ایران بروکر
خبر مهم : چگونه در سامانه یکپارچه خودرو ثبت‌نام کنیم؟

خرید تضمینی گندم از ۷ میلیون تن گذشت

خرید تضمینی گندم

رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران گفت: براساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون حدود ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان سراسر کشور خریداری شده است.

رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران گفت: براساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون حدود ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان سراسر کشور خریداری شده است.

به گزارش تجارت‎نیوز، علیقلی ایمانی، نایب‌رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: براساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون، حدود ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان سراسر کشور خریداری شده است.

وی از پرداخت ۸۵ درصدی مطالبات گندمکاران خبر داد و گفت: مابقی مطالبات به محض ثبت در سامانه پرداخت می‌شود، ضمن آنکه در برخی استان‌ها که گندم از قبل برداشت شده، بهای گندم به طور کامل به حساب کشاورزان واریز شده است.

ایمانی ادامه داد: خریداری در بازار برای گندم کشاورزان وجود ندارد، از این رو کشاورزان در حال تحویل گندم تولیدی خود به مراکز دولتی هستند؛ پیش‌بینی می‌شود که میزان خرید به ۱۰.۵ تا ۱۱ میلیون تن برسد.

نایب رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران با اشاره به اینکه برداشت گندم در مناطق سردسیر تا یک ماه آینده ادامه دارد، بیان کرد: بنابر آمار ۱۵ مرداد سال گذشته، حدود ۸ میلیون تن و امسال ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد، که این امر بیانگر کاهش ۱۰ درصدی خرید تضمینی است.

به گفته وی، با وجود آنکه امسال خرید تضمینی گندم از خرید بخش صنعت ماکارانی منفک شده، اما هنوز میزان آن در سامانه بازرگانی دولتی ثبت نشده است؛ که بخشی از کاهش خرید نسبت به مدت مشابه سال قبل به این موضوع بازمی گردد.

ایمانی با تاکید بر افزایش نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جدید گفت: بنیاد توانمندی گندمکاران برحسب آنالیز هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده، نرخ ۲ هزار و ۵۵۰ تومانی را برای خرید تضمینی هر کیلو گندم پیشنهاد داده است.

نایب رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران با اظهار بی اطلاعی از پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی به شورای اقتصاد، افزود: براساس قانون، نرخ خرید تضمینی محصولات استراتژیک از جمله گندم باید تا پایان شهریور اعلام شود تا کشاورزان بتوانند برنامه‌ریزی لازم برای تولید را داشته باشند، اما متاسفانه تاکنون دولت اقدام عملی برای اعلام نرخ خرید نداشته است.

وی درباره تاثیر تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم بر پایداری تولید گفت: تاخیر دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم و بی رغبتی کشاورزان به کشت گندم، پایداری تولید و خودکفایی گندم را در معرض خطر قرار می دهد.

ایمانی با اشاره به اینکه نیازی به واردات گندم نداریم، بیان کرد: سال گذشته مجموع تولید گندم ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود، در حالی‌که امسال پیش بینی می‌شود تولید به رقم حدود ۱۴ میلیون تن برسد، از این رو براساس ذخایر استراتژیک و نیاز ۱۰ میلیون تنی گندم، نیازی به واردات نداریم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند