ایران بروکر
خبر مهم : شروع افزایش ۲۰ درصدی یارانه از امروز
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد

تسنیم: برخی معلمان از مهر تا به امروز ریالی حقوق دریافت نکرده‌اند!

حقوق معلمان

خبرگزاری تسنیم در گزارشی اعلام کرد که برخی معلمان از استان‌هایی همچون آذربایجان شرقی و خوزستان از دریافت نکردن حقوق از ابتدای مهر تا به امروز  خبر دادند.

به گزارش تجارت‌نیوز، خبرگزاری تسنیم امروز در گزارشی اعلام کرد که برخی از معلمانی که در سال ۱۴۰۱ به استخدام آموزش و پرورش درآمده‌اند، ریالی از حقوق خود را از ابتدای مهر تا به امروز دریافت نکرده‌اند. این افراد جزو معلمان جدیدالورود هستند که سال 1401 از طریق آزمون استخدامی پذیرفته شده‌اند اما به دلیل کسر امتیاز در گزینش، موفق به احراز صلاحیت نهایی نشده بودند اما پس از ارزیابی‌های تکمیلی، مجدد تأیید شدند.

به گفته این دسته از معلمان، فروردین امسال در بررسی‌های تکمیلی گزینش تأیید شدند و در شرایطی که از ابتدای مهر 1401 تا به امروز به صورت رسمی و تمام وقت مشغول تدریس هستند، تا به امروز ریالی حقوق دریافت نکرده‌اند!

به گفته آنها، ادارات آموزش و پرورش تغییر سال و نبود بودجه را دلیل عدم واریز 6 ماه حقوق معوقه اعلام می‌کنند اما این صحیح نیست که در آغاز کار معلمی علاوه بر تحمل فشار روانی و نگرانی ناشی از روند بررسی گزینش و صرف هزینه‌های هنگفت رفت و آمد به مدرسه، 6 ماه زحمات معلمی آنها نادیده گرفته شود.

این معلمان نگران آن هستند که در سال تحصیلی جاری، حقوقی به آنها پرداخت نشود و ارائه کد پرسنلی و پرداخت حقوق از مهر 1402 انجام شود.

یکی از معلمان استان خوزستان در این باره می‌گوید: «سال گذشته در آزمون استخدامی آموزش و پرورش پذیرفته و از ابتدای مهر وارد کلاس‌های درس شدم اما اواخر آذر ماه اعلام شد به دلیل رد شدن در گزینش باید کلاس‌ درس را ترک کنید در عین حال آموزش و پرورش استان نیز به دلیل کمبود دبیر مانع خروج از کلاس‌های درس شد.

در اعتراض مجدد به نتیجه گزینش، تأیید شدم و با وجود دریافت کد پرسنلی و صدور حکم از ابتدای مهر حقوق دریافت نکرده‌ام! در جریان سفر رئیس‌جمهور به استان خوزستان این موضوع را به او منعکس کردیم و امیدوارم مشکل حل شود؛ دو فرزند دارم و عدم پرداخت حقوق زندگی ما را با چالش مواجه کرده است و طی این مدت فقط با قرض گرفتن در حال گذران زندگی هستم.»

با این همه و با وجود آن که دولت در ابتدای امسال قول داد حقوق و معوقات معلمان و فرهنگیان کشور را پرداخت کند، علاوه بر این دسته از معلمان، فرهنگیان بسیاری از پرداخت نشدن مطالبات خود توسط آموزش و پرورش خبر می‌دهند.

چندی پیش خبرگزاری تسنیم در گزارشی به معلمان قراردادی اشاره کرد که آنها نیز بدون دریافت حقوق 6 ماه زندگی از سر گذرانده‌اند. در این میان آموزش و پرورش با گروهی دیگر معلمان بلاتکلیف نیز مواجه است؛ معلمانِ استخدام شده در ابتدای سال 1401 که آموزش و پرورش بعدها و بدون طی مراحل گزینش آن‌ها را به کلاس‌های درس فرستاد و پس از مدتی، برحسب جواب گزینش، گروهی از آنها را اخراج کرد.

آن طور که تسنیم گزارش داده، این دسته از معلمان نیز برای دریافت مطالبات خود و حقِ تدریس خود در ماه‌های ابتدای سال تحصیلی 1401 سرگردانند و آموزش و پروش نه درباره ادامه وضعیت همکاری با آنها توضیحی می‌دهد و نه نشانه‌ای مبنی برای پرداخت حقوق آنها به چشم می‌خورد.

نظرات