ حلقه چاه برای مدیریت چالش آب

تجارت نیوز

معاون راهبردی و نظارت به بهره‌برداری آبفای کشور گفت:۲۸۳ حلقه چاه جدید برای مدیریت تنش آبی حفر و تجهیز شده و پیش‌بینی‌ می‌شود تا قبل از فصول گرم سال به بهره‌برداری خواهند رسید.

معاون راهبردی و نظارت به بهره‌برداری آبفای کشور در نشست خبری با بیان اینکه امسال جیره بندی آب نداریم، گفت: در وزارت نیرو تلاش براین با مدیریت تقاضا با تنش آبی مقابله کنیم. آنچه که مدنظر است با مدیریت فشار و تقاضا مصرف را کنترل کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاهین پاکروح، ادامه داد: ۱۶۵ شهر با جمعیت ۱۰.۵ میلیون نفر در وضعیت زرد هستند به این معنا که نیاز روزانه آنها به آب ۱۰ درصد کمتر از تولید آب است.

وی افزود: این درحالی است که از ۳۳۴ شهری که در معرض تنش آبی هستند ۶۲ شهر با جمعیت ۶.۸ میلیون نفر در وضعیت نارنجی هستند که در این وضعیت نیاز آب مصرفی این شهرها از ۱۰ درصد تا ۲۰ درصد بیشتر از تولید آب است.

این مقام مسئول در زمینه اقدامات انجام شده در این شهرها برای مقابله با تنش کم‌آبی توضیح داد: در سال جاری اقدامات کوتاه مدتی را در شهرهای یزد، کرمان، اصفهان، بندرعباس و بوشهر که ۶ مرکز کلان‌شهر که در معرض تنش آبی هستند صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: علاوه بر این موضوع ۲۸۳ حلقه چاه جدید حفر و تجهیز می‌شوند و براساس پیش بینی‌ ها تا قبل از فصول گرم سال به بهره‌برداری خواهند رسید.

پاکروح با اشاره به اینکه ۳۳۴ شهر در کشور در معرض تنش آبی قرار دارند که ۱۰۷ شهر در وضعیت قرمز هستند، افزود: در میان این ۱۰۷ شهر در وضعیت قرمز قرار دارند، نام ۶ شهر بزرگ اصفهان، شیراز، بندرعباس، بوشهر، کرمان و مشهد نیز به چشم می‌خورد که نیاز مصرف آنها ۲۰ درصد از تولید آب بیشتر است.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به اینکه زاینده‌رود با چالش کم‌آبی مواجه است و تعاملی که با شهرداری و آبفای استان اصفهان بوجود آمده قرار است ۷۰ حلقه چاه جدید حفر شود تا با این روش بتوانیم تنش آبی در این منطقه را مدیریت کنیم. این درحالی است که ۶۵ درصد از حجم آب مصرفی کشور توسط مشترکان پرمصرف، مصرف می‌شود.

پاکروح با تاکید بر اینکه امسال بدترین شرایط بارندگی را تا پایان فرودین ماه شاهد بودیم، تصریح کرد: بارندگی امسال نسبت به سال قبل ۷۵ درصد کمتر بوده است به‌طوری‌که کرمان با ۷۰.۵ درصد، هرمزگان ۶۷.۹ درصد و چهارمحال بختیاری ۶۳ درصد با کاهش بارندگی مواجه شدند.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند