چند سال طول می‌کشد تا حقوق بگیران خانه‌دار شوند؟

چند سال طول می‌کشد تا حقوق بگیران خانه‌دار شوند؟

شهردار تهران گفت: یک فرد حقوق بگیر ۶۵ درصد حقوق خود را برای اجاره یک خانه ۷۵ متری هزینه می‌کند و ۶۶ سال طول می‌کشد تا این فرد صاحب خانه شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، شهردار تهران گفت: پس از ۱۰ ماه بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان امکانات شهرداری که در محاکم بر علیه ما بود با دفاع درست از دست شهرداری خارج نشد و بالغ بر ۷ هزار میلیارد تومان دیگر از اموال شهرداری به آن بازگردانده شد.

خبرآنلاین به نقل از فارس نوشت، علیرضا زاکانی شهردار تهران امروز به عنوان سخنران پیش از خطبه امروز نماز جمعه تهران که به مناسبت سالروز آغاز به کار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به ایراد سخنرانی پرداخت. با اشاره به اینکه در یک نگاه کلی انقلاب اسلامی اثرات جدی بر جهان گذاشت و امروزتمام تلاش دشمنان بر این است که نگذارند اهداف و آرمان‌های اسلامی در قالب آزادی، استقلال معنویت و پیشرفت تحقق یابد و جامعه نوینی ایجاد کند.

امید مردم بسیار مهم است و جز از طریق خدمت و پیشرفت برای جامعه محیا نمی‌شود

شهردار تهران ادامه داد: کوشش دشمنان در تقابل با انقلاب جز ناکامی چیزی نداشته و آنچه داشته این بوده که تلاش کنند تا مردم را از آینده بسیار درخشان فراروی انقلاب اسلامی نا امید کنند، و باید تاکید کنم که امید مردم بسیار مهم است و جز از طریق خدمت و پیشرفت برای جامعه محیا نمی شود.

وی با اشاره به اینکه امروز که دولت، مجلس و دستگاه قضایی انقلابی در عرصه هستند و مدیریت شهری در اکثر مناطق کشور در جهت خدمت به مردم به دنبال مسیر خدمت گذاری است، گفت: این دوران بهترین فرصت است تا شعارهای انقلاب را سر دست بگیرید و الگویی مطابق با خاستگاه انقلاب اسلامی بسازیم.

زاکانی گفت: کلانشهر تهران به عنوان بزرگترین کلانشهر غرب آسیا که ۹.۸ میلیون نفر در شب و در روز بالغ بر ۱۳ میلیون نفر در آن سکنی دارند از هر جهت اثراتش فراتر از جغرافیا و ورای مرزهای جغرافیای قابل رصد است.

وی افزود:‌به تعبیر رهبری این کلانشهرخودش کشور است و دقت در نیازها و شرایط آن و خدمت به مردم تهران و ساختن الگوی درست امکانی را برای ما فراهم می‌کند که گام‌های رسیدن به اهداف انقلاب را یکی پس از دیگری برداریم.

ناعدالتی در این شهر به وضوح دیده می‌شود

شهردار تهران اظهار کرد: ما از بعد ایمنی در ضعیف هستیم و بیش از ۱۲ هزارهکتار بافت ناپایدار مواجیهم، ناعدالتی در این شهر به وضوح دیده می‌شود و فاصله شمال و جنوب قابل مشاهده است و نابه سامانی حوزه ترافیک، ناسالم بودن هوا اسباب این را فراهم کرده که مردم در آسایش لازم نباشند.

وی ادامه داد: مدیریت شهری هم آسیب هایی را دارد و آن روزی که ما شهر را ۱۰ ماه پیش تحویل گرفتیم بالغ بر ۷۵ هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری بود.

مواجهه با تنش مالی ۲ سال و نیمه شهرداری تهران از دوره گذشته

زاکانی با اشاره به تنش مالی ۲ سال و نیمه شهرداری گفت: این شرایط مشکلات متعددی را به وجود آورده که از جمله آن می‌توان به فرسودگی در حوزه امکانات و تجهیزات اشاره کرد که نیاز به تحول داشت و شورای ششم وشهردای منتخب همت خود را مصروف به یک تحول کالبدی و روحی کردند تا هم روح و شهر و هم کالبد شهر متحول شود.

وی ادامه داد: آنچه دنبال کردیم این بود که خودمان را به یک پایداری برسانیم و با تجمیع ۱۲۰۰ شماره حساب موجود در شهرداری که فساد می‌آفرید، مبارزه با فساد را آغاز کردیم.

مسئولیت پذیری را پیشه کردیم

زاکانی ابراز داشت: پس از ۱۰ ماه بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان امکانات متعلق به شهرداری که در محاکم بر علیه ما بود با دفاع درست از دست شهرداری خارج نشد و این کار در کنار برگرداندن بالغ بر ۷ هزار میلیارد تومان دیگر از اموال شهرداری باعث شد مجموعا حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان از اموال شهرداری به آن بازگردانده شود.

وی تاکید کرد : در این دوره مدیریت شهری مسئولیت پذیری را پیشه کردیم و کار را به گردن دیگران نیانداختیم و با مشارکت توسط دولت و نهادهای انقلابی در مجلس و دستگاه قضایی و نخبگان جامه و توده‌های مردم این مسیر را برای ساختن دنبال کردیم.

۱۲ سیاست و راهبرد و ۹۰ کلان پروژه شهرداری تهران احصا شد

وی بیان داشت: بر این اساس، ۱۲ سیاست و راهبرد و ۹۰ کلان پروژه احصا شد تا در برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بتوان رفاه، آسایش و امنیت و رشد معنوی و مادی و پیشرفت را دید؛ چشم انداز را ۱۰ ساله انتخاب کردیم تا کلان شهری الگو را با کمک و محوریت مرم بسازیم.

تهران با کمبود حدود یک میلیون واحد مسکن مواجه است

شهردار تهران گفت: یکی از بزرگترین مشکلات ما در تهران در حوزه مسکن است؛ جایی که ۵۱ درصد مردم مسکن استیجاری دارند؛ یک فرد حقوق بگیر ۶۵ درصد حقوق خود را برای اجاره یک خانه ۷۵ متری هزینه می‌کند و ۶۶ سال طول می‌کشد تا این فرد صاحب خانه شود؛ بنابراین وارد بررسی موضوع شدیم و قرارگاهی را تحت عنوان قرارگاه مسکن ایجاد کردیم؛ چرا که جمعیت ۱۰ میلیونی تهران ( جمعیت شب خواب) با احتساب بعد ۲.۹ نفری خانوار به حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن نیاز دارد و با در نظر گرفتن این نکته، تهران با کمبود حدود یک میلیون واحد مسکن مواجه است.

رونمایی از ۳۹۰ هزار میلیارد تومان پروژه‌های قابل سرمایه گذاری تهران در هفته پیش رو

زاکانی یادآور شد: در همه حوزه‌ها مسیر مشخصی را دنیال می‌کنیم و در این مسیر، نیم نگاهی نیز به آینده داریم، در هفته پیش رو ۳۹۰ هزار میلیارد تومان پروژه‌های قابل سرمایه گذاری را در معرض دید خواهیم گذاشت و همکاری سرمایه گذاران داخلی و خارجی و سایر بخش‌ها برای مشارکت در جهت ساخت تهران را طلب خواهیم کرد.

تعیین یک تا دو طبقه تشویقی در بافت فرسوده

وی با اعلام این خبر که از دولت برای برنامه‌های کوتاه مدت در بخش مسکن کمک گرفتیم و بحث مشوق‌ها آخر هفته ابلاغ شد گفت: بر اساس آن در بافت فرسوده یک تا دو طبقه تشویقی داده می‌شود، در واقع با این کار، افقی را برای ایمنی و ساخت و ساز در کمیسون ماده پنج تصویب و ابلاغ کردیم.

کاهش زمان صدور پروانه ساختمان از ۳۷۰ روز به ۶۰ روز

وی افزود: همچنین در بحث کاهش زمان صدور پروانه ساختمان از ۳۷۰ روز به ۶۰ روز نیز توفیق داشتیم که این کار در چند منطقه انجام شود و موضوعات فضای سبز و کمیته نما گلوگاه هایی است که با حل آنها این وعده به صورت کامل انجام می‌شود.

خانه‌های استیجاری‌ با مالکیت شهرداری در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد

زاکانی از کمک به ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در ۲۲ منطقه هدف گذاری شده خبر داد و گفت که امسال بخشی از آنها شروع شده و بخش هایی نیز در حال قرار داد است، شهرداری به عنوان یک رکن اساسی باید در حوزه استیجاری به کمک مردم بیاید و خانه‌های استیجاری را با مالکیت شهرداری در اختیار شهروندان قرار دهد.

شهردار تهران افزود: علاوه بر این نوسازی کل شهر بر مبنای توسعه ایستگاه‌ها و امکانات حمل ونقل عمومی از دیگر اهداف است تا شهر را بر یک مدار دیگر در آینده ۱۰ ساله بسازیم.

وی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل اساس کارمان را بر انسان محوری و توسعه پیاده راه‌ها و توسعه اتوبوسرانی و تاکسیرانی در کوتاه مدت قرار دادیم؛ گفت: امسال تلاش می‌کنیم ۲۲۵۰ اتوبوسی که در ابتدای این دوره تحویل گرفتیم را با اضافه کردن ۳۳۵۰ اتوبوس دیگر به افزایش ۱۵۰ درصدی از طریق نوسازی و بازسازی تا پایان امسال برسانیم.

تا پایان سال ۱۲ ایستگاه مترو راه اندازی خواهد شد

به گفته وی در حوزه مترو نیز تا پایان سال ۱۲ ایستگاه مترو راه اندازی خواهد شد و با پیگیری مشارکت سرمایه گذاران و استفاده از مجموعه امکانات شهر، راه ۲۰ ساله ای که در سند حمل و نقل تهران برای مترو دیده شده بود را در ۵ سال با تکمیل ۱۱ خط و ۳۲۵ ایستگاه به سرانجام برسانیم؛ اگر از هوای ناپاک و ترافیک گله می‌کنیم، راه حل این مشکل، سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل عمومی است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند